מסתמן: הקצין שירה בסלמון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

לעת עתה, נראה כי הכיוון במח"ש הוא להפחית את העבירה המיוחסת לשוטר - מהמתה בקלות דעת לסעיף קל יותר. מי שיחליט בסופו של דבר הוא פרקליט המדינה, ועדיין ישנה אפשרות לסעיף מופחת עוד יותר

זמן צפייה: 02:35

ככל הנראה, במחלקה לחקירות שוטרים עתידים להאשים את הקצין שירה למוות בסלמון טקה בגרימת מוות ברשלנות. מדובר בסעיף מופחת לעומת המתה בקלות דעת, שמוקדם יותר היום יוחסה לקצין - כך דווח הערב (שני) בחדשות 13.

בסוף השבוע האחרון הועבר חומר החקירה לידי פרקליטי מח"ש, ובימים אלה הם עוברים עליו. ייתכן כי בהמשך יוחלט על השלמות חקירה. בסופו של דבר, מי שיחליט על סעיף האישום יהיה פרקליט המדינה, שי ניצן - ועדיין ישנה אפשרות שהסעיף יופחת עוד יותר, לעבירה משמעתית.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

הקצין שירה למוות בסלמון טקה שוחרר ממעצר בית

אמו של סלמסה: "אין צדק, קברנו את הפרחים שלנו – ולא כואב להם"

אב הקצין שירה בטקה: "הוא ניסה לבצע שוד, בני רצה למנוע זאת"

דיון ב''כישלון הלאומי המתמשך בקליטת יהודי אתיופיה''
הפגנת יוצאי אתיופיה בירושלים, לאחר הדיון בכנסת | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר הבוקר החליט בית המשפט לשחרר ממעצר בית את הקצין, תחת איסור כניסה לתחנת המשטרה זבולון למשך 45 ימים, ואיסור הגעה לזירת הירי בקריית חיים. בדיון הודיעה נציגת המחלקה לחקירות שוטרים כי החקירה הסתיימה והתיק הועבר לפרקליטות. בעקבות הרפורמה בעבירות ההמתה שנכנסה לתוקפה לפני חמישה ימים, הומרה העבירה המיוחסת לקצין מהריגה ברשלנות להמתה בקלות דעת, שדינה עד 12 שנות מאסר.

נציגת מח"ש אמרה במהלך הדיון בבית המשפט השלום בחיפה, כי החוקרים נמצאים בקשר רציף עם בני משפחתו של סלמון טקה, ומעדכנים אותם בשלבי ההליך והחקירה. היא הוסיפה כי טרם התקבלה החלטה אם הקצין יחזור לעבודתו במשטרה וכי הוא משתף פעולה עם חוקריו. הקצין נכנס לאולם כשהוא מלווה באבטחה כבדה של מספר שוטרי יס"מ.

אימו של סלמון טקה באזכרה
אימו של סלמון טקה באזכרה | צילום: חדשות 13

משפחתו של טקה הגיבה להפחתת חומרת העבירה: "כל שמשפחתו של סלמון טקה מבקשת הוא גילוי האמת ואת עשיית הצדק. למרבה הצער, החלטות מח"ש והפרקליטות עד כה, בהודעותיהן לציבור, בהדלפות על נטייתן לייחס אחריות מופחתת לשוטר שהרג את יקירן בדמי ימיו ובקוצר ידן להתמודד עם הכפשת שמו - אינן מבשרות טובות. מלכתחילה השוטר היורה קיבל יחס שונה וסלחני כאשר הושם במעצר בית בבית מלון למרות שירה והרג את סלמון".

"יחס זה בולט לנוכח מדיניותן הרשמית של רשויות אכיפת החוק לבקש מעצר על מנת למנוע מסוכנות ושיבוש חקירה באירועים אחרים המסתיימים במותו של אדם", הוסיף פרקליט משפחת טקה. "המשפחה רואה בשחרורו של השוטר ממעצר בית המשך ישיר לאותה התנהלות מצערת. מבלי לגרוע מכך נבקש להבהיר כי העבירה המיוחסת לחשוד כעת -'המתה בקלות דעת', שעונשה המירבי הוא כיום 12 שנות מאסר - סווגה לפי הדין הקודם כהריגה".