חיות לניצן: אל תגייס שופטים מכהנים למאבק במתקפה על הפרקליטות

נשיאת העליון שוחחה עם פרקליט המדינה עקב מכתב ששלח לרשימת תפוצה שכללה 4 שופטים בתפקיד ובו לדבריו "מידע רלוונטי לדיון הציבורי", וביקשה להסיר אותם ממנה. הפרקליטות: טעות שאירעה בתום לב

זמן צפייה: 00:28

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, התייחסה היום (שישי) לפרסום "מעריב" של מכתב שכתב פרקליט המדינה שי ניצן לרשימת תפוצה הכללה ארבעה שופטים מכהנים, ובו מידע "רלוונטי לדיון הציבורי על הפרקליטות", לדבריו. השופטת שוחחה עם ניצן והבהירה שאין מקום להכללת שמותיהם של שופטים מכהנים ברשימה, וביקשה לפעול להסרתם. בשיחתם הבהיר ניצן כי מדובר בתקלה, והם יוסרו. כך נמסר מהרשות השופטת.

מהפרקליטות נמסר בתגובה למכתב כי "אתמול הוציא ניצן מייל עדכון לכל יוצאי הנהלת הפרקליטות בעבר המעדכן אותם כי הוא נפגש עם כמה מנהלים לשעבר כדי להתייעץ עמם בנושא המתקפות התקשורתיות על הפרקליטות שרבו לאחרונה, וביקש ממשתתפי הישיבה כי יסכימו להופיע בתקשורת כאשר עולה נושא הפרקליטות. המייל נשלח לרשימת תפוצה של כל המנהלים לשעבר, המונה עשרות מנהלים, ובכלל זאת הופץ בטעות גם לארבעה מנהלים לשעבר המכהנים כיום כשופטים, שנכללו ברשימת התפוצה הגנרית".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

שר המשפטים אוחנה: הפרקליטות חיסלה קריירות של אנשי ציבור

פרקליט שרה נתניהו נגד יועמ"שית משרד רה"מ: "זממה להפיל אותה"

בפרקליטות שוקלים: סגירת תיק סלמון טקה – או אישום בגרימת מוות

פרקליט המדינה, שי ניצן
פרקליט המדינה, שי ניצן | צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

עוד נאמר כי "צר לנו שטעות זו, שאירעה בתום לב, נוצלה להעלאת טיעונים מופרכים בדבר 'תדרוכים פסולים' כביכול של פרקליט המדינה לשופטים מכהנים".

בפרקליטות הדגישו גם כי המידע בגוף המייל הוא פומבי. "במסגרת המייל לא נשלח דבר שלא פורסם בהודעות דוברות רשמיות, ואין פגם בעדכונם ובשיתופם של יוצאי הפרקליטות באתגרים הברורים בימים אלה, כנהוג וכמקובל בארגונים רבים אחרים", וכן ששופטים אינם משתתפים במפגשים אלה: "יובהר כי שופטים מכהנים ממילא אינם מתראיינים בתקשורת בענייני הפרקליטות או בכלל, וגם אינם מגיעים לפגישות אלה".

אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים
אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 13

בחודש שעבר, שר המשפטים אמיר אוחנה תקף בחריפות את הפרקליטות במסיבת עיתונאים שכינס, בעזרת ציטוט דבריו של נשיא המדינה ראובן ריבלין מהזמן שכיהן כיו"ר הכנסת. "אני מכיר היטב את הפרקליטות. מכהנים בה בחריצות ובמסירות פרקליטים רבים, שעושים עבודתם נאמנה. אך יש גם פרקליטות שבתוך פרקליטות - קריירות פוליטיות וציבוריות חוסלו בזו אחר זו", אמר אוחנה.

"יש מי שבאמצעות כת קטנה של עיתונאי חצר הצליחו לבסס את התפיסה כי מתחוללת מלחמה של בני אור בבני חושך, שבה הפרקליטות מגינה בגופה על הציבור מפני נבחריו", הסביר אוחנה. "הציבור מאמין שהפוליטקאים מושחתים, ושמוסדות השלטון רקובים".

"כל תהייה ומילת ביקורת נהדפת מיד - מקהלה של עיתונאי חצר ופרשנים נחלצת תמיד להגנת הפרקליטות ומציגה את התהיות ככפירה בשלטון החוק", קבע שר המשפטים."איש לא העז לחשוף את הסימביוזה המסוכנת בין גורמים באגף החקירות, בפרקליטות והתקשורת".

לדברי אוחנה, "כדי לסלק שר משפטים שלא מצא חן בעיני המערכת, נשלפו תיקים מההקפאה והודלפו מהם פרטים לעיתונאים מסוימים, תמיד לאותם עיתונאים, כדי שהפוליטיקאים יזכרו שהחרב תמיד מעל ראשם - אם זו אינה סחיטה איני יודע סחיטה מהי".

בהמשך תקף אוחנה גם את בכירת הפרקליטות ליאת בן ארי ואמר כי "בעוד שרוב הפרקליטים קובעים לוחות זמנים באופן בלתי תלוי, הפרקליטות שבתוך הפרקליטות קובעים לפי לוח זמנים פוליטי, ובכך מציבים אותם כשחקן פוליטי". לדבריו, "‪ הפרקליטות שבתוך הפרקליטות נמצאת בחופשה במהלך שימוע, ועל פי פרסומים כבר גיבשה את דעתה". השר הוסיף כי "בפרקליטות שבתוך הפרקליטות קיימת שתיקה על הגשת תצהיר כוזב", שבו חשודה בן ארי.

שר המשפטים התייחס לשאלת חדשות 13 בדבר האפשרות שראש הממשלה הוא זה שביקש שיתקוף את הפרקליטות: "אף אחד לא שלח אותי. אני הודעתי לראש הממשלה שאעשה זאת, היוזמה והדברים הם שלי". עוד אמר לכתב חדשות 13 בנוגע לתיקי נתניהו: "אני לא חושב שהיה תיק בתולדות מדינת ישראל שבו התנהלות המערכת היה כה לא הגון. יש התנהלות עבריינית ופושעת שאיננה נחקרת". אוחנה הוסיף כי הוא לא קורא לחקור עיתונאים, אלא את הגורם המדליף לטענתו, קרי עובדי הפרקליטות.