שרה נתניהו לפרקליטות: אחתום על הסדר טיעון בפרשת המעונות

הפרקליטות תגיש ככל הנראה מחר בבוקר את כתב האישום המתוקן נגד רעיית ראש הממשלה - באישורה. נתניהו תורשע בעבירה של "ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בה מרמה" ותשלם 55 אלף שקלים

זמן צפייה: 01:55

תיק המעונות: רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, הודיעה הערב (שלישי) לפרקליטות כי תחתום על הסדר הטיעון בפרשת המעונות. כתב האישום המתוקן במסגרת ההסדר יוגש ככל הנראה מחר בבוקר, ולפיו נתניהו תורשע בעבירה של "ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בה מרמה" שאין עימה קלון, ותשלם 55 אלף שקלים. נתניהו ביקשה אמש דחייה של יום בנוגע להגשת כתב האישום המתוקן, וזאת מנימוק של חידוד עמדותיה.

לפני כשבועיים הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון עם שרה נתניהו ועזרא סיידוף, לפיו נתניהו לא תודה בכך שרימתה את המדינה. עוד במסגרת ההסדר, נקבע שלא יהיה קלון בעבירה שעברה נתניהו. נקבעי כאמור שרעיית ראש הממשלה תשלם 55 אלף שקלים, מתוכם עשרת אלפים שקלים כקנס, ו-45 אלף שקלים שיושבו לקופת המדינה. עזרא סיידוף, לשעבר סמנכ"ל המבצעים והנכסים במשרד ראש הממשלה, יורשע גם הוא באותה עבירה. עונשו יהיה מאסר על תנאי שעות לתועלת הציבור וקנס של עשרת אלפים שקלים.

לכתבות נוספות בנושא:

תיק המעונות: המדינה צפויה להגיש תביעה אזרחית נגד שרה נתניהו

תיק המעונות: סוכם הסדר טיעון עם שרה נתניהו - תשלם 55 אלף שקל

מסתמן: שרה נתניהו תודה ותורשע בעבירה מופחתת בתיק המעונות

שרה נתניהו
שרה נתניהו | צילום: יחצ

לפני כחודש נחשף בחדשות 13 כי פרקליטי אשת ראש הממשלה נפגשו עם נציגי הפרקליטות כדי לקדם מתווה של הסדר טיעון, לפיו נתניהו תודה ותורשע בעבירה פלילית של ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בה מרמה ושתלם קנס של עשרות אלפי שקלים.

לפני כחצי שנה חודשים, השופט המגשר בפרשה הציע לשני הצדדים שלוש הצעות ליישוב התיק. ההצעה הראשונה הייתה נתניהו תשלם חצי מיליון שקלים לקופת המדינה, ובתמורה ההליך הפלילי יבוטל. ההצעה השנייה – שתשלם 200 אלף שקלים, תודה בסעיף 416 לחוק העונשין שמשמעותו ניצול של טעות הזולת שאין בה מרמה – ולא תורשע, וההצעה השלישית – נתניהו תודה ותורשע בסעיף 500(8) לחוק העונשין, שמשמעותו השגת מטרה כשרה באמצעים אסורים, ותישא בתשלום קנס ובעונש מאסר על תנאי.

במהלך התהליך, פנה המגשר לצדדים ואמר להם כי "זה לא התיק הכי חמור שפגשתי, אבל אני שמח שגם בתיק כזה נותנים את הדעת להתנהלות שהיא לא תקינה. האינטרס הציבורי הוא שהתיק לא ינוהל. גם אם ההרשעה תהיה בעבירות חלופיות, מבחינת הגברת נתניהו זה יהיה סוף העולם".

עזרא סיידוף
עזרא סיידוף | צילום: חדשות 13

בחודש ינואר נחשפו בחדשות 13 יומני ניר חפץ, שבעקבותיהם הוחלט להגיש כתב אישום נגד אשת ראש הממשלה בתיק המעונות. היומנים סיפקו מידע שתועד בזמן אמת וחשפו כיצד אנשים שבאו לשרת את המדינה מצאו את עצמם, לכאורה, משרתים את גחמותיהם הפרטיות של בני הזוג נתניהו.

בחודש נובמבר אשתקד הוחלט כי תיק המעונות יילך לגישור פלילי. כך נקבע לאחר שהפרקליטות הודיעה שהיא מוכנה להליך, שיתקיים אצל סגן נשיא בית המשפט השלום בירושלים, השופט מרדכי כדורי. מדובר בהליך שגרתי שנעשה במקביל לניהול התיק העיקרי.

בתוך כך, שירה רבן, העובדת שתובעת את שרה נתניהו בטענה כי התעללה בה בעת שעבדה במעון ראש הממשלה, מסרה היום עדות ראשונה בבית המשפט האזורי לענייני עבודה. "ביום הראשון הייתי בהלם", סיפרה. "הדברים שם לא סבירים. ההתנהלות במעון היא דבר לא רגיל. היה חשוב לגברת נתניהו ביום הראשון שידריכו אותי בצורה טובה. שאבין את הכללים של הקומה השנייה ושאני מקפידה לשטוף ידיים לפני ואחרי כל פעולה".

שירה רבן ובעלה בבית המשפט
שירה רבן ובעלה בבית המשפט | צילום: חדשות 13

"העבודה הזו מוחקת את הגוף", המשיכה רבן לתאר את תקופת עבודתה במעון. "הבנתי שזה משהו בלתי סביר, ראיתי מה צריך לעשות ובמה זה כרוך. זה לא יום עבודה אלא יום התעללות, זה דבר שמזיק לגוף מהשנייה הראשונה. מה שמוטט אותי זה שלא היה מה לאכול ולשתות". רבן סיפרה על הדרישות הגבוהות במקום והעידה כי "הגברת נתניהו דרשה שאביא סמרטוטים רק מבד טריקו - לקפל אותם ולאטום אותם בשקית סטרילית".