"פתח את דלת הרכב - וירק": כתב אישום נגד תוקף שגריר פולין

מכתב האישום שהגישה המשטרה עולה כי אריק לדרמן, אדריכל בן 65, הפריע לנסיעת רכבו של השגריר. משזה צפר לו, הוא ניגש למכונית והכה על הגג בחוזקה. לאחר מכן, פתח את הדלת וירק לעברו פעמיים

זמן צפייה: 00:27

כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד האדריכל אריק לדרמן, בן 65 מהרצליה, בגין איומים ותקיפה של שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי. זאת, למרות ההתנצלות של לדרמן, שגם טען כי המאבטח במקום כינה אותו "יהודון".

מכתב האישום עולה כי לדרמן הגיע לשער השגרירות בשעה 13:11 ביום שלישי. לאחר מכן, נעמד במרכז נתיב הנסיעה של מכונית השגריר, שישב במושב האחורי שלה. הנהג צפר ללדרמן כדי שיפנה את הנתיב ויאפשר את המשך הנסיעה, אך הוא לא זז מהדרך.

אריק לדרמן
אריק לדרמן | צילום: החדשות 13

בהמשך, ניגש לדרמן לחלון הנהג, אחז ברכב והכה בגגו בחוזקה בידיו. בתגובה החל השגריר לצלם את לדרמן באמצעות הטלפון הנייד שברשותו, אך לדרמן איגף את הרכב, ניגש אל הדלת שלצידה ישב השגריר, פתח אותה וירק שתי יריקות על גופו של השגריר.

שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי
שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי | צילום: getty images

מוקדם יותר היום, פורסם בחדשות 13 צילום שבו נראה לדרמן לאחר שירק על רכבו של מגירובסקי מחוץ לשגרירות פולין בתל אביב. אמש, הגיב לדרמן על התקרית ואמר כי "אני מבקש להביע את התנצלותי על האירוע. משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות הייתה בענייני השבת רכוש. במסגרת פנייתי זו נתקלתי ביחס מכפיש מצד אחד מעובדי השגרירות אשר כינה אותי בשפה הפולנית בכינוי 'יהודון'. אמירה זו עוררה בי תחושות קשות מאוד. מיד לאחר מכן עזבתי את הכניסה למשרדי השגרירות והתחלתי לצעוד אל עבר רכבי שחנה ברחוב סמוך לשגרירות".

"המדרכות המשובשות באזור הקשו על מעבר נוח, וצעדתי בתמימותי בכביש, כאשר תוך כדי כך הגיח מאחורי רכב אשר צפר לי בחוזקה וגרם לי לבהלה. על כך הבעתי תרעומת כפי שהבעתי ובאופן עליו אני מצר", אמר. "אני מבקש להבהיר כי בוודאי לא ידעתי על זהותו של יושב הרכב או תפקידו ובוודאי שלא ידעתי ששגריר פולין בישראל נמצא ברכב. בעקבות זאת, אבקש להביע את התנצלותי הכנה על שאירע ואף ביקשתי מבאי כוחי לפנות למשרדי השגרירות בבקשה להתנצל בפני השגריר. אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות".

גורם במשרד החוץ הפולני אמר לחדשות 13 כי לדרמן הגיע לשגרירות ואמר למאבטח שהוא רוצה לדבר עם מישהו על "האנטישמיות הפולנית", וכי הוא לא כונה "יהודון". השגריר הפולני כתב בטוויטר בתגובה לתקרית: "אני מודה לכולם על התמיכה", והוסיף: "קראתי טענות ביזאריות בנוגע להתנהגות ואמירות לא ראויות מצד שומר בשגרירות. זה לא נכון. הוא אדם נאמן, חרוץ ומיומן. בחודשיים מאז שעבד פה הוא טיפל בכ-2,000 בני אדם, ולעולם לא הוגשה נגדו תלונה".