פשיטה על ארגון אבו לטיף: בכיר לשעבר בארגון ביטחוני נעצר

פרסום ראשון: בין 21 העצורים בפשיטת הענק על אנשי ארגון הפשע אבו לטיף בצפון, נעצרו עובד לשעבר בארגון ביטחוני וראש מועצה. העצורים חשודים, בין היתר, בהעלמת מס בהיקף של כמיליארד שקלים ומעשי רצח. המשטרה: "הארגון פעל בגביית דמי חסות, אירועי אלימות וירי רבים ועל פי החשד קשור למקרי רצח אכזריים"

זמן צפייה: 00:52

ארגון 6006 ו"המיליארד השחור": כוחות משטרה רבים פשטו הבוקר (רביעי) על יעדים של ארגון הפשיעה "אבו לטיף", המכונה ארגון 6006, במסגרת חקירה סמויה שנערכה במשך כשנה ובמסגרתה גובשה תשתית ראייתית נגד הארגון הגדול במדינה. 21 חשודים נעצרו.

על-פי החשד, אנשי הארגון היו מעורבים היה מעורבים במקרי סחיטה ועושק של אזרחים ובעלי עסקים בצפון. ראשי הארגון חשודים בהעלמת מס בהיקף של מאות מיליוני שקלים ומעורבות באירועי אלימות רבים. אחד העצורים הוא ראש מועצה. הוא חשוד בסחיטה, קשירת קשר וסיוע לארגון פשע על-ידי עובד ציבור. שוטרי מחוז צפון ביצעו חיפוש בביתו ובמשרדי המועצה אחר חומרי חקירה נוספים. בחדשות 13 פורסם לראשונה כי גם עובד לשעבר בארגון ביטחוני בין העצורים.

בנוסף, בפשיטה שזכתה לכינוי "המיליארד השחור" נעצרו גורמי פשיעה דומיננטיים ממרכז הארץ שהיו בקשר עם אנשי ארגון אבו לטיף. שם הפרשה ניתן לה, בין היתר, בגלל היקף הלבנת ההון העצומה שגלגלו חברי הארגון בשווי המתקרב למיליארד שקלים. יצוין כי המבצע החל עוד בתקופתו של השר אמיר אוחנה, כשכיהן כשר לביטחון הפנים, ועבר "בירושה" לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר.

[brightcove_iframe video_id='news-part-2308020921' autoplay='0' credit='' desc='השר איתמר בן גביר והמפכ"ל שבתאי אחרי המעצרים' poster='' kid='1_yaoe6cym' duration='']

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2302080918' autoplay='0' credit='' desc='מכוניות יוקרה שנתפסו בפשיטה' poster='' kid='1_hzd9vdna' duration='']

פשיטת ענק על ארגון הפשע בצפון
פשיטת ענק על ארגון הפשע בצפון | צילום: דוברות המשטרה

מהמשטרה נמסר כי "כ-700 שוטרים,לוחמי משמר הגבול,יחידות מיוחדות וגורמי אכיפה השתתפו היום לפנות בוקר בפשיטת הענק. בימים הבאים צפויים מעצרים נוספים. בפעילות לקחו חלק חוקרי פקיד שומה חיפה והצפון ברשות המסים והיא לוותה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה".

עוד נאמר כי "שמו של ארגון 'אבו לטיף' נקשר בפעילות עבריינית ענפה בכל אזור צפון הארץ. הארגון פעל בגביית דמי חסות, מעורבות במכרזים ציבורים, השתלטות על עסקים, סחיטה, אירועי אלימות וירי רבים ועל פי החשד קשורים למקרי רצח אכזריים בשנים האחרונות. מחוז צפון מנהל מאבק ממושך בארגון ששיאו בקרב יריות שהתרחש לפני שנה וחצי שבו נהרג אחד מחברי הארגון מירי השוטרים בישוב מעאר. לפני כחודשיים נפגע קשה חבר ארגון נוסף בקרב ירי מול השוטרים באותו יישוב.

פשיטת ענק על ארגון הפשע בצפון
פשיטת ענק על ארגון הפשע בצפון | צילום: דוברות המשטרה

"הארגון הוא יעד של מחוז צפון בשנים האחרונות. במהלך המאבק בארגון, ובשל החשש של אזרחים להתלונן, שוטרי מחוז צפון התחזו לקבלנים על מנת שיהיו הם בעצמם מטרה לסחיטה. לפני כשנה הושגה פריצת דרך שהביאה לגיבוש תשתית ראייתית כנגד בכירי הארגון, חברים בארגון, גורמים שסייעו להם בהלבנת כספים".

מפקד מחוז צפון במשטרה, ניצב שוקי תחאוכה, אמר: "זהו יום היסטורי חשוב בלחימה בפשיעה המאורגנת במדינת ישראל. אני מבקש להודות לימ"ר מחוז צפון על היצירתיות יוצאת הדופן והאומץ במבצע המורכב הזה. הערכה רבה לפרקליטות המדינה על הליווי המקצועי. תודה ליחידה להגנת עדים; למפכ"ל המשטרה על הקצאת מיטב האמצעים המיוחדים ועל הגיבוי המלא סייעו להצלחת המבצע. תודה לשר לביטחון לאומי על הגיבוי והתמיכה. המלאכה מרובה,לכן נדבר פחות ונעשה יותר לריסוק ארגוני הפשיעה".

פשיטת ענק על ארגון הפשע בצפון
פשיטת ענק על ארגון הפשע בצפון | צילום: דוברות המשטרה

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי הוסיף: "זיהינו את הארגון הזה כמחולל הפשיעה העיקרי בצפון וסימנו אותו כמטרה, פיקוד המשטרה נתן למחוז צפון עזרה וסיוע מקיף ולאחר כשנה של חקירה מורכבת ויצירתית בה עבדה המשטרה בשיתוף הפרקליטות ומס הכנסה השיגו שוטרי מחוז צפון די ראיות על מנת להפליל את בכירי הארגון. אנחנו ממשיכים לפעול כנגד יעדים נוספים בכל רחבי הארץ. מצב בו ארגוני פשיעה מעורבים בפעילות כלכלית נרחבת כל כך, תוך חדירה לרשויות המקומיות הוא איום ממשי על שלטון החוק".

השר לביטחון לאומי בן גביר והמפכ''ל שבתאי
השר לביטחון לאומי בן גביר והמפכ''ל שבתאי

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התייחס גם הוא לפשיטת הענק: "ידה הארוכה של המשטרה תתפוס את משפחות הפשע במוקדם או במאוחר. אני מחזק את ידי משטרת ישראל בפשיטה החשובה על חמולת אבו לטיף. תדע כל משפחת פשע, גם מהמגזר הערבי, שאין חסינות ומדי יום אני מקיים עם המשטרה דיונים כיצד להילחם בפושעים ולהשליט את שלטון החוק בכל מקום ועל כל אחד. מצפה שמערכת המשפט לא תקל עם הפושעים. יש עוד הרבה עבודה, אבל הבוקר אני משבח את המשטרה והעומד בראשה".

גם היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה בירכה על המבצע: "בעקבות פשיטת כוחות המשטרה הלילה על יעדים של ארגון הפשע הגדול בצפון, היועצת המשפטית לממשלה מבקשת לחזק את משטרת ישראל ואת פרקליטות המדינה במאבק החשוב בפשיעה החמורה. החקירה שהפכה היום לגלויה היא פרי עבודה מאומצת של אנשי מערכת אכיפת החוק והמשך ישיר של קו עקבי ובלתי מתפשר של המאבק בפשיעה החמורה".

תפיסת ראש ארגון הפשע נידל אבו לטיף
תפיסת ראש ארגון הפשע נידל אבו לטיף | צילום: דוברות המשטרה

בחודש שעבר נעצר ראש הארגון, נדאל אבו לטיף, וכתב אישום הוגש נגדו בגין ניסיון רצח בתוך מסעדה בכפר יאסיף. אבו לטיף נתפס עם עמאר דבאח, חשוד נוסף. השניים נלכדו ברכב מסחרי בתום חקירה של היחידה המרכזית במחוז צפון, שכללה חיפושים נרחבים, כשברשותם עשרות אלפי שקלים וציוד ללינה בשטח.