ביהמ"ש הורה לשחרר את הנאשמת בפדופיליה מלכה לייפר למעצר בית

לאחר שביהמ"ש סירב לבקשת ההסגרה לאוסטרליה – הוחלט לשחרר את הנאשמת בתנאים מגבילים, בשל פגמים שהתגלו בחוות הדעת בעניינה. בשל בקשה לעיכוב ביצוע, לייפר תישאר במעצר עד ליום שישי

זמן צפייה: 00:26

בית המשפט המחוזי הורה היום (רביעי) לשחרר למעצר בית את המורה מלכה לייפר הנאשמת בפדופיליה. זאת בשל פגמים שנתגלו בחוות הדעת שהוגשה בעניינה - בה נקבע כי היא כשירה לעמוד לדין ומזייפת את מצבה הנפשי הקשה. המשטרה ביקשה לעכב את שחרורה בתנאים מגבילים עד לצורך הגשת ערעור, ולכן היא תישאר במעצר עד ליום שישי.

בשבוע שעבר הודיעה שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, מרים לומפ, כי החליטה שלא להתחיל את תהליך ההסגרה לאוסטרליה של מלכה לייפר, הנאשמת בפדופיליה. עוד קבעה השופטת כי ימונה פאנל מומחים שיכריע אם מדובר במתחזה או אם היא לוקה בנפשה, ואם היא כשירה לעמוד למשפט. זאת, לאחר שקבעה כי נפלו פגמים בחוות הדעת שקבעה שיש להעמיד את לייפר לדין.

מארגון JCW המלווה את נפגעות מלכה לייפר: "הצטערנו לשמוע כי לאחר קרוב ל-60 דיונים החליט בית המשפט לדחות את החלטתו ולמנות פאנל מומחים. כפי שכבר קבעה ועדת מומחים מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין ואנו הבאנו באמצעות חוקר פרטי הוכחות ברורות לכך. אנו משוכנעים כי גם פאנל המומחים שמינה בית המשפט יקבע כי מדובר בעבריינית מסוכנת הכשירה לעמוד לדין, וניתן יהיה להסגירה כדי למצות עימה את הדין. המאבק להסגרת מלכה לייפר אינו של הנפגעות בלבד אלא המאבק של כל העם ישראל".

עוד בחדשות 13:

בית המשפט הכריע: מלכה לייפר לא תוסגר לאוסטרליה לעת עתה

ועדה רפואית קבעה: מלכה לייפר מתחזה לחולת נפש

המתלוננת נגד לייפר: "השפעת ההתעללות המינית תישאר עמי כל חיי"

מלכה לייפר, החשודה בפדופיליה
מלכה לייפר, החשודה בפדופיליה | צילום: החדשות 13

לפני כחודש הודיעה המשטרה כי היא ממליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות ליצמן בגין עבירות מרמה והפרת אמונים והדחה בעדות בפרשת מלכה לייפר, שעמדה בפני הסגרה לשלטונות אוסטרליה בגין עבירות מין בקטינות. ליצמן נחקר כי ניסה להשפיע על חוות דעתם של מספר פסיכיאטרים עובדי משרד הבריאות, אשר מונו על ידי בית המשפט בירושלים לקבוע את כשירותה הנפשית של לייפר.

דסי ארליך, שהתלוננה כי עברה התעללות מינית על ידי מלכה לייפר שהייתה מנהלת בית הספר שלה בילדותה, התייחסה אז להמלצות המשטרה בפרשה ואמרה בריאיון ל"שש - אמנון לוי" כי "היא אמרה לנו שאנחנו כמו בנות בשבילה, וכך היא הצליחה להתעלל בנו - כי בטחנו בה. ההשפעות האלה ימשכו כל חיי. כמו אצל קורבנות רבים אחרים של התעללות מינית. לצערי ההשפעות נמשכות כל החיים".

טל גבאי, פרקליטה של מלכה לייפר

ארליך גם תקפה את ליצמן ואמרה כי "אדם בעמדת כוח כזו אמור להגן על האזרחים, ולא לנצל את כוחו כדי למנוע תמיכה מאנשים פגיעים. אנחנו מצפות שליצמן יתפטר מתפקידו ולעולם לא יחזיק בעמדת כוח בממשלת ישראל. אף אחד שמגן על מתעללים לא צריך להיות בעמדת כוח בממשלה. פגשנו את ליצמן ושאלנו אותו על התיק הזה, הוא אמר שהוא לא מתערב. אני לא רוצה לדבר איתו יותר לעולם. אני חושבת שהועבדה שהוא שיקר לנו בפנים, ושלא היה אכפת לו מהקורבנות, אני לא רוצה להגיד לו שום דבר".

ליצמן ומלכה לייפר
ליצמן ומלכה לייפר | צילום: רויטרס

בחודש יולי קבעה הוועדה הרפואית שבדקה את מלכה לייפר, מנהלת בית הספר שהואשמה באוסטרליה בפדופיליה, כי היא מתחזה לחולת נפש - בניגוד לקו ההגנה של לייפר. כזכור, באוסטרליה מבקשים את הסגרתה של לייפר זה שנים, ועל פי החשד, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן פעל בניסיון למנוע זאת.

נוסף לכך, הוועדה הרפואית שקיבלה מסמכים משב"ס על מצבה הרפואי של לייפר - חושדת שהם מזויפים, והעבירה אותם לבדיקת המשטרה.

קביעת הוועדה מהווה חיזוק משמעותי לטענות הפרקליטות. תמיד היה פער בין הרופאים מטעם המדינה, הפרלקיטות והמשטרה, שטענו שהיא מתחזה לחולת נפש ואפשר להסגירה לאוסטרליה, לבין רופאים פרטיים מטעם ההגנה שטוענים שהיא אינה מתחזה. גם שב"ס והוועדות הרפואיות שבדקו אותה בעבר טענו שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. הסוגייה עדיין נדונה בבית המשפט.