פרשת מלכה לייפר: הוגש ערעור לעליון ובקשה לעיכוב הליך ההסגרה

פרקליטי הנאשמת בתקיפה מינית הגישו בקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה על הסגרתה לאוסטרליה ולהוספת ראיה חדשה, שבה קצין רפואה ראשי בשב"ס דוחה את הטענה כי לייפר מתחזה לחולת נפש

זמן צפייה: 03:56

פרקליטי מלכה לייפר, שנאשמת כי תקפה מינית את תלמידותיה באוסטרליה, הגישו היום (רביעי) לבית המשפט העליון ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים, שפסק כי ניתן לחדש את הליך הסגרתה לאוסטרליה, בעקבות קביעת פאנל מומחים כי היא מתחזה לחולת נפש.

בהודעת הערעור, ציינו עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי את ההחלטת בית המשפט להפסיק את כל ההליכים נגד לייפר בשנת 2016 שהתבססה על מספר רב של מסמכים רפואיים לצד חוות דעת, הן מטעם בתי החולים הציבוריים, הן מטעם פסיכיאטרים פרטיים והן מטעם הפסיכיאטר המחוזי בירושלים, שקבעו כי לייפר סובלת ממחלת נפש סכיזואפקטיבית וגם מסוג דיכאון פסיכוטי ואינה כשירה לעמוד לדין.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

החקירה במעון רה"מ: אב הבית ייחקר בחשד לשיבוש הליכי משפט

תוכנית ההצלה שאמורה הייתה למנוע את הגל השני – ונתניהו גנז

על קו הגבול: איראן מאיימת בנקמה – וצה"ל מעלה כוננות בצפון

מלכה לייפר
מלכה לייפר | צילום: חדשות 13

כמו כן, הפרקליטים ביקשו להציג ראיה חדשה, שבה מסמך של קצין רפואה ראשי בשב"ס שדחה לחלוטין את החלטת בית המשפט אשר מאמצת את מסקנת הפאנל, וקבע כי הפסיכאריים מטעם שב"ס עומדים מאחורי האבחנה שמדובר בחולת נפש.

בעקבות בקשת הערעור של לייפר, מארגון "מגן לקהילות" המלווה את הנפגעות נמסר בתגובה: "לא באמת הופתענו שעבריינית המין מלכה לייפר הגישה ערעור על ההחלטה. אנחנו מקווים כי בית משפט העליון ידחה את הבקשה על הסף ויאפשר את העמדתה לדין. אנו מחזקים את הנפגעות ומקווים שהסגרתה של לייפר לאוסטרליה והעמדתה לדין, תיתן להם ולו מעט נחמה".

מלכה לייפר, החשודה שאנסה תלמידותיה כשניהלה ביה''ס באוסטרליה
מלכה לייפר, החשודה שאנסה תלמידותיה כשניהלה ביה''ס באוסטרליה | צילום: צילום מסך

לפני כחודשיים הכריע בית המשפט המחוזי בירושלים כי לייפר כשירה לעמוד לדין. עוד הוחלט על חידוש הליכי הסגרתה לאוסטרליה. הדיון בהסגרה נקבע ל-20 ביולי. "כשירותו של נאשם לעמוד לדין תלויה ביכולתו להבין את מהותם של ההליכים המתנהלים נגדו ולהתגונן נגד האשמה", נכתב בהחלטה של השופטת מרים לומפ. "במקרה הנוכחי שוכנעתי, לאור האמור בחוות דעת הפאנל, כי המשיבה מבינה את האישומים אשר בגינם היא תעמוד לדין באוסטרליה, וכן מבינה את מהות הליך ההסגרה".

"בניגוד לדיונים קודמים, לפני בית משפט והוועדות הפסיכיאטריות בהם חוותה התפרקות, הרי שהיא לא התמוטטה, לא בהתה, לא הייתה אפטית על אף שהבינה כי מדובר בפסיכיאטרים הבודקים אותה על רקע ההליך המשפטי", נכתב. "לא נעלם מעיני כי למשיבה היו בעבר וישנן בהווה בעיות נפשיות, כפי שגם אישרו חברי פאנל המומחים בעדויותיהם בבית המשפט. אולם, אין מדובר בבעיות נפשיות פסיכוטיות של מחלת נפש במובנה המשפטי. הרושם שנותר בי הוא, שהמשיבה מעצימה את בעיותיה הנפשיות, ובכך היא מתחזה למי שחולה במחלת נפש".