בית המשפט הכריע: מלכה לייפר לא תוסגר לאוסטרליה לעת עתה

שופטת המחוזי בי-ם החליטה שלא להתחיל את תהליך ההסגרה של הנאשמת בפדופיליה, ולמנות קבוצת מומחים שתכריע אם מדובר במתחזה או לא. ארגון JCW המלווה את הנפגעות: "עבריינית מסוכנת"

ועדה רפואית קבעה: מלכה לייפר מתחזה לחולת נפש
זמן צפייה: 00:23
שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, מרים לומפ, הודיעה היום (שני) כי החליטה שלא להתחיל את תהליך ההסגרה לאוסטרליה של מלכה לייפר, הנאשמת בפדופיליה. עוד קבעה השופטת כי ימונה פאנל מומחים שיכריע אם מדובר במתחזה או אם היא לוקה בנפשה, ואם היא כשירה לעמוד למשפט. זאת, לאחר שקבעה כי נפלו פגמים בחוות הדעת שקבעה שיש להעמיד את לייפר לדין. מארגון JCW המלווה את נפגעות מלכה לייפר: "הצטערנו לשמוע כי לאחר קרוב ל-60 דיונים החליט בית המשפט לדחות את החלטתו ולמנות פאנל מומחים. כפי שכבר קבעה ועדת מומחים מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין ואנו הבאנו באמצעות חוקר פרטי הוכחות ברורות לכך. אנו משוכנעים כי גם פאנל המומחים שמינה בית המשפט יקבע כי מדובר בעבריינית מסוכנת הכשירה לעמוד לדין, וניתן יהיה להסגירה כדי למצות עימה את הדין. המאבק להסגרת מלכה לייפר אינו של הנפגעות בלבד אלא המאבק של כל העם ישראל". עוד בחדשות 13: ועדה רפואית קבעה: מלכה לייפר מתחזה לחולת נפש מסתמן: הפרקליטות תמליץ להעמיד לדין את ליצמן במרמה והצעת שוחד המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ליצמן בעבירות מרמה והצעת שוחד
מלכה לייפר, החשודה בפדופיליה
מלכה לייפר, החשודה בפדופיליה | צילום: החדשות 13
לפני כחודש הודיעה המשטרה כי היא ממליצה להעמיד לדין את סגן שר הבריאות ליצמן בגין עבירות מרמה והפרת אמונים והדחה בעדות בפרשת מלכה לייפר, שעמדה בפני הסגרה לשלטונות אוסטרליה בגין עבירות מין בקטינות. ליצמן נחקר כי ניסה להשפיע על חוות דעתם של מספר פסיכיאטרים עובדי משרד הבריאות, אשר מונו על ידי בית המשפט בירושלים לקבוע את כשירותה הנפשית של לייפר. דסי ארליך, שהתלוננה כי עברה התעללות מינית על ידי מלכה לייפר שהייתה מנהלת בית הספר שלה בילדותה, התייחסה אז להמלצות המשטרה בפרשה ואמרה בריאיון ל"שש - אמנון לוי" כי "היא אמרה לנו שאנחנו כמו בנות בשבילה, וכך היא הצליחה להתעלל בנו - כי בטחנו בה. ההשפעות האלה ימשכו כל חיי. כמו אצל קורבנות רבים אחרים של התעללות מינית. לצערי ההשפעות נמשכות כל החיים". ארליך גם תקפה את ליצמן ואמרה כי "אדם בעמדת כוח כזו אמור להגן על האזרחים, ולא לנצל את כוחו כדי למנוע תמיכה מאנשים פגיעים. אנחנו מצפות שליצמן יתפטר מתפקידו ולעולם לא יחזיק בעמדת כוח בממשלת ישראל. אף אחד שמגן על מתעללים לא צריך להיות בעמדת כוח בממשלה. פגשנו את ליצמן ושאלנו אותו על התיק הזה, הוא אמר שהוא לא מתערב. אני לא רוצה לדבר איתו יותר לעולם. אני חושבת שהועבדה שהוא שיקר לנו בפנים, ושלא היה אכפת לו מהקורבנות, אני לא רוצה להגיד לו שום דבר".
ליצמן ומלכה לייפר
ליצמן ומלכה לייפר | צילום: רויטרס
בחודש יולי קבעה הוועדה הרפואית שבדקה את מלכה לייפר, מנהלת בית הספר שהואשמה באוסטרליה בפדופיליה, כי היא מתחזה לחולת נפש - בניגוד לקו ההגנה של לייפר. כזכור, באוסטרליה מבקשים את הסגרתה של לייפר זה שנים, ועל פי החשד, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן פעל בניסיון למנוע זאת. נוסף לכך, הוועדה הרפואית שקיבלה מסמכים משב"ס על מצבה הרפואי של לייפר - חושדת שהם מזויפים, והעבירה אותם לבדיקת המשטרה. קביעת הוועדה מהווה חיזוק משמעותי לטענות הפרקליטות. תמיד היה פער בין הרופאים מטעם המדינה, הפרלקיטות והמשטרה, שטענו שהיא מתחזה לחולת נפש ואפשר להסגירה לאוסטרליה, לבין רופאים פרטיים מטעם ההגנה שטוענים שהיא אינה מתחזה. גם שב"ס והוועדות הרפואיות שבדקו אותה בעבר טענו שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. הסוגייה עדיין נדונה בבית המשפט.
יעקב ליצמן
יעקב ליצמן | צילום: פול, אריאל ירוזולימסקי
לפני כארבעה חודשים תחקיר "המקור" חשף גילויים חדשים בתיק לייפר, ממנו עלה בין היתר כי ליצמן ולשכתו הפעילו לכאורה לחצים על פסיכיאטרים ממשלתיים שכפופים לו כדי לטעון שהיא אינה כשירה נפשית לעמוד לדין, ביניהם הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים, שנחקר באזהרה בפרשה בחשד ששינוי חוות דעתו בנושא נבע מלחצים של ליצמן. פסיכיאטרית נוספת שבדקה את לייפר כל חודש וקבעה שאינה כשירה לעמוד לדין, העידה בפני צוות "המקור" כי הייתה נתונה ללחצים בעניין מצד המנהלים שלה. החקירה השנייה נגד ליצמן התעסקה בהתערבות פסולה לכאורה של השר בניסיון להשפיע על הדרגים המקצועיים במשרדו לטובת בית עסק בתחום המזון שבעליו מקורב אליו, וזאת כדי למנוע את הליכי סגירתו בעקבות ממצאי תברואה חמורים שנמצאו בו והביאו לתחלואה ש מספר אנשים שאכלו מתוצרתו.