כתבי אישום באסון בריכת הדגים‎ באיילת השחר

2 תושבי הקיבוץ איילת השחר נאשמים כי נהגו ברשלנות ובכך הביאו למותם של שלושה צעירים מהקיבוץ, שהתחשמלו כשנכנסו לבריכת דגים

אישום באסון ההתחשמלות בבריכת הדגים באיילת השחר: פרקליטות מחוז צפון הגישה היום (חמישי) לבית משפט השלום בקרית שמונה כתב אישום נגד נבו הרמן, בן 46, ויובל נעמני, בן 522, מקיבוץ איילת השחר, בגין גרימת מוות ברשלנות. באירוע לפני כשלוש שנים, התחשמלו למוות שלושה צעירים בשנות העשרים לחייהם בזמן שעבדו באחת מבריכות הדגים בקיבוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכתב האישום שהוגש נגד השניים עולה כי בתקופה הרלוונטית שימש הרמן כרכז הפעילות בבריכות הדגים בשטח הקיבוץ ונעמני שימש כמנהל העסקים של איילת השחר והיה אחראי על התפקוד הכלכלי של עסקי הקיבוץ, לרבות על המדגה.

באותו יום ביולי 2013 עבדו המנוחים, גדעון רז ז"ל, שלום בוכריס ז"ל וניר גלסמן ז"ל, יחד עם הרמן  ועובדים נוספים באחת מבריכות הדגים במדגה. בבריכה הייתה חמצנית המחוברת באמצעות כבל ללוח חשמלי המחובר לרשת החשמל. לפני שהעובדים נכנסו למים, הורד המפסק בלוח שהחמצנית הייתה מחוברת אליו, אולם בשל הליקויים במערכת החשמל במדגה, המשיך לזרום זרם חשמלי לחמצנית.

העובדים, שלא היו מודעים לכך, נכנסו למים. רז, שעמד בבריכה, הצטייד במהלך העבודה במוט ברזל. בשלב מסוים נגע המוט שהחזיק בחמצנית, שהיתה טעונה בחשמל. הזרם החשמלי עבר מהחמצנית למוט, מהמוט לגוף של רז והוא התחשמל, נפל על החמצניות כשראשו בתוך המים, טבע ומת. בוכריס וגלסמן הבחינו במתרחש, נחלצו מיד לעזרתו של גדעון ואף הם התחשמלו ומתו.

מכוח תפקידם של שני הנאשמים, הם היו אחראים על בטיחותם של העובדים במדגה, ועל תקינות הציוד והמערכות במדגה, לרבות מערכת החשמל. בכתב האישום נטען כי הם התרשלו במילוי תפקידם, בכך שמערכת החשמל במקום הייתה מוזנחת, לא מתוחזקת במצב תקין ויעיל ולא פעלה בצורה בטוחה שתמנע, במקרה של תקלה, התחשמלות. בין היתר, הפרו הנאשמים את הוראות תקנה מס' 18 לתקנות החשמל – אי ביצוע תחזוקה נאותה של מערכת החשמל במדגה.