המבוקש מספר 1: יד ימינו של אברג'יל נעצר בדרום אפריקה

יניב בן סימון, מי שנחשב למקורב ביותר לראש ארגון הפשע, נעצר על ידי האינטרפול בבריינסטון. בן סימון בן ה-46 היה מבוקש על ידי האינטרפול מאז שנת 2015, בחשד לקשירת קשר לביצוע רצח וניסיון רצח

זמן צפייה: 04:35

יניב בן סימון, מי שנחשב ליד ימינו של ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל נעצר הבוקר (חמישי) על ידי האינטרפול בדרום אפריקה, שם שהה בשנים האחרונות. בן סימון בן ה-46 נחשב במשך שנים למבוקש מספר אחת של משטרת ישראל בחשד לקשירת קשר לביצוע רצח וניסיון רצח, ומבוקש על ידי האינטרפול מאז 2015.

הוא אותר בבית בבריינסטון יחד עם שישה חשודים נוספים במהלך פשיטה של צוות משולב של האינטרפול וכוחות מקומיים. במקום אותרו 12 כלי נשק כולל 5 רובי סער ו-7 אקדחים, 40,000 דולר אמריקני, ושלושה אופנועים החשודים כגנובים.

הציוד שאותר בביתו של בן סימון
הציוד שאותר בביתו של בן סימון

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב מסר: "שבחים למשטרת ישראל ולחטיבת המודיעין באגף החקירות והמודיעין, על פעילות נחושה, מקצועית וחובקת עולם, שהובילה ללכידתו של מחולל פשיעה ישראלי בכיר שמצא מסתור בדרום אפריקה, וללכידתם של עבריינים ישראלים נוספים אשר שהו עמו".

עוד הוסיף בר-לב: "הפעולה המוצלחת מעידה על שיתוף פעולה מרשים של משטרת ישראל עם משטרות מקבילות ברחבי העולם, ועל יכולת איסוף מודיעין גבוהה ובתנאים מורכבים, המאפשרת להגיע לעבריינים גם כאשר הם נמלטים מהארץ. יידעו מחוללי פשיעה ישראלים, שהמשטרה תרדוף אחריהם בכל זמן ובכל מקום - בין אם ימשיכו לפעול בארץ או יימלטו למדינות אחרות בעולם, ואף יפעלו גם מהן".

הציוד שאותר בביתו של בן סימון
הציוד שאותר בביתו של בן סימון

הציוד שאותר בביתו של בן סימון
הציוד שאותר בביתו של בן סימון

ב-16 בנובמבר בשנה שעבר, בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את הנאשם המרכזי בפרשה 512 יצחק אברג'יל, כמו גם את אבי רוחן שהואשמו בניהול ארגון פשיעה. אברג'יל הורשע גם בשלושה מקרי רצח, של שלושה אזרחים חפים מפשע שנהרגו בניסיון החיסול של זאב רוזנשטיין בחנות הצ'יינג ברחוב יהודה הלוי בתל אביב בשנת 2003.

בזמן הדיון על הכרעת הדין בעניינו, פנה אברג'יל לשופטים: "הרבה זמן לא נפגשנו ואני מקווה שמצבכם טוב. יש לי חצי דקה לדבר ואני שותק כל המשפט. אני מבחינתי, מרוב שתרבות השקר השתרשה בבית המשפט והפרקליטות, אין לי טעם לחכות לגזר דין. יש רוח גבית שנוטה לכיוון הפרקליטות ולכן הציבור לא נותן אמון בבית המשפט והפרקליטות".

יצחק אברג'יל
יצחק אברג'יל | צילום: פלאש 90

כתב האישום שהוגש ב-2015 מנה 13 אישומים שונים, במסגרתם יוחסים לנאשמים בין היתר עבירות רצח, ניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה, עבירות סמים בהיקפים עצומים, הלבנת הון, עבירות מס ועוד - כל אחד על פי חלקו.

כמו כן, רוחן הורשע יחד עם אברג'יל ביבוא וסחר בסמים מסוכנים. רוחן הורשע גם בריבוי עבירות רכוש במסגרת פעולתו בארגון פשיעה, לרבות עבירות על חוק איסור הלבנת הון. בנוסף, העבריין שמעון סבח הורשע בניסיון רצח, קשירת קשר לביצוע פשע וחבלה בכוונה מחמירה במסגרת ארגון פשיעה.

.
העבריין אבי רוחן

בין היתר, הואשמו בעבירות אחיו של אברג'יל, מאיר אברג'יל, שדינו נגזר לחמש שנות מאסר בהסדר טיעון, וגם העבריינים ישראל אוזיפה ופטריק עמוס, כאשר האחרון הורשע בסיוע לניסיון רצח וסיוע לחבלה של ממש, והכל במסגרת חברותו בארגון פשיעה. אוזיפה הורשע בסיוע לאחר מעשה במסגרת ארגון פשיעה, אך זוכה מסעיף "ניהול ארגון פשע".

כזכור, הפרשה התפוצצה לפני שש שנים, כאשר הואשם אברג'יל בניהול ארגון פשע. התיק הגיע להכרעה חרף ניסיונות השופטים לאורך הדרך להביא את הצדדים להגיע להסדרי טיעון. ב-2018 התגבש הסדר שלפיו אברג'יל ירצה עונש של 30 שנות מאסר, אלא שהפרקליטות התנתה את ההסדר עם אברג'יל בכך שגם 16 הנאשמים הנוספים בתיק יודו ויגיעו עם התביעה להסכמות.

מאיר אברג'יל
מאיר אברג'יל | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בחודש יוני האחרון, בית המשפט המחוזי גזר שלושה מאסרי עולם במצטבר ועוד 30 שנות מאסר על העבריין יצחק אברג'יל, לאחר שהורשע בפעילות במסגרת ארגון פשע, רצח ועבירות נוספות. השופטת גיליה רביד אמרה בגזר הדין כי אברג'יל בחר שלא לטעון לעונש, וסנגורו הסביר כי לגישתו אין טעם והוא בחר למקד את טיעוניו בהליך הערעור. "במקרה שלנו על העבירות כולן חולשת העובדה שהם נעברו במסגרת ארגון הפשיעה שעמד בראשו ושלט בו ללא מיצרים", אמרה השופטת, "הוא שלט בו בעזרת קשריו והמוניטין שלו. מדובר היה בארגון שלא היה כמותו באותם ימים וספק אם עד היום".

על שותפו של אברג'יל לניהול ארגון הפשיעה, אבי רוחן, נגזרו 25 שנות מאסר. על עופר בוהדנה, שהורשע בהנחת המטען בפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי בתל אביב ב-2003, נגזרו שלושה מאסרי עולם ועוד חמש שנים, כולם בחפיפה, כך שבפועל הוא צפוי לרצות מאסר עולם.