מנדלבליט על דברי אלשיך: "לא משקפים את הליך קבלת ההחלטות"

אחרי הסערה שעוררו דבריו של המפכ"ל לשעבר, שאמר כי "אי אפשר היה לנחש שרה"מ לא יתפטר" במסגרת חקירות תיקי האלפים, אמר היועמ"ש לשעבר: "המשך כהונת נתניהו מעולם לא עלה בדיונים; אלשיך סיים את תפקידו לפני שהוחלט על האישום". הפרקליטות: "שיקולים לא ענייניים היו מעורבים? אמירה מופרכת"

זמן צפייה: 04:04

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, אביחי מנדלבליט, הגיב הבוקר (רביעי) על דבריו של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, שאמר בריאיון בגלצ כי גורמי האכיפה היוא סבורים שראש הממשלה בנימין נתניהו יתפטר בעקבות החקירות נגדו והגשת כתבי האישום בתיקי האלפים. "דבריו של ידידי רוני אלשיך אינם משקפים את הליך קבלת ההחלטות בתביעה הכללית בקשר לתיקי האלפים", אמר מנדלבליט - והוסיף: "נושא המשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה מעולם לא עלה ולא יעלה על הדעת שיעלה במסגרת הדיונים לצורך קבלת ההחלטות בתיקי האלפים.

"הדבר היחיד שניצב לנגד עינינו היה האם יש ראיות להעמדה לדין של נתניהו והאם יש אינטרס ציבורי בכך", הוסיף מנדלבליט, "לדעתי ולדעת כל גורמי התביעה אז הדבר איננו רלוונטי לחלוטין לצורך קבלת ההחלטה אז, וזו עמדתי גם היום. למען הדיוק יש לציין גם שאלשיך סיים את כהונתו כמפכ"ל לפני שהוחלט על הגשת כתב האישום. בכל מקרה, למען הסר כל ספק, צוות קבלת ההחלטות בדיונים הרבים שהיו בפניי בנושא לא דן מעולם בנושא כהונתו של ראש הממשלה".

מהפרקליטות נמסר: "כל אמירה כאילו בהחלטה על הגשת כתב אישום היו מעורבים שיקולים לא עניינים, היא מופרכת. כתב האישום בתיקי האלפים9 הוגש על פי חומר הראיות ועל בסיס שיקולים מקצועיים בלבד, ומר אלשיך לא היה שותף לדיונים בהם הוחלט על הגשת כתב האישום".

Israeli Attorney General Avichai Mandelblit Looks On During The Weekly Cabinet Meeting In Jerusalem
היומע''ש לשעבר אביחי מנדלבליט | צילום: רויטרס

דבריו של אלשיך יצרו סערה שגררה תגובות במערכת הפוליטית. בליכוד אמרו כי "בהודאתו המטלטלת חשף אלשיך שקשירת הקשר להפיכה שלטונית לא פעלה כמתוכנן. אלשיך הודה שהוא הניח שהגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה נתניהו תגרום לו להתפטר ולליכוד להחליפו במישהו אחר. הדבר היחיד שסיכל את תוכנית ההפיכה השלטונית שלו הייתה עמידתו האיתנה של ראש הממשלה נתניהו והתעקשותו להילחם על חשיפת האמת. הודאתו של אלשיך מחייבת פתיחה בחקירה נגדו ונגד והשותפים לתפירת התיקים, כדי לחשוף את המניעים שעמדו מאחורי הגשת כתב האישום נגד ראש ממשלה מכהן והבחירה הדמוקרטית של העם".

בעקבות הדברים, פנה השר שלמה קרעי ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה בדרישה לפתיחה בחקירה נגד אלשיך: "זהו סיפורה של כנופיית שלטון החוק. אלשיך סימן את ראש הממשלה כמטרה, הקיף אותו במעגלי ראיות והאשמות בדויות, ושותפו לקליקה, היועץ המשפטי לממשלה הגיש את כתב האישום בסופו של דב ר. זוהי ההפיכה השלטונית האמיתית שפשוט לא הצליחה להם. דבריו של אלשיך מחייבים חקירה באזהרה ויפה שעה אחת קודם".

המפכ''ל לשעבר רוני אלשיך
המפכ''ל לשעבר רוני אלשיך | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר בצלאל סמוטריץ' הדגיש: "ככה בדיוק נראית הפיכה משטרית. לא ניתן להפוך את ישראל לדיקטטורה". השר אופיר אקוניס הגיב גם הוא: "אזרחי ישראל נחשפו הבוקר לאמת המרה. נעשה כאן ניסיון שנכשל להדיח, באמצעים פסולים, ראש ממשלה שנבחר על ידי הציבור הישראלי. כפי שאמרתי בעבר ולאור הגילויים החדשים, במשפט ומחוצה לו, כולל בראיון הזה: משפט נתניהו צריך להיפסק".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר: "אלשיך מודה היום בקולו שניסה לבצע הפיכה שלטונית באמצעות חקירות וכתב אישום. לא אכפת לו מהדמוקרטיה, לא אכפת לו מהחוק, וכל מה שרצה זה רק להדיח ראש ממשלה מכהן שנבחר בבחירות דמוקרטיות, באמצעים לא דמוקרטיים. לא פלא שהם פוחדים כל כך מהרפורמה המשפטית שתיקח את הכוח מהאוליגרכיה ותחזיר אותו סוף סוף לעם".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר משה ארבל אמר: "דבריו של מר רוני אלשיך שלפיהם תכנית העבודה הייתה להדיח ראש ממשלה נבחר מתפקידו ותרחיש הייחוס היה אולמרט - מדאיגים כל מי שחפץ לחיות במדינה דמוקרטית. דברים איומים אלו נגד ליבת המשטר הדמוקרטי ראויים להיכנס לתוכנית הלימוד באזרחות, ולהוות תמרור אזהרה לכולנו - תומכי הממשלה ומתנגדיה. מדיניות הפלת שלטון נבחר באמצעות הפללה היא הסכנה הגדולה ביותר לשלטון דמוקרטי".

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז אמר: "מציע לרוני אלשיך לקחת עורך דין ולהתכונן למשפט שבו יואשם בהדחת ראש ממשלה מכהן ובניצול לרעה באופן מושחת את מעמדו ותפקידו במקום להפליל את עצמו השכם והערב באמירות שמגלות לנו את מה שידענו מזה זמן רב. הפרקליטות ומערכת אכיפת החוק בראשות מנדלבליט ניצן ואלשיך, ניצלו לרעה את תפקידם ופעלו להדחת ראש ממשלה מכהן".

מי שגיבתה את דבריו של אלשיך הייתה יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי: "מי שהיה צריך לפעול אחרת זה נתניהו, השיבוש הוא לא של המשטרה. לא העלינו על דעתנו שהוא יגרור מדינה שלמה לתהום כדי לדאוג לעצמו - לא היה דבר כזה".