ראש העיר חדרה יעמוד לדין כפוף לשימוע בגין מרמה והפרת אמונים

לפי מכתב השימוע, צבי גנדלמן קידם וסייע לקבלן ויזם נדל"ן חרף העובדה שהיה מצוי בניגוד עניינים, ומאוחר יותר סיכם עם מנהלת לשכתו שתמחק מיומנו חלק מהפגישות עמו

ראש עיריית חדרה, צבי גנדלמן בבית המשפט
ראש עיריית חדרה, צבי גנדלמן בבית המשפט | צילום: חדשות עשר

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (חמישי) לצבי גנדלמן, ראש עיריית חדרה, כי יוגש נגדו כתב אישום כפוף לשימוע, בחשד למרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, שיבוש מהלכי משפט ועבירה לפי חוק המחשבים. על פי מכתב השימוע, העבירות בוצעו בתקופה שבין אוקטובר 2013 ליוני 2018, אז גם כיהן גנדלמן כראש עירייה וכראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חדרה.

מנהלת לשכתו של גנדלמן תועמד לדין גם היא כפוף לשימוע, בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ועבירה לפי חוק המחשבים; נהגו של גנדלמן, יועמד לדין כפוף לשימוע בגין בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

ראש עיירית חדרה, צבי גנדלמן
ראש עיירית חדרה, צבי גנדלמן | צילום: מארק ניימן, לע"מ

על פי מכתב השימוע, שמואל לוי היה קבלן ויזם נדל"ן, בעל אינטרסים כלכליים משמעותיים בעיר חדרה, שמילא מגוון תפקידים במנגנון העירוני, לרבות ממלא מקום ראש העירייה. לוי קידם את מועמדותו של גנדלמן במערכת הבחירות של 2013, תוך שהוא מנצל את כוחו הפוליטי ויכולת ההשפעה שלו על הבוחרים בעיר. "עוד עולה, כי לאחר בחירתו לראשות העירייה ולאורך השנים שלאחר מכן, חש גנדלמן מחויבות אישית עמוקה כלפי לוי וחשש שיפעל למניעת בחירתו לעתיד, ובשל אלה נקלע למצב של ניגוד עניינים בין תפקידו הציבורי לבין רצונו להיטיב עם לוי ולהיבחר לכהונה נוספת", נכתב במכתב השימוע. "גנדלמן לא דיווח על ניגוד העניינים לגורמים רלוונטיים ולא חתם על הסדר ניגוד עניינים כנדרש בדין".

ניגוד עניינים זה בא לידי ביטוי, בין היתר, במתן גישה ישירה ללוי, באופן תדיר, ללשכת ראש העירייה, וטיפול בבקשות לוי להעסקה וקידום עובדים בעירייה - כך לפי מכתב השימוע. כמו כן, גנדלמן לא פסל עצמו מלדון בענייניו של לוי במסגרת תפקידו הציבורי. כך, הוא דן בבקשה של חברה בבעלותו של לוי להכשיר חריגת בנייה בבניין משרדים במרכז העיר חדרה ולקח חלק בהחלטה שאישרה את הבקשה, חתם על היתר בנייה לפרויקט נדל"ן שללוי יש בו אינטרס כלכלי מהותי והיה שותף למתן היתר בניה לבית אבות סיעודי על קרקע בבעלות לוי.

לפי הטענות, בסוף ינואר 2018 התקבלה בלשכת ראש העירייה פנייה בבקשה לפי חוק חופש המידע לקבל את יומני הפגישות של גנדלמן. בעקבות כך, גנדלמן ומנהלת לשכתו סיכמו כי היא תמחק מיומנו הממוחשב של ראש העירייה חלק מהפגישות שהופיעו בו במטרה להסוות את הקשר הפסול שקיים עם לוי. בהתאם לסיכום עם גנדלמן, מנהלת הלשכה ביצעה שינויים ביומן, הפיקה ממנו פלט כוזב במטרה להעבירו למגיש הפנייה וכן העבירה לממונה על חופש המידע בעירייה הערכה מופרזת של שעות העבודה הנדרשות לטיפול בבקשה - דבר שהוביל למחיר גבוה של אגרת הטיפול ולמשיכת הבקשה בידי הפונה.

כעולה ממכתבי השימוע, תחת הנחייתו של גנדלמן נהגו עדכן את שמואל לוי בדבר גביית הודעה במשטרה של חבר אופוזיציה בעיריית חדרה שנסובה בין היתר על יחסיו של גנדלמן עם לוי, והעביר לו מסר להתרחק מהעירייה בתקופה הקרובה, זאת בכוונה למנוע או להכשיל חקירה פלילית.

עורך הדין ליאור אפשטיין, שמייצג את גנדלמן, מסר בתגובה: "החקירה נפתחה בחשדות לשוחד בחירות, בשלב ראשוני התברר שאין שוחד בפרשה, ושוב נחשפנו כולנו לכך ששיטות החקירה בפרשות ציבוריות מחייבות מעצר מכאיב והרבה פעמים לא נחוץ. היום מבוסס כתב החשדות כולו על ההנחה שבין ראש העיר לבין גורם פוליטי ותיק וידוע, סגן ראש עיר לשעבר וקבלן מקומי, התרחש ניגוד עניינים, שכן אותו גורם היה אוייבו של ראש העיר הקודם ותמך לגישת הפרקליטות בגנדלמן בסבך ובבוץ הפוליטי".

"שאלת מעורבותו של ראש עיר בחיי העיר ובשיח הפוליטי המקומי הינה רחבה הרבה יותר מגבולות העיר חדרה", המשיך עורך הדין. "צביקה גנדלמן כפי שפעל החל מיום החקירה הראשון מכבד את מערכות החוק מאמין בדרך פעולותם ומשוכנע שיש ביכולתנו להבהיר את הנושא הסבוך של מעמדו של נבחר ציבור ביחס לחובתו כבעל תפקיד. אנחנו חולקים על ההנחה הבסיסית שראש עיר מחוייב להתנתק בפועל מכל שחקן במגרש הפוליטיקה המקומית. מכבדים את הגישה שלא הכל פרוץ ומשוכנעים שנוכל להסביר לחברנו בפרקליטות מדוע לא נעברה שום עבירה במקרה זה".