המשנה לראש המל"ל לשעבר חשוד בשוחד

אבריאל בר יוסף, לשעבר המשנה לראש המל"ל הוא החשוד בשורת עבירות שוחד. גם אשתו נחקרה

אבריאל בר יוסף הוא הבכיר לשעבר במועצה לביטחון לאומי החשוד בביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים - כך הותר הבוקר (חמישי) לפרסום. תא"ל (מיל') בר יוסף היה אמור להתמנות ליו"ר המל"ל בתחילת השנה, אך המינוי התעכב - ככל הנראה לאחר שלנתניהו הגיע מידע על הבדיקה הסמויה שמתנהלת בעניינו של בר יוסף - וסוכם כי בשלב ראשוני הוא לא ימונה למינוי של קבע. לאחר מספר חודשים הודיע בר יוסף כי הוא מוותר על התפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי החשד, לבר יוסף היה קשר לאמו של איש העסקים הגרמני מייקל הרצוג - קשר עליו לא דיווח כשניסה לקדם הקמת מיזם להנזלת גז טבעי בוועדת צמח (ועדה בינמשרדית לבחינת מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי בישראל), ממנו היה הרצוג מרוויח רבות.

במסגרת הפרשה נבדק חשד כי הרצוג יצר קשר עם קצינים נוספים בחיל הים ושיכנע גם אותם לקדם את האינטרסים שלו, וכן נבדק חשד כי הרצוג העביר כספים לחשבון הבנק של אחד מקרובי משפחתו של בר יוסף. שמו של בר יוסף נקשר גם בפרשת רכישת הצוללות, שדווחה לראשונה בערוץ 10, בה על פי הדיווח נרכשו צוללות מגרמניה בניגוד לעמדת חלק ממערכת הביטחון.

בתום חקירה סמויה שביססה את החשדות, עוכבו שלשום לחקירה בר יוסף ואשתו. בר יוסף שוחרר בסוף חקירתו , שנמשכה כ-12 שעות, בתנאים מגבילים לרבות מעצר בית בן חמישה ימים. רעייתו של בר יוסף נחקרה גם היא ושוחררה למעצר בית בתנאים מגבילים. בנוסף, ביצעו שוטרי היחידה הארצית של משטרת ישראל חיפושים בביתם ובמשרדים הרלוונטיים לחקירה. החקירה עדיין בראשיתה, ומתנהלת בליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. ככל הנראה יידרשו חיקורי דין בחו"ל, גם של הרצוג וגם של קצינים במיל' בחיל הים.

במשטרה מדגישים כי מדובר בתחילתה של החקירה הגלויה בלבד, אולם גורמים המעורים בחקירה מדווחים כי היא אינה מבשרת טובות לבר יוסף. מנגד, בסביבתו של הבכיר לשעבר טוענים כי "המחלוקת היא על פרשנות משפטית בלבד". פרקליטו אמר בתגובה: "מדובר בנושאים שפורסמו בעבר על ידי גורמים אינטרסנטיים. מרשי משתף פעולה בחקירה ואני בטוח שיתברר בסופה שאין לטענות כלפיו כל שחר".

עיכב את המינוי. נתניהו (פלאש 90, ישראל סאלם)
עיכב את המינוי. נתניהו (פלאש 90, ישראל סאלם)

אמור היה להתמנות לראש המל"ל

בר יוסף הינו תת-אלוף במילואים ששירת בחיל הים במשך 25 שנים ובהמשך שימש מנהל ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, מנהל הוועדה לתקציב הביטחון והמשנה לראש המל"ל. בפברואר האחרון הציע לו ראש הממשלה נתניהו להתמנות לתפקיד ראש המל"ל, אולם ביולי האחרון הודיע כי הוא מוותר על המינוי ונענה להצעות בסקטור הפרטי.

בר יוסף סיפר אז כי אמר לראש הממשלה שהגיעו אליו כמה הצעות אטרקטיביות: "אני לא רוצה לפספס אותן. ראש הממשלה לא ביקש ממני להסיר את המועמדות, אבל בסוף אני גם בן אדם ואני לא יכול לשבת בבית, לא לעשות כלום ולחכות. כל אדם בר דעת, אחרי תקופה שהיא יותר מסבירה, היה מגיע למסקנה הזו", הוסיף אז, "אני אדם עם ניסיון שמגיעות אליו הצעות. אני בן אדם רציני שלא יכול גם לשקול בחיוב בהצעות וגם להיות מועמד לתפקיד הזה".