"עסקים כרגיל" רכש הצוללות מתעכב?

בסביבת נתניהו, הנמצא בהונגריה, לא מתרגשים מהדיווח על עיכוב בחתימת עסקת הצוללות עם גרמניה

זמן צפייה: 01:23
ההתפתחות הדרמטית בחקירת פרשת הצוללות התרחשה בשעה שראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא בביקור רשמי ראשון בהונגריה. בסביבתו של נתניהו ממשיכים לשדר עסקים כרגיל, כשמקורביו חוזרים על המסרים מלשכת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפיהם ראש הממשלה אינו חשוד. לטענתם הדבר מוכיח שלנתניהו אין כל קשר לפרשה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
נתניהו עם נחיתתו בהונגריה, אתמול
נתניהו עם נחיתתו בהונגריה, אתמול | צילום: חיים צח / לע''מ
עוד אומרים בסביבת נתניהו כי העובדה שגם בשלב זה, אחרי שפורסמו המגעים עם גנור לקראת חתימה על הסכם עד מדינה, נאמר כי אינו חשוד, מעידה כי אין לו כל קשר לפרשה. מקורביו אף משתמשים באישור שקיבל פרקליטו של נתניהו דוד שמרון לטוס לחו"ל כחיזוק נוסף לעמדותיהם. היום (שלישי) צפוי נתניהו להיפגש עם מקבילו ההונגרי ויקטור אורבן, ובהמשך ישתתף בוועידה בהשתתפות מנהיגים מפולין, צ'כיה וסלובקיה. בתוך כך, הבוקר פורסם כי ההתקדמות בחקירת פרשת הצוללות בישראל משפיעה גם על החלטות מעבר לים: ממשלת גרמניה, שהייתה אמורה לממן חלק מהעסקה לרכישת הצוללות וכלי השיט, דחתה את מועד החתימה על הסכם המכירה בשל החשד לשחיתות - כך פורסם ב"ידיעות אחרונות". החתימה הייתה אמורה להתקיים בשבוע הבא במעמד שגריר ישראל בגרמניה יעקב הדס, אך היא נדחתה למועד לא ידוע.
יהפוך לעד מדינה? מיקי גנור
יהפוך לעד מדינה? מיקי גנור | צילום: אילן אסייג/''הארץ''
על פי הפרסום, דחיית החתימה עלולה להוביל בסופו של דבר לביטול העסקה בין המדינות. בשל החשש שכך יקרה, טס לאחרונה מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם לגרמניה לפגישה עם מקבילו הגרמני כדי לקדם את העסקה. צוללים לפרשה 3000 - העסקה והשאלות הקשות לפני שבועיים אישרה המועצה לביטחון לאומי בגרמניה את עסקת מכירת הצוללות אך סייגה זאת בתנאי שהחקירה לא תעלה מעשי שחיתות בתהליך. אתמול פורסם לראשונה בחדשות 2 כי מיקי גנור, המתווך בין המספנה הגרמנית "טיסנקרופ" למערכת הביטחון בישראל, נמצא במגעים מתקדמים לחתימה על הסכם עד מדינה עם המשטרה. המגעים הללו ככל הנראה מעידים על כך שהעסקה אכן מושחתת.
יהפוך לעד מדינה? מיקי גנור
יהפוך לעד מדינה? מיקי גנור | צילום: אילן אסייג/''הארץ''
לפי גורמים המעורים בפרטי החקירה, ההסכם עם גנור ייחתם רק אם הוא יספק שמות חדשים של חשודים שלא נחקרו עד כה ושמם לא הוזכר בפרשה. אם כן כך יקרה, המשמעות היא שהחקירה תתרחב. הגורמים הוסיפו כי נתניהו עדיין לא מוגדר כחשוד בפרשה. על פי החשד, גנור נתן שוחד למפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום, והאחרון סייע לו ולמספנה הגרמנית לזכות במכרז של משרד הביטחון בשווי של מיליארד ו-200 מיליון יורו. מעצרו של גנור הוארך אתמול בארבעה ימים נוספים בהסכמה בין הצדדים וכך גם מעצרו של המשנה למועצה לביטחון לאומי לשעבר, אבריאל בר יוסף. אלוף במיל' מרום זומן אמש בבהילות להמשך חקירה בעניינו.