ניסוי מיוחד: כמה קל לגנוב לכם את הנייד? ומה קורה לאחר שנגנב?

מתחת לאף של רשויות החוק, מתנהל שוק אדיר ורווחי של גניבת מכשירים סלולריים. התחום משתלם במיוחד - העונש קל, והרווח גבוה. "יכול לצאת ממועדון עם 5 טלפונים" • "כנופיות הסלולר" - פרק 1

זמן צפייה: 10:06

כנופיות הסלולר: 50 אלף טלפונים ניידים נגנבים בישראל מדי שנה ונמכרים בשוק השחור שמגלגל מאות מיליוני שקלים. "לאף אחד לא איכפת ואף אחד לא נפגע, חוץ מאלו שגונבים להם את הטלפונים", הסביר ניר ילינק, יועץ אסטרטגי בתחום הסלולר.

מתחת לרדאר של רשויות החוק מתנהל שוק אדיר ורווחי מאוד של גניבת טלפונים, תופעה שמשאירה מדי יום מאות אנשים בלי הטלפון שלהם. אבל החוק היבש מתייחס אליה כאל עבירה ברף הנמוך ביותר. המצב הזה הופך את גניבת הטלפונים הסלולריים לתחום משתלם במיוחד - העונש קל, הרווח גבוה ושווה את הסיכון.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

אונס בת ה-14 במרכז: כתב אישום יוגש נגד אחד הנערים החשודים

אדם שתועד מכה נהג אוטובוס ונמלט – הסגיר את עצמו למשטרה

אביו של בן ה-8 שמת בבור מים: "לדעתי הוא נחטף ונזרק למותו"

גניבת טלפון סלולרי
גניבת טלפון סלולרי | צילום: חדשות 13

ר', אחד מעברייני הסלולר הבכירים שפועלים בשוק הגניבות, סיפר לחדשות 13 כי זה "לא בעיה להשיג טלפון - כל טלפון. אני יכול לבוא איתך למועדון, ולצאת משם עם חמישה טלפונים. בכל מקום אפשר. יש היום אלפים של סוחרים שמשתמשים בחלקים האלה כחלקי חילוף, אני מקבל עליו את מה שאני דורש, וזה יוצא בין 1,800 ל-2,000 שקל - אפשר להתפרנס מזה יפה מאוד".

"לאובדן של מכשיר אין שום פיצוי, לא משנה אפילו אם תחזיר 3,000 שקל - זה לא יעזור. מבחינת אנשים, זה חלק מהם, זה כמו איבר בגוף", אמר ד"ר לירז מרגלית, חוקרת התנהגות בעידן הדיגיטלי. "אתה שומע באמרות של השופטים כמה טלפון הוא לא רק טלפון".

טלפון חכם
טלפון חכם | צילום: Pixabay