העליון הקפיא את מינוי אורלי בן ארי; אוחנה: "עוד תשמעו עליה"

דקות לפני טקס הפרידה משי ניצן, הוציא השופט מזוז צו ארעי נגד המינוי, בעקבות עתירה לבג"ץ. שר המשפטים: "התעקשתי לראיין כמה מועמדים". צפו: כך הגיב אוחנה לשאלת כתב חדשות 13

זמן צפייה: 04:39

בתגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון הוציא הבוקר (רביעי) בית המשפט העליון צו ארעי נגד מינויה של אורלי בן ארי לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה. זאת, דקות לפני תחילת טקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן.

"לא תשמעו היום מאורלי בן ארי, אבל אני מבטיח שעוד תשמעו ממנה". אמר שר המשפטים אמיר אוחנה בטקס הפרידה מניצן. "ראיתי חשיבות רבה בהליך המינוי. לא בקלות החלטתי עליה, התעקשתי לפגוש ולראיין מספר מועמדים. כולם בעלי רקע עשיר ומוכשרים, התרשמתי מאוד מכולם, כל אחד ומעלותיו. אורלי מכהנת 28 שנים בפרקליטות והיא בעלת ניסיון רב ועשיר ותארים בהצטיינות במשפטים. היא דמות צנועה שלא זכתה לחשיפה תקשורתית כנראה בגלל האופי העניו שלה".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-events-20191218-2054' autoplay='0' credit='' desc='כך הגיב אוחנה לשאלת כתב חדשות 13 על הקפאת המינוי' kid='1_452h58nd' duration='17'']

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס אף הוא לסוגייה בטקס ואמר: "הצעתי מספר מועמדים לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה. העניין לא הסתייע. מדובר בתפיסה מערכתית. לא אוותר על עמדתי". מנדלבליט התייחס גם למאבק נגד רשויות החוק. "בתקופה האחרונה מצאנו את עצמנו במתקפה חסרת תקדים. מתקפות אלה לא הסיתו או אותו מדרכנו".

עוד בחדשות 13:

"חשש שמונע משיקולים זרים": עתירה לבג"ץ נגד מינוי מ"מ הפרקליט

אחרי הודעת אוחנה: לחץ בפרקליטות על בן ארי להסיר את מועמדותה

היועמ"ש: מינוי אורלי בן ארי חורג באופן קיצוני ממתחם הסבירות

עו''ד אורלי בן-ארי גינזברג ושר המשפטים אמיר אוחנה
עו''ד אורלי בן-ארי גינזברג ושר המשפטים אמיר אוחנה | צילום: חדשות 13

שי ניצן נשא נאום ממלכתי, ולא הזכיר במפורש את צו העליון, אך אמר "עם סיום כהונתי באה על חבריי ועל הארגון סערה גדולה". עם זאת, התייחס לאמון הציבור במערכת המשפט ואמר כי לצערו לא הצליח לשפר את הפרקליטות בתחום זה. "

גם שר התיירות יריב לוין התייחס להחלטת העליון וכתב כי: "יש לאורלי בן ארי 'בעיה' אחת - היא לא שייכת ל'חבורה' הנכונה". "המקרה הזה מלמד פעם נוספת שנדרש שינוי יסודי ועמוק במערכת המשפט. אי אפשר להסתפק במינוי כזה או אחר, אלא צריך לשנות את כל שיטת המינויים מהיסוד. צריך להוציא את השליטה והכוח מידי השופטים, צריך להחזיר את יכולת המשילות לכנסת ולשרים הנבחרים"

פרקליט המדינה שי ניצן בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בישראל
פרקליט המדינה שי ניצן | צילום: חדשות 13

.

מוקדם יותר התייחסה התנועה לאיכות השלטון להוצאת צו העליון: "מברכים על ההחלטה החשובה של בית המשפט, ונערכת למאבק המשפטי. אנו קוראים לשר אוחנה למשוך ידיו ממינוי זה, ולחסוך את ההליך המשפטי".

כאמור, הבוקר עתרה התנועה לאיכות השלטון עתרה במטרה למנוע את מינויה של אורלי בן ארי לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה. בעתירה נכתב כי קיים חשש כי המינוי מונע משיקולים זרים, "מחוסר ניקיון כפיים ומחוסר תום לב". לדברי התנועה, קיימות אינדיקציות לכך שהשיקולים בבסיס ההחלטה עניינם החלשת שומרי הסף וגורמים במערכת אכיפת שלטון החוק הנוגעים וקשורים לתיקי החקירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר קבלתה, העביר השופט נעם סולברג את הטיפול בעתירה של התנועה לאיכות השלטון לשופט מזוז בגלל קשריו עם עו"ד למברגר.

עוד נכתב בעתירה כי מדובר בהחלטה שהתקבלה על ידי שר זמני אשר מונה בממשלת מעבר מבלי שמינויו קיבל את אישורה של הכנסת. התנהלות שר המשפטים אמיר אוחנה וההחלטה שקיבל פוגעים ביציבות תפקיד פרקליט המדינה, פוגעים באמון הציבור בדרך קבלת ההחלטות ואינם סבירים באופן קיצוני. לאור זאת, מבקשת התנועה מבית המשפט לתת צו ביניים באופן מידי למניעת המינוי.

השר אמיר אוחנה
השר אמיר אוחנה | צילום: חדשות 13

"אי אפשר למנות סגן פרקליט מחוז לפרקליט מדינה כמו שאי אפשר למנות מח"ט לרמטכ"ל, בטח לא באמצע מלחמה", אמר יו"ר התנועה עו"ד אליעד שרגא. "ברור שכל זה נעשה בכוונת מכוון, בכדי שבג"צ יפסול את המינוי, כך שגם לאוחנה, גם לנתניהו וגם לצאן מרעיתם יהיה הרבה חומר בעירה כנגד המערכת המשפטית לקראת הבחירות. לצערי הרב, בסיפור הזה ניצלו את עו"ד בן ארי, עשו על הגב שלה סיבוב ואחרי שבית המשפט העליון יפסול את המינוי הזה – הם יזרקו אותה לכלבים".

אתמול בבוקר הודיע אוחנה על מינוייה של בן ארי לתפקיד. "אין לי ספק שבן ארי תפעל לשימור כל הראוי לשימור, ותתרום לחיזוק אמון הציבור במערכת הכל כך חשובה הזו", הצהיר אוחנה. "בן ארי מכהנת כ-28 שנים בפרקליטות בשורה של תפקידים. היא בעלת ניסיון רב ועשיר בתחום הפלילי ובתחום הביטחוני, בוגרת המכללה לביטחון לאומי, בעלת תואר שני במדעי המדינה (ביטחון לאומי) ותארים ראשון ושני בהצטיינות במשפטים. מכהנת בהתנדבות כראש הרכב בבית הדין הארצי למשמעת של לשכת עורכי הדין ובמשך שנים שימשה כראש הפורום הביטחוני של פרקליטות המדינה".

אביחי מנדלבליט בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בישראל
אביחי מנדלבליט בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בישראל | צילום: חדשות 13

לאחר שאוחנה הודיע על המינוי, מנדלבליט גינה את ההחלטה. בחוות הדעת שהגיש לשר המשפטים, כתב היועמ"ש: "מ"מ פרקליט המדינה נדרש להיות פרקליט מהדרג הבכיר ביותר, בעל ניסיון וותק רב, שמילא מספר תפקידים ניהוליים בכירים. יש להעדיף לתפקיד זה את מי ששימש קודם לכן כמשנה לפרקליט המדינה או לכל הפחות כפרקליט מחוז".

נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, התנגד גם למינוי. הרשקוביץ פנה לאוחנה ואמר כי ראוי היה למנות אדם בכיר יותר מבן ארי. לדבריו, בן ארי "עומדת בתנאי הסף – אולם היא לא בדרג הבכיר של הפרקליטות, ועלולה לערער את תפקודה".