כמות הגשם בצפון בשבועיים האחרונים - הגדולה ביותר זה 50 שנה

מהשירות המטאורולוגי נמסר כי כמות הגשם שירדה בפרק הזמן הזה לא נראתה מאז 1969. הממטרים בחיפה ובאשדוד צפויים להתחזק, ויש חשש חמור להצפות. כבישים רבים נחסמו בעקבות הצטברות מים

זמן צפייה: 15:46

כמות הגשם שירדה בצפון הארץ בשבועיים האחרונים, היא הגדולה ביותר ב-50 השנה האחרונות, מאז 1969 - כך נמסר היום (חמישי) מהשירות המטאורולוגי. כמו כן, במועצה האזורית חוף אשקלון נמדדה כמות הגשם היממתית הגדולה ביותר בהיסטוריה לאזור הזה - 122 מ"מ.

בתוך כך, הגשמים החזקים ימשיכו לרדת לאורך כל הערב והלילה, והמערכת צפויה להיחלש רק מחר בשעות הבוקר. באשדוד, שם ירדו 122 מ"מ בשעות האחרונות, הגשם צפוי להתחזק. בצפון הארץ חיפה קיבלה 114 מ"מ, וגם שם הממטרים צפויים להימשך ויש חשש חמור להצפות.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

הטרגדיה בנהריה: "נלכדנו ברכב כשהמים חדרו, הבחנתי במוטי לרגע"

שפעת קטלנית: גבר כבן 70 מת מסיבוכי המחלה בבית החולים סורוקה

תיעוד: פעוט חצה בריצה כביש – פקח זינק מרכבו כדי להצילו

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20200109-1735' autoplay='0' credit='' desc='נחל דישון' kid='1_kzneh9v0' duration='84'']

בעקבות הגשם החזק, כביש 90 מעין בוקק למצפה שלום נחסם לתנוע בשני הכיוונים, והמשטרה קוראת לציבור הנהגים לשמוע להוראותיהם ולבחור בצירים חלופיים.

באזור חיפה, כבישים רבים נחסמו. נכון לשעה 16:45, שדרות בר יהודה, מצומת צ'ק פוסט עד הרמזורים בצומת אלוני, נחסם לשני הכיוונים. כך גם במעבר כפר חסידים, קריית חרושת נחסמה מתחנת הדלק לכיוון אלרואי, כביש 75 נחסם לפני צ'ק פוסט לכיוון הדר ומעבר בוסתן הגליל. בכביש 22 נחסמו מספר קטעים - מהירידה לגשר פז וחלץ, מעבר חירם, ידין לכיוון גשר פז, מזלג חלץ והעליה לכביש 22.

A General View Shows Flash Floods As Heavy Rainfalls Hit Israel, In Nahal Arugot Close To Ein Gedi, Israel
הצפות בנחל ערוגות, סמוך לעין גדי | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום, כוחות ההצלה חילצו עשרות תלמידים במועצה האזורית באר טוביה מבית ספר באזור. הנערים פונו בעזרת טרקטור מהמקום. במושבים גבעתי ואמונים שבמועצה האזורית בתים רבים הוצפו, והתושבים פונו מהבתים בעזרת כוחות ההצלה שהגיעו ליישובים. בין היתר, חולצו גם תינוקות. נזקים עצומים נגרמו לבתים ולרכבים, והמשטרה מנסה לחסום את הצירים במטרה שלא יהיו נפגעים בגוף. הגשם באזור צפוי להימשך במלוא העוצמה במהלך כל היום.

הצפה בבית בשדה עוזיהו
הצפה בבית בשדה עוזיהו | צילום: חדשות 13

"הבית הוצף כולו, כל הרהיטים הלכו", סיפר תושב מושב אמונים. "חילצנו את הילדים. אי אפשר היה למנוע את זה – המים עלו על גדותיהם". מור מסיקה, שגרה גם היא במושב, סיפרה: "אנשים נאלצו לצאת מהבית באמצעות כוחות ההצלה. מי שהצליח יצא עוד לפני שהמים החלו לעלות. רכבים נתקעו. מהבוקר זה רק מתגבר, מנסים לנקז איכשהו את המים לנחלים אבל נחש לכיש עלה גדותיו".

בד בבד, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר במרכז השליטה של אגף התנועה בבית דגן, וקיים הערכת מצב משותפת עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, מ"מ המפכ"ל ובכירי ארגוני החירום וההצלה, בנוגע למזג האוויר הסוער.

בנימין נתניהו במרכז השליטה של אגף התנועה בבית דגן
בנימין נתניהו במרכז השליטה של אגף התנועה בבית דגן | צילום: חדשות 13

"יש לי בקשה אחת – היעד הראשון שלנו לפני כל דבר אחר הוא הצלת חיים", אמר ראש הממשלה. "כדי להציל חיים, כדי למנוע את רוב המקרים, אני מבקש מכם להישמע להנחיות המשטרה וגופי החירום. אם תישמעו לדברים האלה, זה בדיוק כמו מתקפות טילים – אתם יודעים שאם אתם שומעים להנחיות, אתם ברוב המקרים, כמעט בכולם, לא תימצאו בסכנה. לכן זו הבקשה הראשונה".