טראמפ מגיב לראשונה על הסנקציות: "להמשיך הלאה"

הנשיא הנבחר טראמפ הגיב להחלטת הבית הלבן להטיל סנקציות מדיניות על רוסיה

נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ התייחס אמש (חמישי) לגירוש הדיפלומטים הרוסיים ולמשבר ההולך ומחריף בין שתי מעצמות העל. הנשיא הנבחר ניסה להמעיט בחשיבות הפריצות המיוחסות לרוסיה. "הגיע הזמן שנמשיך הלאה לדברים גדולים וטובים יותר", אמר טראמפ בתגובה רשמית שפרסם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאורך השבועות האחרונים טראמפ היה סקפטי לגבי תפקידה של ממשלת רוסיה הרשמית בפריצות למחשבי המפלגה הדמוקרטית בחודשים שלפני הבחירות לנשיאות. אך טען כי ילמד את הנושא לעומק. "עם זאת", המשיך טראמפ את ההצהרה. "למען האינטרס של המדינה ושל העם הנפלא שלנו אפגש בשבוע הבא עם ראשי קהילת המודיעין כדי להתעדכן במצב".

אמש הטיל הבית הלבן סנקציות על ממשל פוטין והודיע על גירושם של 35 דיפלומטים רוסים בתוך 72 שעות, כמו גם על סגירת שני מתחמי מודיעין רוסיים בניו-יורק ובמרילנד. בעקבות חקירה של ארגון הביון האמריקני שטען כי הרוסים ניסו להשפיע על מערכת הבחירות בארצות הברית.

ממעיט בערך המעורבות
ממעיט בערך המעורבות | צילום: (רויטרס)

נוסף על גירוש הדיפלומטים, הוחלט לסגור שני מתחמים מודיעיניים רוסיים של שירות הביטחון הפדרלי (FSB) ושירות המודיעין הרוסי (GRU) במרילנד ובניו-יורק. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר אמש כי הצעד "הכרחי ומהווה תגובה הולמת לפעולות של רוסיה. כל אמריקני צריך להיזהר מהפעולות הללו. הן הובלו על-ידי הדרגים הבכירים ביותר בממשל הרוסי". הנשיא האמריקני הוסיף כי הצעד הנוכחי "אינו האחרון".

בעבר העריכו ב-CIA כי רוסיה התערבה בבחירות לנשיאות ארה"ב וסייעה לדונלד טראמפ לנצח בבחירות. לדברי גורמים רשמיים, החקירה שביצע ה-CIA מעלה לא רק שרוסיה ניסתה לחבל בהליך הדמוקרטי בארה"ב ולערער את אמון אזרחי ארה"ב בדמוקרטיה האמריקנית, אלא גם ניסתה לעזור באופן אקטיבי למועמד הרפובליקני לכבוש את הבית הלבן.

לפי ממצאי החקירה, סוכנויות המודיעין זיהו אנשים הקשורים לממשלת רוסיה שהעבירו לאתר "ויקיליקס" אלפי תכנים מתוך מיילים פרוצים, בהם התכתבויות של בכירים בוועדה הדמוקרטית הלאומית ושל יו"ר מטה הבחירות של הילרי קלינטון ג'ון פודסטה.

מוסקבה: פרפורי גסיסה של גוויה פוליטית

במוסקבה לא השתהו והגיבו במהירות להחלטה של הבית הלבן. "הסנקציות הללו משמידות את היחסים בין המדינות. הנשיא פוטין יורה על תגובה הולמת". טען בכיר במשרד החוץ הרוסי שאף כינה אף כינה את המהלך כ"פרפורי גסיסה של גוויות פוליטיות".

המשבר מחריף. פוטין ואובמה
המשבר מחריף. פוטין ואובמה | צילום: (רויטרס)

דימיטרי פסקוב, דוברו של נשיא רוסיה ולדימין פוטין, מסר כי "מצער שוושינגטון ממשיכה בדרך ההרסנית הזו" וכי במוסקבה מאמינים שהמהלך האחרון של ממשל אובמה "משמיד את היחסים". בינתיים, ברוסיה מתחילים להגיב לסנקציות ורשת CNN דיווחה כי הקרמלין הורה על סגירת בית ספר אמריקני במוסקבה.

[brightcove_iframe video_id='miv800_vtr2_n20161230_v1' autoplay='0' credit='מבזק השעה 08:00' kid='' duration='1929'']