הטנקיסטית הראשונה בצבא ארה"ב

על רקע חילוקי הדעות בישראל האם נכון לשלב נשים כלוחמות בחיל השיריון, בארה"ב הציגו השבוע את הטנקיסטית הראשונה

הטנקיסטית הראשונה בארצות הברית. סמית'

בעוד בישראל נמשכים הוויכוחים במערכת הביטחון האם נכון לשלב נשים כלוחמות בחיל השריון, בארה"ב כבר קובעים עובדות בשטח. סמלת ראשונה איירין סמית' הפכה השבוע לטנקיסטית הראשונה בצבא ארה"ב. סמית' היא כעת לוחמת מן השורה בצוות הטנק המתקדם בעולם "אברהמס", ביחידת המשמר הלאומי של איידהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הרבה זמן רציתי ומיד כשזה התאפשר קפצתי על ההזדמנות", סיפרה סמית' על ההזדמנות שקיבלה. "זה צפוץ ואינטנסיבי, אבל אני זוכה לתמיכה של החברים בצוות". היחידה בה משרתת סמית' שירתה בעבר בעירק ובאפגניסטן. בעשור האחרון שירתו כ-280 אלף נשים במסגרת הצבת כוחות אמריקאים באפגניסטן בעירק וביצעו שורה של תפקידים.

טנק האברהמס האמריקני
טנק האברהמס האמריקני

בשבוע שעבר פרסם צה"ל כי בעקבות הנתונים המראים ירידה באחוז הגברים המתגייסים ובמוטיבציה להתגייס לקרבי, נשקלת האפשרות לשלב יותר נשים בתפקידי לוחמה. בכיר בצה"ל אמר כי בצבא הוקם צוות בדיקה ובחינה, ששוקל לשלב נשים בארבעה תפקידים חדשים שעד כה היו סגורים בפניהן - שריון, ספינות הקרב החדשות של חיל הים, מפעילות ציוד מכני הנדסי כבד (D-9) ויחידת 669 של חיל האוויר.

הבכיר הדגיש כי טרם התקבלה החלטה בנושא. לדבריו, הצבא בוחן את הליך השילוב הראוי של הנשים בתפקידים אלו לצד בחינת המשמעות של לחימה בשטח אויב: כמו כן הם בוחנים את התאמת הנשים לדרישות פיזיולוגיות.

רון טל: נשים בשיריון - שערוריה
רון טל: נשים בשיריון - שערוריה

אך לא כולם קיבלו את הבשורה בשמחה, כשההודעה על בדיקת שילוב נשים בחיל השריון עוררה גם התנגדות. מפקד זרוע היבשה לשעבר האלוף במילואים יפתח רון טל, אמר כי הוא מתנגד נחרצות וכי הדבר יחליש את צה"ל. בריאיון שהעניק לגל"צ טען רון טל כי שילוב נשים כלוחמות בחיל השריון היא "שערורייה שתפגע בכל מה שרק ניתן להעלות על הדעת, כולל היכולת של צה"ל".