מנצ'סטר: מחבל פוצץ עצמו בהופעה, 22 נרצחו

המשטרה בבריטניה מאשרת שמחבל מתאבד ביצע את הפיגוע בהופעת הזמרת אריאנה גרנדה במנצ'סטר: "הטרור מנסה לשבש את חיינו"

לפחות 22 בני אדם נהרגו ויותר מ-50 נפצעו בפיגוע ההתאבדות אמש (שני) בתום הופעה של הזמרת האמריקנית אריאנה גרנדה במנצ'סטר שבאנגליה. את הפיגוע ביצע מחבל מתאבד שגופתו נמצאה על ידי כוחות הביטחון המקומיים בזירה. בעת הפיצוץ נכחו במקום אלפי ילדים ובני נוער, שרבים מהם עדיין נעדרים - ולדברי מפקד משטרת מנצ'סטר, רבים מההרוגים באירוע הינם ילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

[brightcove_iframe video_id='news-from-the-web-1404' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_gp41wqv7' duration='32']

"הטרור מנסה לפגוע בחיינו ולזרוע בנו פחד", אמר מפקד המשטרה, שקרא לציבור להישאר עירני - ולשלוח למשטרה כל תיעוד שצילמו מהפיגוע. כעת בודקים במשטרה המקומית האם המחבל פעל לבדו, או שמדובר במפגע שפעל כחלק מרשת טרור. הפצועים פונו לשמונה בתי חולים ברחבי העיר, כאשר רבים מהם עדיין נמצאים בסכנת חיים. ראש הממשלה תרזה מיי כינסה את הקבינט לדיון חירום בעקבות הפיגוע.

דניס פירסון ופיליפ גיבסון הגיעו עם בתם בת ה-17 וחברתה להופעה, ובהישמע הפיצוץ המתינו לשתיים מחוץ לארנה. "היה פיצוץ גדול, היה אפשר להרגיש את הרעידות ושמענו אנשים צורחים", סיפרה לבאזזפיד פירסון. "פיליפ תפס אותי וחשבתי שמתתי. נשארנו שם בעוד המקום מתרוקן, לא הצלחנו למצוא את הבנות". למרבה המזל, הצעירות לא נפגעו והגיעו ישירות למלון, וכך התאחדו הארבעה.

זירת הפיצוץ במנצ'סטר
זירת הפיצוץ במנצ'סטר | צילום: רויטרס

אוליבר ג'ונס, נער בן 17 שהגיע להופעה יחד עם אחותו בת ה-19, סיפר לגארדיאן הבריטי כי "הפיצוץ הדהד ברחבי הארנה, ואנשים התחילו לרוץ". לדברי ארין מקדוגל בת ה-20, "בסוף ההופעה היה פיצוץ חזק. האורות כבר דלקו, כך שידענו שזה לא חלק מההופעה - בהתחלה חשבנו שזו פצצה, היה הרבה עשן ואנשים התחילו לברוח. כשהגענו החוצה, ראינו עשרות ניידות משטרה ולא מעט אמבולנסים". סופי טד בת ה-25 הוסיפה כי "כולם התחילו לצרוח, כמעט רמסו אותנו. היה ריח של שריפה באוויר".

"דרכנו על פוסטרים מרוחים בדם"

אליזבת' וולסבי, מורה בת 50 שהגיעה להופעה כדי לחגוג לבתה יום הולדת 13, סיפרה כי בתחילה חשבו הנוכחים כי הפיצוץ היה של בלון. "אנשים התחילו לעזוב, ואז הסתובבו והחלו לרוץ לעברנו כשהם צורחים", שחזרה. "היו הרבה ילדים קטנים, ואז התחלנו לראות עשן ולהריח חומר נפץ". לדבריה, תוך זמן קצר "כולם רצו וצרחו. בדרך דרכנו על שניים או שלושה פוסטרים מרוחים בדם".

וולסבי הוסיפה כי במהלך ההימלטות מהמקום ראתה מספר רב של פצועים. "נערה אחת הייתה עם רגל שבורה, היה נראה שהיא נפלה תוך כדי ריצה", סיפרה. "לאישה נוספת היה פצע פתוח בראש שנראה רע, ואדם נוסף פשוט התמוטט".

''אמבולנסים נסעו בשיירה ענקית לארנה''
''אמבולנסים נסעו בשיירה ענקית לארנה'' | צילום: רויטרס

"ראינו חמישה או שישה אמבולנסים שחנו לאורך תחנת כיבוי האש, מוכנים לקריאה", סיפר לרשת BBC סאם וורד, עד ראיה שאף תיעד את המתרחש. "קודם לכן הרבה ניידות טיפול נמרץ נסעו ברחובות והמשטרה הייתה בכל מקום. תוך כעשר דקות כל האמבולנסים החלו לנסוע לעבר הארנה בשיירה ענקית".

הורים מודאגים רבים החלו בניסיונות לאיתור ילדיהם שהיו במופע דרך הרשתות החברתיות, כשהם משתפים את תמונותיהם ומקווים למצוא כך מידע אודותיהם. "אנא עזרו לי, אחותי הקטנה אמה הייתה בהופעה של אריאנה הלילה והיא לא עונה לטלפון", נכתב באחת ההודעות. אם אחרת פרסמה תמונה של ילד מחייך וכתבה: "זה הבן שלי, הוא היה במופע במנצ'סטר ולא עונה לטלפון! בבקשה עזרו לי למצוא אותו".

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ