ישראל נגד המיליארדר היהודי סורוס

למרות ששגריר ישראל בהונגריה יצא להגנת המיליארדר היהודי, משרד החוץ תוקף: "הוא פועל נגד זכותה של ישראל להגנה עצמית". בהונגריה הדפו את הביקורת

הקמפיין נגד סורוס שהוסר
הקמפיין נגד סורוס שהוסר | צילום: רויטרס
לאחר ששגריר ישראל בהונגריה גינה את המודעות בהונגריה נגד המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס, משרד החוץ פרסם הערב (ראשון) הודעה תקיפה וחריפה - שמבקרת גם את הקמפיין האנטישמי אך גם את סורוס עצמו. "ישראל מוקיעה כל ביטוי של אנטישמיות בכל מדינה, אך סורוס ממשיך לחתור תחת הממשלות הישראליות שנבחרות באופן דמוקרטי", נמסר. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת בשלטים שנתלו במדינה נראה סורוס, שנולד בהונגריה, מחייך לצד הכיתוב "בואו לא נאפשר לסורוס את הצחוק האחרון". הממשלה ההונגרית בראשות ויקטור אורבן מתנגדת לקריאת סורוס לאפשר למהגרים להיכנס למדינה - וחלק מהשלטים הושחתו בכיתובים אנטישמיים. אתמול קרא שגריר ישראל בהונגריה, יוסי עמרני, להפסיק את הקמפיין הממשלתי נגד סורוס. "זו חובתנו המוסרית להרים את קולנו ולקרוא לרשויות לשים סוף למעגל הזה", מסר אתמול בהודעה. "אני קורא לכל המעורבים והאחראים לשלטי החוצות לשקול את ההשלכות של מעשיהם. בשלב זה, מעבר לביקורת הפוליטית של אדם מסוים, הקמפיין מעורר זכויות עצובים וזורע שנאה ופחד".
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן | צילום: רויטרס
היום, עם זאת, העמדה הישראלית נשמעה שונה: "ישראל עומדת לצד הקהילות היהודיות בכל מקום בעולם שנאבקות בשנאה - זו הייתה מטרתה היחידה של הודעת השגריר הישראלי להונגריה. בשום צורה ההודעה לא נועדה לעשות דה-לגיטימציה לביקורת נגד ג'ורג' סורוס", נמסר מטעם משרד החוץ. עוד נטען בישראל כי סורוס "מממן ארגונים שמשמיצים את המדינה היהודית ושואפים לשלול ממנה את הזכות להגנה עצמית". משרד החוץ ההונגרי הגיב אתמול בהודעה: "כמו ישראל, גם אנחנו פועלים נגד כל מי שמאיים על ביטחון המדינה ואזרחיה". בתגובה לקמפיין, יהודים בהונגריה קראו לראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את ביקורו במדינה שתוכנן להיערך בשבוע הבא.