ראש ה-CIA מזהיר את הנשיא הנבחר: "אל תיסוג מהסכם הגרעין"

ג'ון ברנן הזהיר את הנשיא הנבחר טראמפ, שלא ייסוג מתכנית הגרעין עם אירן, וייעץ לו לפקח על מדיניות החוץ של רוסיה באשר למעשיה בשטח סוריה

מזהיר את הנשיא החדש. ברנן (צילום: רויטרס)

זמן קצר לפני שהוא פורש, ראש סוכנות הביון המרכזית של אמריקה מזהיר את הנשיא הבא מצעדים שעלולים להיות להם השלכות קשות: ראש ה-CIA הפורש, ג'ון ברנן, מזהיר היום (רביעי) את נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד טראמפ, שלא ייסוג מעסקת הגרעין עם אירן, עליה חתם ממשל אובמה. לדבריו של ברנן, לביטול העסקה עשויות להיות תוצאות הרסניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חושב שלבטל את הסכם הגרעין עם אירן יהיה אסון", אמר מר ברנן אמר ל- BBC, "גם כי התנערות של ממשל אחד מהסכם שחתם עליו ממשל קודם יהיה חסר תקדים". ברנן אף טען שנסיגה מההסכם תחזק את הקיצונים נגד המערב באירן ובמדינות אחרות: "אני חושב שזה יהיה שיא האיוולת אם הממשל הבא יתנער מההסכם".

וזו לא העצה היחידה שלו לנשיא החדש, שייכנס לתפקידו ב-20 בינואר: כתב ה-BBC, שערך ראיון עם ברנן, שמע אותו מדגיש גם את הצורך להישאר עירניים לפעולותיה של רוסיה - שאחראית לדבריו, לסבל בסוריה: "מוסקבה אחראית למשבר ההומניטרי בסוריה יחד עם הממשל של אסד, זה טבח נורא באזרחים".

ארה"ב של הנשיא אובמה תומכת כיום, גם בעזרת אנשיו של ברנן, בארגוני אופוזיציה מתונים סוריים - וברנן קורא להמשיך בדרך זו ולא להשאיר את סוריה לרחמיהם של אירן , חיזבאללה, רוסיה והמשטר הסורי הישן. ברנן גם טוען שעל טראמפ להיזהר בלשונו בכל האמור לסוגיות רגישות של טרור עולמי: "עליו להקפיד לא לומר דברים שישרתו את הקיצוניים".

שלא ישרת את הקיצונים. טראמפ ורוחאני (חדשות 2)
שלא ישרת את הקיצונים. טראמפ ורוחאני (חדשות 2)

שתי העצות שחילק ברנן לטראמפ בריאיון, נוגדים את הקו שהמועמד הרפובליקני קידם במהלך הקמפיין שלו - נסיגה מההסכם עם אירן, הסכם אותו כינה כ"גרוע ביותר" והידוק היחסים עם פוטין שהוצג על ידי טראמפ כמי שדווקא יכול לשתף פעולה עם ארה"ב במלחמה בטרור.

אלא שלטראמפ אין מה לדאוג: ברנן, כאמור, לא יזכה לעבוד עם הנשיא החדש, כיוון שהוא צפוי לפרוש בינואר הקרוב, אחרי 4 שנים בראשות הארגון במהלך כהונתו השנייה של הנשיא אובמה. ברנן מנה את האתגרים בתחומו שעומדים לפתחו של טראמפ: המלחמה בטרור כולל הפעילות במזרח התיכון, היחסים עם מוסקבה , עסקת הגרעין - ופעילות ה-CIA.