ברחה מהטליבאן והפכה לטייסת קרב

ספיה פרוזי נולדה לפני 26 שנה בקאבול והיום היא נלחמת נגד הארגון מהאוויר

סאפיה פרוזי מאפגניסטן ברחה עם משפחתה מהבירה קאבול למחנה פליטים בפקיסטן כשהייתה ילדה. כיום, היא מוכרת בשם "קפטן פרוזי" - טייסת בחיל האוויר האפגני והטייסת השנייה בהיסטוריה של החיל. פרוזי מקווה שנשים רבות ילכו בעקבותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"החברה האפגנית היא חברה מסורתית", מספרת קפטן פרוזי. "אנו מתמודדים עם בעיות וחייבים להתייצב מול האתגרים האלה. אם אני אוהבת את העבודה שלי - ואני אוהבת מאוד לשרת - אז אני גם חייבת להתמודד עם האתגרים".

פרוזי, בת 26 ונשואה לטייס בטייסת התובלה, משרתת ביחידה שממלאת תפקיד הולך וגדל במאבק מול ארגון הטליבאן ששלט במדינה עד לפני 16 שנים. כשארצות הברית פלשה לאפגניסטן חזרו פרוזי ומשפחתה למולדתם, אך באותה תקופה הייתה המדינה רחוקה מאוד מיציבות וודאי משיוויון בין המינים. היום, הנשים ממלאות תפקידים גם בצבא וגם בפוליטיקה האפגנית.

פרוזי מספרת שכשלמדה בתיכון ראתה סרטון של הצבא האפגני שמחפש מתנדבות לחיל האוויר. בעקבות הסרטון החליטה יחד עם 12 מחברותיה ללכת לבחינות הקבלה, אולם רק היא עברה בהצלחה את הבחינות ואת סדרת האימונים. את בעלה מוחמד ג'וואד היא פגשה על מסלול ההמראה והשניים התחתנו לפני שנתיים, ומאז הביאו לעולם ילדה קטנה.

ג'וואד תומך מאוד בקריירה הצבאית של רעייתו. "זו הרגשה מעניינת", הוא מספר. "אנחנו משרתים ביחד ורוב הזמן אנחנו גם טסים ביחד. כשאנו חוזרים הביתה, אנחנו מדברים על הבעיות ומנסים לפתור אותן - כתף לכתף. זו הרגשה מצוינת".