ארה"ב גינתה התקיפות בעיראק: יש לה הזכות לשלוט בביטחון הפנים

דובר הפנטגון התייחס לדיווחים אודות תקיפת חברי מיליציית "הגיוס העממי" בתחילת השבוע, והצהיר כי "אנו מגנים כל פעולה שנעשית על ידי גורמים חיצוניים ומלבה את האלימות באזור"

זמן צפייה: 01:50

דובר הפנטגון, ג'ונתן ר. הופמן, הצהיר הלילה (שלישי) כי ארצות הברית אינה עומדת מאחורי התקיפות האחרונות בעיראק. "אנו תומכים בריבונות עיראק ומגנים כל פעולה שנעשית על ידי גורם חיצוני למדינה ומלבה אלימות בה", אמר דובר הפנטגון. "לממשלת עיראק הזכות לשלוט בביטחון הפנים שלה ולהגן על הדמוקרטיה שלה". כזכור, התקיפות במדינה יוחסו לישראל.

ביום ראשון, כזכור, כלי התקשורת בעיראק דיווחו כי שישה חברי מיליציית "הגיוס העממי" השיעית במדינה נהרגו לאחר שמזל"ט תקף שני כלי רכב, סמוך לגבול עם סוריה. על פי הדיווחים, אחד ההרוגים בתקיפה היה מפקד בכוח. זהות התוקפים עדיין אינה ידועה, אך כלי תקשורת ערביים ייחסו אותה כאמור לישראל.

לעוד כתבות בנושא:

בצל המתיחות: "שישה חברי מיליציה שיעית נהרגו בתקיפה בעיראק"

"בכירים אמריקנים מאשרים: ישראל עומדת מאחורי התקיפות בעיראק"

דיווחים בעיראק: מיליציה שיעית יירטה מזל"ט באזור בגדד

תקיפת שיירת מיליציית הגיוס העממי בגבול סוריה עיראק
תקיפת שיירת מיליציית הגיוס העממי בגבול סוריה עיראק | צילום: חדשות 13

ביום שישי אישרו גורמים בכירים בארצות הברית ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפות האחרונות בעיראק, כאשר הפציצה כמה יעדים של כוחות פרו-איראניים במדינה. עם זאת, בהמשך נמסר כי יתכן וחלק מהפיצוצים אירעו בשל מזג האוויר - ולא היה ניתן לאמת כי כל התקיפות היו באחריות ישראל.

בין היתר, על פי הבכירים, הופצץ מחסן שמשמש את טהראן להעברת כלי נשק לסוריה. על פי הבכירים מדובר בהתקפות שעלולות לערער את יציבות עיראק, והציב אותה בין ארצות הברית לאיראן, כחלק מהמתיחות בין המדינות. אחד מהגורמים האמריקנים אמר כי "ישראל מתחה את הגבולות עם תקיפותיה בעיראק. הדבר אף עלול להוציא את הכוחות האמריקניים מהמדינה".

תקיפת שיירת מיליציית הגיוס העממי בגבול סוריה עיראק
תקיפת שיירת מיליציית הגיוס העממי בגבול סוריה עיראק | צילום: חדשות 13

כמו כן, גורם מודיעין במזרח התיכון אמר ל"ניו יורק טיימס" כי ב-19 ביולי ישראל תקפה בסיס מצפון לבגדד, ששימש את משמרות המהפכה האיראניים להעברת נשק לסוריה.

בשבוע שעבר דיווחו כלי תקשורת בעיראק כי פיצוץ אירע במחסן תחמושת צבאית, השייך למיליציית "הגיוס העממי" הנתמכת על ידי איראן. על פי דיווח לא רשמי, ייתכן כי הפיצוצים אירעו כתוצאה מתקיפה של מזל"טים במקום, ודיווח אחר טוען כי מדובר בירי ארטילרי.