המיליציות הפרו-איראניות למפגינים בבגדד: "התרחקו מהשגרירות"

על פי דיווחים, רק חלק מהמפגינים סמוך לנציגות האמריקנית נענו לקריאה לסגת מהאזור. משרד החוץ האיראני התלונן בפני המתווך השוויצרי: "מוחים על ההצהרות מחרחרות המלחמה של האמריקנים"

זמן צפייה: 02:06
המיליציות הפרו-איראניות קראו היום (רביעי) לתומכיהם, שמפגינים מול שגרירות ארצות הברית בבגדד שבעיראק במחאה על התקיפה האמריקנית מהאוויר, להתרחק מהאזור. על פי דיווחי התקשורת המקומית, תחילה רק חלק מהמתפרעים נענו לקריאה, אך כמה שעות לאחר מכן החלו קבוצות נוספות של מפגינים לעזוב את המקום. בתוך כך, משרד החוץ האיראני ביקש להיפגש עם המתווך השוויצרי, והתלונן בפניו על הצהרות מצד בכירים בבית הלבן ש"מחרחרות מלחמה ומפרות את אמנת האו"ם". לכתבות נוספות בחדשות 13 >> חמינאי לטראמפ: "לא יכול לעשות דבר"; העימותים בבגדד התחדשו לאחר התקיפה בבגדד: ארה"ב תשלח 750 חיילים למזרח התיכון מפגינים בבגדד פרצו את שערי שגרירות ארה"ב; "השגריר פונה"
התפרעויות מול שגרירות ארה''ב בבגדד
התפרעויות מול שגרירות ארה''ב בבגדד | צילום: רויטרס
מוקדם יותר היום תקף המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי טראמפ "לא יכול לעשות דבר לאיראן". בהמשך פנה אליו ואמר כי "אם היית אדם הגיוני, מה שאתה לא, הייתה מבין שאומות שונאות אותך בגלל פשעיך". עוד כתב חמינאי כי "אם הרפובליקה האסלאמית תחליט להילחם - היא תעשה זאת באופן חד משמעי. איננו מחפשים מלחמה, אך נגן בחריפות על האינטרסים, הכבוד, והתהילה של האומה האיראנית. אם מישהו יאיים על כך - נתעמת איתו ללא היסוס".
חמינאי וטראמפ
חמינאי וטראמפ | צילום: רויטרס
בתוך כך, כלי תקשורת בעיראק דיווחו כי התחדשו המהומות סמוך לשגרירות ארצות הברית בבגדד, ותומכי המיליציות השיעיות ניסו שוב להצית את הגדר החיצונית של מבנה הנציגות האמריקנית, ולפרוץ לבניין. כוחות הביטחון במקום ירו לעבר המתפרעים גז מדמיע, ועל פי דיווחים בתקשורת המקומית, 20 בני אדם נפצעו. אתמול פרצו אלפי תומכי המיליציות השיעיות לשגרירות האמריקנית, הציתו את מבנה הביטחון במקום ושרפו את דגלי ארצות הברית וישראל. קולות ירי נשמעו באירוע. משרד החוץ העיראקי מסר כי שגריר ארצות הברית וצוותו פונו, בעקבות ההתפרעויות, שאירעו במהלך הלוויית חללי המיליציה. עם זאת, על פי דיווח אמריקני, השגריר לא פונה כלל.
מפגינים מבעירים את החומה סמוך לשגרירות ארה''ב בבגדאד
מפגינים מבעירים את החומה סמוך לשגרירות ארה''ב בבגדאד
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ בטוויטר בתגובה לאירוע, וכתב כי "איראן היא האחראית למתקפה - הם יישאו באחריות מלאה. בנוסף, אנו מצפים מעיראק שתשתמש בכוחותיה כדי להגן על השגרירות". על רקע המהומות, אמר שר הביטחון האמריקני מארק אספר כי ארצות הברית תשלח 750 חיילים למזרח התיכון בעקבות התקיפה אתמול. "הצבת החיילים באזור היא תגובה לעלייה ברמת הסיכון כלפי אנשי שגרירות בגדד - ארצות הברית תגן על אנשיה באשר הם - בכל העולם", אמר השר.
מפגינים סמוך לשגרירות ארה''ב בבגדאד
מפגינים סמוך לשגרירות ארה''ב בבגדאד | צילום: רויטרס