היום: פתיחת העצרת הכללית של האו"ם; טראמפ ומקרון יישאו נאומים

נשיא ארה"ב צפוי להתייחס באירוע, שיתקיים במדינתו, למתיחות מול איראן. השר כץ ינאם במקום נתניהו, שייעדר עקב הבחירות. פוטין וג'ינפינג לא יגיעו לעצרת. על סדר היום, בין היתר: משבר האקלים

זמן צפייה: 01:09

העצרת כללית ה-74 של האו"ם תיפתח היום (שלישי) במטה הארגון בניו יורק בשעה 16:00 (שעון ישראל), וינאמו בה מנהיגי המדינות החברות בו. זאת, לאחר ועידת האקלים שהתרחשה אתמול ובה השתתפו מדינות החברות באו"ם. כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו ייעדר מהעצרת נוכח הפלונטר הפוליטי, ובמקומו ינאם ביום חמישי שר החוץ ישראל כץ.

היום ינאמו בין היתר, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שצפוי להתייחס למתיחות עם איראן, עמיתו הצרפתי עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, שידבר על נושא הברקזיט. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא סין שי ג'ינפינג ייעדרו מהעצרת.

לכתבות נוספות בנושא:

מזכ"ל האו"ם בפתח ועידת האקלים: "אנחנו לא יכולים לשטות בטבע"

"בשל הנסיבות הפוליטיות": נתניהו לא יטוס לעצרת האו"ם

משרד החוץ האיראני: "רוחאני וטראמפ לא ייפגשו בעצרת האו"ם"

מזכ''ל האו''ם גוטרש פותח את העצרת הכללית ה-73 של האו''ם
מזכ''ל האו''ם גוטרש פותח את העצרת הכללית ה-73 של האו''ם | צילום: חדשות עשר

במהלך העצרת כל מנהיג מדינה החברה באו"ם יקבל 15 דקות לחלוק עם העצרת את עמדתו בעניינים המעסיקים את העולם. עם זאת, רוב הנאומים בעצרת בדרך כלל גולשים אל מעבר לזמן המקובל.

באופן מסורתי, מאז עצרת האו"ם העשירית בשנת 1955, ברזיל היא המדינה הראשונה לנאום. זאת מכיוון שבעצרות הראשונות אף מדינה חוץ ממנה לא רצתה לנאום ראשונה ומאז המקום הראשון בסדר היום שייך למדינה הדרום האמריקנית. השנייה לנאום היא ארצות הברית, מתוקף היותה המדינה המארחת.

המשך סדר הנואמים נקבע על פי קריטריונים שונים כמו מידת החשיבות של נציג המדינה, העדפה אישית של הדובר וגורמים נוספים. כמו כן, סדר ההופעות עשוי להשתנות במהלך היום. כל יום של העצרת מחולק לשניים. החלק הראשון יחל כאמור ב-16:00 (שעון ישראל) ויימשך עד שעה 21:45, והחלק השני יחל ב-22:00 ויימשך עד שעה 4:00 לפנות בוקר.

טראמפ בעצרת בחירות באוהיו
טראמפ בעצרת בחירות באוהיו | צילום: Getty Images

כאמור, לשכת ראש הממשלה הודיעה ביום רביעי כי בעקבות הנסיבות הפוליטיות נתניהו ביטל את נסיעתו לעצרת. ראש הממשלה היה צפוי לשאת נאום ולהיפגש בשולי העצרת עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ.

אתמול מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר בפתח ועידת האקלים שהתרחשה בעצרת הכללית של האו"ם כי "הטבע כועס, ותהיה זו טיפשות מצידנו לחשוב שאנחנו יכולים לשטות בו. הטבע תמיד יכה חזרה, ומסביב לעולם כולו הטבע מכה כעת בזעם". קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה בוועידה שגרמניה תכפיל את הכספים שהעבירה למלחמה בין-לאומית באקלים - משני מיליארד יורו בשנת 2014 לארבעה מיליארד יורו.

כ-60 מדינות השתתפו בפסגה, פחות מחצי מהמדינות שמשתתפות בעצרת הכללית. נשיא ברזיל בולסנארו, שמדינתו לאחרונה חוותה את שריפת הענק ביערות הגשם - לא השתתף. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא היה אמור לקחת חלק בוועידה - אך לבסוף עשה שינויי לו"ז והגיע. כשנשאל מדוע הגיע לבסוף, אמר כי "אני מאמין גדול באוויר נקי ומים נקיים. כל המדינות צריכות להתאחד כדי לעשות את זה, למען עצמן. זה מאוד חשוב".