10 נרצחו ברוסיה; זה החשוד כמחבל

10 נרצחו ו-39 נפצעו בפיצוץ בין שתי מסילות בתחנת מטרו בסנט פטרבורג. עד ראייה: "המראות היו נוראיים". התקשורת הרוסית פרסמה תצלום: "זה החשוד כמחבל"

"משהו נורא קרה כאן" - כך תיארו עדי ראייה בסנט פטרבורג את המראות הקשים בזירת הפיגוע שהתרחש היום (שני) ברכבת התחתית. כוחות הביטחון ברוסיה דיווחו כי מטען נוסף אותר בתחנת רכבת אחרת, אך הוא לא התפוצץ. בקהילה היהודית בעיר הביעו חשש שאולי מדובר בפגיעה מכוונת: "הפיצוץ אירע בתחנה המשמשת יהודים רבים". מספר שעות לאחר האירוע פורסמה תמונתו של החשוד כמחבל. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
''משהו נורא קרה''. סנט פטרבורג
''משהו נורא קרה''. סנט פטרבורג | צילום: רויטרס
בפיגוע שהתרחש סמוך לשעה 14:20 (שעון מקומי) התפוצץ מטען ברכבת התחתית בעיר. כלי התקשורת במדינה דיווחו בתחילה על שני מטענים, אולם לאחר בדיקה התברר כי מדובר במטען אחד בלבד שהתפוצץ בקרון בעודו בין שתי תחנות. מספר שעות לאחר האירוע הודיע התובע הכללי ברוסיה כי מדובר באירוע טרור, בו נהרגו 10 בני אדם, וכ-39 נפצעו, בהם גם ילדים. לאחר מכן הודיעו כוחות הביטחון כי נמנע פיגוע נוסף, לאחר שאותר עוד מטען בתחנה אחרת במרכז העיר אך טרם התפוצץ.
''פאניקה גדולה''. זירת הפיגוע
''פאניקה גדולה''. זירת הפיגוע | צילום: רויטרס
"החברה שלי הייתה בקרון סמוך לזה שהתפוצץ", סיפר עד ראייה שהיה במקום. "היא אמרה שהיא רעדה מפחד. כשהיא יצאה החוצה, היא ראתה אנשים מרוטשים". "זה ממש כמו שדה קרב, מזכיר מאוד מלחמה", תיאר אדם אחר. "כולם נמצאים כאן - כוחות מיוחדים, המשטרה, אמבולנסים - כולם. מימיי לא ראיתי ריכוז כה גדול של כוחות הצלה. משהו ממש נורא מתרחש כאן".
GG
אזרח נוסף שנקלע לזירה טען כי בהלה גדולה שררה באזור לאחר הפיגוע. "יש כאן פאניקה", אמר בשיחה עם רדיו ספוטניק. "יש מסוקים, המון רכבי חילוץ ורכבי בטחון. קווי הטלפון קרסו כי כולם מנסים להתקשר לקרובים שלהם. כל החנויות נסגרו. ראיתי אנשים יוצאים המומים מהתחנה, חלקם פצועים, מרוחים בדם וטינופת, זה היה מראה נוראי. כולם חושבים שמדובר בפיגוע טרור".
''ריכוז גדול של כוחות''
''ריכוז גדול של כוחות'' | צילום: רויטרס
הקהילה היהודית: "דאגה כפולה" המטען התפוצץ בקרון שנסע בין התחנות "סנייה" והמכון הטכנולוגי בעיר, כך דיווחו כלי התקשורת המקומיים מפיהם של אנשי כוחות הביטחון. בנוסף דווח כי המטען שהתפוצץ הכיל מסמרים וחלקי מתכת, מה שחיזק את ההערכות לפיהן מדובר בפיגוע טרור. בעקבות הפיגוע, ברוסיה הוכרזו שלושה ימי אבל לזכר הקורבנות. בקהילה היהודית בסנט פטרבורג הביעו דאגה כפולה. ראש הקהילה שאולי ברוק, הביע חשש מהקרבה של האירוע לבית הכנסת בעיר. "מלבד העובדה שמדובר באירוע קשה מאוד, אסור להתעלם מהעובדה שהוא התרחש בתחנה הקרובה לבית כנסת ולמוקדים של הקהילה היהודית", אמר.
תחנת הרכבת בסנט פטרבורג
תחנת הרכבת בסנט פטרבורג
"מאות יהודים עוברים בתחנה הזו", הוסיף. "רבים מהם נמצאים בתקופה זו בקניות לקראת חג הפסח, וחלקם מבצעים אירועים בבית הכנסת לכבוד החג, מה שמעורר חשש גדול".