פנס וארדואן נפגשו באנקרה; אסד: נמשיך להגיב לתוקפנות הטורקית

סגן נשיא ארה"ב הגיע לטורקיה במטרה לשכנע את הממשל לעצור את המבצע בסוריה • הנשיא הסורי נועד עם היועץ העיראקי לביטחון לאומי והצהיר: "תקפנו בעבר שלוחות טרור טורקיות - נמשיך לעשות זאת"

זמן צפייה: 01:38

המלחמה בצפון סוריה: סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, נפגש היום (חמישי) באנקרה עם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. זאת, במטרה לשכנע את הנשיא הטורקי לחדול מהמבצע שמוביל האחרון בצפון סוריה. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הגיע אף הוא לאנקרה, וייקח גם כן חלק בניסיונות השכנוע האמריקניים. ביקור הבכירים בטורקיה מגיע יום לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ איים בהטלת סנקציות כבדות על אנקרה.

בתוך כך, נשיא סוריה בשאר אסד נועד עם היועץ העיראקי לביטחון לאומי, פאלח אל-פיאד. במהלך הפגישה התייחס אסד למתיחות בגבול הטורקי, ואמר כי התוקפנות הטורקית היא בגדר "פלישה חצופה וברורה". לדבריו, סוריה כבר הגיבה בעבר לתוקפנות מסוג זה על ידי פגיעה בשלוחות הטרור הטורקיות, והיא תמשיך לעשות זאת "בכל דרך ובכל מקום". במהלך הפגישה קיבל אסד אגרת מראש הממשלה העיראקי, שבה קרא להמשך שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, בצל ההתפתחויות האחרונות באזור.

עוד בחדשות 13:

טראמפ במכתב לארדואן: "בוא נעשה עסקה, אל תהיה קשוח וטיפש"

דיווח: ארדואן השליך את המכתב שקיבל מטראמפ לפח

המשבר בצפון סוריה: שר החוץ האמריקני יגיע מחר לביקור בישראל

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של עיראק
נשיא סוריה, בשאר אל-אסד נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של עיראק | צילום: חדשות 13

לאחר ביקורו באנקרה, צפוי שר החוץ פומפאו להגיע לביקור בזק בישראל כדי לדון במצב בסוריה, על רקע החלטתו של הנשיא טראמפ להוציא את הכוחות האמריקנים מצפון המדינה, כך נודע אתמול לחדשות 13 מפי פקידים ישראלים בכירים.

לדבריהם, פומפאו צפוי לישראל לאחר השיחות עם סגן הנשיא האמריקני פנס והיועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן. פומפאו יפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויעדכן אותו על שיחותיו בטורקיה. עדיין לא ברור האם פומפאו ייפגש גם עם יו"ר כחול לבן, חבר הכנסת בני גנץ.
מייק פומפאו
מייק פומפאו | צילום: רויטרס
נתניהו שמר עד כה על שתיקה בכל הנוגע להחלטת טראמפ להוציא את הכוחות האמריקנים מצפון סוריה ולאפשר את הפלישה הטורקית. חרף העובדה שנתניהו לא מתח כל ביקורת על טראמפ הוא כן תקף בחריפות את נשיא טורקיה ארדואן ואף הודיע כי ישראל תנסה להעביר סיוע הומניטארי לכורדים בצפון סוריה.