סעודיה: התקיפה לא בוצעה מתימן; נעשה שימוש בכלים איראניים

דבריו של דובר כוחות הקואליציה הסעודית בתימן שללו למעשה את הטענה של הח'ותים כי הם ביצעו את המתקפה. הנשיא טראמפ: "האם איראן עומדת מאחורי המתקפה? אנחנו עוד נראה"

זמן צפייה: 02:11

דובר כוחות הקואליציה הסעודית בתימן, תרכי אל-מאלכי, מסר היום (שני) כי תוצאות החקירה הראשוניות מצביעות על כך שבמתקפה על מתקני הנפט בסעודיה נעשה שימוש בכלי נשק איראניים ושלל את החשד שהתקיפה בוצעה משטח תימן - כפי שטענו המורדים הח'ותים.

עוד טען אל-מאלכי שבקרוב יתפרסמו תמונות של הנשק. כמו כן הבהיר הדובר כי המזל"טים שבהם הח'ותים עושים שימוש הם מתוצרת איראנית מדגם "אבאביל", והדגיש כי הח'ותים ממשיכים לפגוע באזורים מאוכלסים באמצעות טילים בליסטים.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

טראמפ: "לא זקוקים לנפט מהמזה"ת, אך נעזור לבנות בריתנו"

טראמפ על המתקפה בסעודיה: "אנו ערוכים ודרוכים להגיב"

בעקבות התקיפה בסעודיה: אספקת הנפט העולמית פחתה בחמישה אחוזים

Eezkilhucaa 3sw
תקיפת מחסן נפט בסעודיה | צילום: טוויטר

במקביל, שליח האו"ם בתימן אמר למועצת הביטחון כי "לא ברור לחלוטין מי עומד מאחורי המתקפה על מתקני הנפט הסעודיים". כמו כן, קטאר, אשר בדרך כלל נוקטת עמדה איראנית, גינתה אף היא את המתקפה: "האזור צריך להתאחד ולשתף פעולה להשגת ביטחון".

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ התייחס בחשבון הטוויטר שלו למתקפה: "כשאיראן הפילה מל"ט אמריקני היא טענה שהוא חדר לשטח האווירי שלה – כאשר הוא כלל לא היה קרוב. הם דבקו בסיפור הזה בעוד הם ידעו שזה שקר גדול. עכשיו הם אומרים שאין להם שום קשר למתקפה בסעודה – אנחנו עוד נראה".

השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט גינה את האירועים במפרץ הפרסי: "העולם צריך לגנות פה אחת את המתקפות האיראניות על תעשיית הנפט הסעודית. התוקפנות האיראנית היא הסיבה לחוסר היציבות האזורית היא צריכה לקחת על זה אחריות. ארצות הברית עומדת לצד סעודיה ולצד כל בעלי בריתה באזור". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.

מוקדם יותר דווח כי בעקבות המתקפה, ארצות הברית שוקלת להגביר את שיתוף הפעולה המודיעיני עם סעודיה. כמו כן, שר האנרגיה של ארה"ב ריק פרי אמר היום בוועידת סבא"א השנתית בווינה כי "תקיפת מתקני הנפט בסעודיה בלתי מתקבלת ואיראן חייבת לשאת באחריות. זו הייתה מתקפה מכוונת על שוק הנפט העולמי והכלכלה העולמית. למרות ניסיונותיה המרושעים של איראן, אנו בטוחים שהשוק יישאר יציב".

טראמפ ורוחאני
טראמפ ורוחאני | צילום: רויטרס

משרד החוץ האיראני הודיע מוקדם יותר כי הנשיא חסן רוחאני לא יפגש עם עמיתו האמריקני, דונלד טראמפ, בשולי עצרת האו"ם. זאת לאחר שדווח כי ארה"ב הציעה לקיים פגישה בין המנהיגים בשולי העצרת. "פגישה כזאת לא נמצאת על סדר היום שלנו – וגם לא תהיה", נמסר.

לפני כן, משרד החוץ הכחיש את הטענות למעורבות איראנית בתקיפה שהתרחשה בסוף השבוע במתקני הנפט שבמזרח הממלכה הסעודית. "ההאשמות שתקפנו בסעודיה הן חסרות בסיס ובלתי מתקבלות על הדעת", מסר דובר משרד החוץ בטהראן בטלוויזיה האיראנית.

כזכור, ביום שבת הודיעו המורדים הח'ותים בתימן כי תקפו באמצעות עשרה מל"טים מתקני נפט במזרח סעודיה, השייכים לחברת "עראמקו". מוקדם יותר הצהיר דובר משרד הפנים בממלכה כי שתי שריפות פרצו במתקנים כתוצאה מתקיפת מל"טים. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על השריפות, ולא דווח על נפגעים.

לילה אחר התקיפה, שר האנרגיה הסעודי אישר כי תפוקת הנפט של מדינתו פחתה בחצי. שר האנרגיה הסעודי הבהיר כי מדינתו תפצה את הקונים, ואמר כי נכון לעכשיו, לא היו נפגעים בתקיפה.