לאחר ההודאה בהפלת המטוס האוקראיני: מחאות נגד חמינאי באיראן

מפגינים צעקו "מוות לדיקטטור ולשקרנים", וקראו למנהיג העליון של הרפובליקה האסלאמית להתפטר, לאחר שטהראן הודיעה כי הפילה בשוגג את הבואינג 737. כוחות הביטחון מנסים לפזר את ההפגנות

זמן צפייה: 03:48

בעקבות הודאת איראן בהפלת המטוס האוקראיני בשוגג, והריגתם של 176 נוסעיו, אלפי בני אדם יצאו היום (שבת) להפגין בטהראן נגד המנהיג העליון של הרפובליקה האסלאמית, עלי חמינאי. המוחים קראו לחמינאי לפרוש ומתפקידו וצעקו "מוות לדיקטטור, מוות לשקרנים". כוחות הביטחון ניסו לפזר את המפגינים באמצעות גז מדמיע.

כאמור, מוקדם יותר היום הודיע הצבא האיראני באופן רשמי כי המטוס שנפל בשטח המדינה הופל בשוגג, בעקבות מה שהם כינו "טעות אנוש". מדובר בשינוי גרסה, זאת לאחר שבימים האחרונים מאז התרסקות המטוס, הכחישו בטהראן את הטענות כלפיהם, שהופנו בין היתר מאוקראינה, ארצות הברית, בריטניה וקנדה, וטענו כי המטוס התרסק בעקבות תקלה. בהודעה האיראנית הבוקר נכתב גם כי האחראים למעשה יובאו לדין.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

זיהוי המטוס כטיל, בעיות תקשורת – והחלטה שגויה: גרסת איראן

הצבא האיראני מודה: המטוס האוקראיני הופל בשוגג על ידינו

אלמנתו של קברניט המטוס האוקראיני: "ביקשתי ממנו שלא יטוס"

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-the-middle-east-part-201111737' autoplay='0' credit='' desc='הפגנות בטהראן' kid='1_arcbtfyh' duration='50'']

בהצהרה של הצבא האיראני נאמר כי "בזמן שהמטוס הסתובב, הוא נכנס לאזור ששייך לבסיס של משמרות המהפכה. הגובה שבו הוא טס וצורתו הייתה כמו של כלי טיס עוין, מה שגרם לטעות אנוש שהביאה להפלתו".

עוד נאמר כי בזמן האירוע כי "מערכות ההגנה האווירית במדינה היו ברגישות גבוהה, בעקבות התבטאויותיהם של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ובכירים אמריקנים נוספים ובגלל הנוכחות של כלי טיס אמריקנים מסביב לאיראן. כמו כן, התקבלו דיווחים על מטרות שעושות את דרכן למרכזים אסטרטגיים".

עלי חמינאי
עלי חמינאי | צילום: רויטרס

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר הבוקר כי "חקירה פנימית של הצבא מצאה כי באופן מצער טילים נורו לעבר כלי הטיס, שגרמו להתרסקות המזעזעת ולמותם של 176 חפים מפשע. נמשיך בחקירה הטרגדיה המצערת והטעות הבלתי נסלחת".

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, בירך הבוקר על הודעת הצבא האיראני הבוקר. "איראן הודתה באשמה", אמר זלנסקי, "אך אנו מצפים ללקיחת אחריות מלאה". זלנסקי דרש מאיראן את מוכנותה לחקירה מוחלטת ופתוחה. "יש להעמיד את האחראים לדין, להשיב את גופות המתים, לשלם פיצויים ולהתנצל רשמית בערוצים דיפלומטיים", אמר הנשיא האוקראיני.

זירת התרסקות המטוס האוקראיני, בואינג 737, בטהראן
זירת התרסקות המטוס האוקראיני, בואינג 737, בטהראן | צילום: רויטרס

גם ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, הגיב להודעה האיראנית ואמר כי יש צורך ב"לקיחת אחריות ובסגירת מעגל". 57 אזרחים קנדים נהרגו בהתרסקות, לצד איראנים רבים, אוקראינים, שוודים, בריטים ונוספים.

אתמול ערכו נציגי רשות התעופה של איראן מסיבת עיתונאים בנושא התרסקות המטוס האוקראיני בטהראן, והתעקשו כי אינם אחראיים לכך. "המטוס לא נפגע מטיל", נמסר. "הייתה אש במטוס לפני שהוא התרסק. הטייס יצר קשר עם מגדל הפיקוח כדי לחזור, אבל לא הספיק. אנחנו נלמד את הנתונים מהקופסה השחורה, אבל לא טיל פגע במטוס".

נשיא אוקראינה הנבחר, ולודימיר זלנסקי, במהלך מסע הבחירות

כזכור, מוקדם יותר השבוע התרסק מטוס נוסעים בואינג 737 אוקראיני בטהראן זמן קצר לאחר המראתו. 176 בני האדם שהיו על כלי הטיס, 167 נוסעים ותשעה אנשי צוות, נהרגו באירוע.