הסכם טראמפ-קים: "פירוז מלא, ערבויות ביטחוניות והידוק היחסים"

תוכן המסמך עליו חתמו המנהיגים בסינגפור - נחשף. בין היתר, הוסכם כי פיונגיאנג תוותר על נשקה הגרעיני, המדינות יקדמו את השלום והשגשוג בחצי האי ויפעלו לשחרור אסירים

חתימת טראמפ על הסכם סינגפור
חתימת טראמפ על הסכם סינגפור | צילום: רויטרס

הצהרת סינגפור: אחרי שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ומנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און חתמו היום (שלישי) על מסמך משותף, לקראת סיום הפסגה ההיסטורית בסינגפור, פרטי ההצהרה - נחשפים.

המסמך עליו חתמו השניים כלל ערבויות ביטחוניות מצד ארה"ב, כלפי קוריאה הצפונית, וקרא לכינון יחסים חדשים בין המדינות. מצדה של פיונגיאנג, קים התחייב לפירוז מלא מנשק גרעיני של חצי האי הקוריאני. מה שבולט לעין בהיעדרו בתוכן המסמך הוא התייחסות כלשהי לסנקציות הקשות שארה"ב והעולם מטילים על פיונגיאנג.

אלו הם ארבעת סעיפי ההצהרה:

  • ארה"ב וקוריאה הצפונית מתחייבות לכונן יחסים חדשים בין המדינות, בהתאם לתקוות שני העמים לשלום ולשגשוג
  • ארה"ב וקוריאה הצפונית ישתפו מאמצים לקדם שלום מתמשך ויציב בחצי האי הקוריאני
  • תוך אשרור ההצהרה מ-27 באפריל 2018, קוריאה הצפונית מתחייבת לפעול למען פירוז מלא של חצי האי הקוריאני
  • ארה"ב וקוריאה הצפונית מתחייבות להשיב אסירי מלחמה ונעדרים

 

בהמשך, נכתב במסמך: "הנשיא טראמפ התחייב לספק ערבויות ביטחוניות לקוריאה הצפונית, והיו"ר קים אשרר את התחייבותו האיתנה שאין עליה עוררין להשלים את פירוזו הגרעיני של חצי האי הקוריאני. מתוך הכרה כי הפסגה בין ארה"ב לקוריאה הצפונית - הראשונה בהיסטוריה - הייתה אירוע משפיע ובעל משמעות גדולה בהתגברות על עשורים של מתיחות ואיבה, הנשיא טראמפ והיו"ר קים מתחייבים ליישם במלואה את ההתניות של ההצהרה המשותפת".

מוקדם יותר היום, במעמד החתימה, רמז טראמפ כי המסמך עליו חתמו השניים קשור לתוכנית הגרעין של פיונגיאנג. מדובר ב"מסמך חשוב ומקיף מאוד", אמר. הוא הוסיף כי "יש הרבה רצון טוב", והבהיר: "אנחנו מאוד גאים במה שקרה היום. היחסים שלנו עם קוריאה הולכים להשתנות".

טראמפ עוד ציין כי "אנחנו רוצים לעשות משהו, נעשה משהו, פיתחנו קשר מאוד מיוחד. אנשים מאוד יתרשמו, אנשים יהיו שמחים". לדבריו, "נטפל בבעיה מאוד מסוכנת לעולם". הוא הוסיף: "אני רוצה להודות לקים, העברנו הרבה זמן היום יחד. זה היה יותר טוב ממה שהיינו יכולים לצפות, ממה שמישהו היה יכול להעריך. זה יוביל לעוד".

"היום הייתה לנו פגישה היסטורית, והחלטנו להשאיר את העבר מאחור", הוסיף קים, שכינה את המסמך "היסטורי". לדבריו, "העולם יראה שינוי מהותי". כמו כן, הוא הודה לנשיא טראמפ, שהזמין אותו לביקור בבית הלבן.

עוד לפני כן, בסביבות השעה 4 בבוקר (שעון ישראל) נפגשו שני המנהיגים במשך כ-45 דקות. בפגישה נכחו מתורגמנים אך לא יועצים. בתום הפגישה, הצטרפו היועצים הבכירים של שני המנהיגים לפגישה נרחבת יותר. בדרך לפגישה השנייה, אמר הדיקטטור מקוריאה הצפונית לנשיא ארה"ב: "אנשים רבים בעולם יחשבו שזה קטע פנטזיה, מתוך סרט מדע בדיוני".

בפתח הפגישה הנרחבת, הצהיר טראמפ כי השניים "יפתרו בעיה גדולה שעד כה נפתרה" והוסיף כי הפסגה "מתקדמת טוב" וכי "היחסים נהדרים". עוד אמר טראמפ לקים: "זה כבוד גדול להיפגש איתך". קים, מצדו, לא השיב לשאלת התקשורת האם יסכים לפירוז אך הצהיר: "אני מאמין שזו התחלה טובה בדרך לשלום". טראמפ השיב שהוא סבור כך גם כן.

לאחר מכן המשיכו שני המנהיגים וכמה מחברי פמליותיהם לארוחת צהריים רשמית, שבה הוגשו מנות קוריאניות מסורתיות, לצד קינוחים מערביים כמו גלידת האגן דאז. בהמשך היום, צפוי הנשיא טראמפ לשאת דברים לתקשורת, לפני שימריא בחזרה לארצות הברית, דרך בסיס הצבא האמריקני בגואם.