פקחי האו"ם אישרו: איראן העלתה את רמת העשרת האורניום ל-4.5%

הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית אימתה את הודעת טהראן לפיה עברה את הסף עליו הוסכם בהסכם הגרעין, העומד על 3.67%, וכי מאגרי האורניום המועשר שברשותה הגיעו לכמות של 213.5 ק"ג

זמן צפייה: 02:00

פקחי האו"ם אימתו היום (רביעי) את הודעת איראן, לפיה העלתה את רמת העשרת האורניום - מעל למגבלה עליה סוכם בהסכם הגרעין, העומדת על 3.67%. זאת לאחר שבתחילת השבוע הודיע סגן שר החוץ האיראני עבאס אראקצ'י באופן רשמי על כך שאיראן תעלה את רמת העשרת האורניום לרמה הנדרשת עבור תחנת הכוח הגרעינית בבושהר, 5%.

הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית אישרה כי מאגר האורניום המועשר שברשות איראן עומד כעת על 213.5 ק"ג, וחצה את הסף המוסכם בהסכם הגרעין - 202.8 ק"ג.

מוקדם יותר היום התייחס נשיא איראן חסן רוחאני למעצר מכלית הנפט האיראנית והצוות בידי בריטניה בשבוע שעבר, ואמר כי "הממלכה המאוחדת היא האחראית לחוסר היציבות והיא תישא בהשלכות בהמשך" - כך צוטט הנשיא בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים". כמו כן, רוחאני מסר כי ההחלטה להעשיר אורניום לרמה החורגת ממה שנקבע בהסכם הגרעין היא למטרות שלום, ואינה מפרה את התחייבויות הרפובליקה מ-2015. הוא הוסיף כי העשרת האורניום מיועדת לזיקוק דלקים עבור מפעלים.

עוד כתבות בנושא >>

נשיא איראן על מעצר מכלית הנפט: "בריטניה תישא בתוצאות"

נתניהו: "כדאי שאיראן תזכור שמטוסינו מגיעים לכל מקום במזה"ת"

נתניהו על הודעת איראן: "העשרת האורניום – צעד מסוכן מאוד"

רוחאני מבקר בבושהר
רוחאני מבקר בבושהר | צילום: ללא קרדיט

במקביל, השליח האמריקני המיוחד לענייני איראן, בריאן הוק, מסר כי ארצות הברית עשויה להטיל סנקציות חדשות על הרפובליקה האסלאמית. עוד הוסיף כי האמריקנים עובדים על הסכם חדש עם טהראן שיובא לאישור הקונגרס ולאחר מכן יוצג במסגרת המשא ומתן עם איראן.

ביום ראשון התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להודעת איראן על כך שתעלה את רמת העשרת האורניום בניגוד למגבלה עליה סוכם בהסכם הגרעין, ואמר כי "העשרת האורניום זה צעד מאוד מסוכן". הדברים נאמרו בפתח ישיבת הממשלה.

נתניהו הוסיף ואמר: "אני קורא לידידיי, מנהיגי צרפת, בריטניה וגרמניה - תנקטו בפעולות שהבטחתן לנקוט ותטילו את הסנקציות. אתן חתמתן על ההסכם הזה ואמרתן שברגע שאיראן תבצע את הצעד הזה - תגיבו. איפה אתן? אני שואל מתוך ידיעה משותפת של ההיסטוריה, כשמשטרים טוטאליטריים תוקפניים עוברים את הגבול יכולים לקרות דברים מסוכנים. אנחנו פועלים נגד התוקפנות האירנאית כל הזמן ולא נותנים לה להתבסס - אנחנו מקיימים את מה שאני מבקש מכן לקיים בתחום שלכן".

נתניהו בישיבת הממשלה
נתניהו בישיבת הממשלה | צילום: חדשות 13

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, גינה את ההחלטה האיראנית להגביר את העשרת האורניום - כך על פי גורם המקורב לנשיא. לדבריו, מקרון ציין כי ב-15 ביולי יחודש הדיאלוג בין המדינות, אך לא פירט מעבר לכך.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות להשתמש באמצעים חוקיים במסגרת הסכם הגרעין, על מנת להגן על האינטרסים שלנו ברקע הטרור הכלכלי שמפעילה עלינו ארה"ב".

 שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף | צילום: רויטרס

"היום אנחנו עושים את הצעד השני בירידה בהתחייבויות בתוכנית הגרעין, בכל שישים ימים תתבצע ירידה נוספת בהתחייבויות שלה", אמר סגן שר החוץ האיראני אראקצ'י, והצהיר כי הרפובליקה האסלאמית רוצה שההסכם יינצל, אך דורשת שהמעצמות ימלאו את ההתחייבויות שלהן. "איראן הקדישה מספיק זמן לדיפלומטיה, הדלתות למשא ומתן עדיין פתוחות אך דרושות יוזמות חדשות בנושא. לאיחוד האירופי היו שישים ימים למצוא פיתרון והוא לא הצליח".

מסיבת העיתונאים באיראן
מסיבת העיתונאים באיראן | צילום: חדשות 13

עוד הוסיף ארקאצ'י כי לעת עתה איראן לא זקוקה להגדיל את מספר הצנטריפוגות שברשותה, אך ייתכן כי זה יהיה הצעד הבא שטהראן תנקוט. לדבריו, "איראן מוכנה לחלוטין להעשרת אורניום בכל רמה ובכל כמות". ארקאצ'י ציין כי המדינות החתומות על ההסכם יערכו שיחות בימים הקרובים, ואמר כי ארה"ב תוכל להצטרף לשיחות רק אחרי שתבטל את הסנקציות שהטילה על איראן. בהתייחסת לתקרית המכלית במצר גיברלטר, האשים אראקצ'י את הבריטים והצהיר כי מדובר ב"מעשה של פיראטים".

לפי פרשנים לענייני איראן וגרעין, למרות שמדובר בהפרה שנייה וחמורה יותר מקודמתה, עדיין מדובר בצעד שנחשב מינורי יחסית, בשל אחוז ההעשרה הנמוך שאינו מייצר ייצור פצצה. ההצהרות האיראנית עדיין, לדבריהם, מבליטות את הרצון לדיפלומטיה על פני מירוץ חימוש וסנקציות.