ישראלית המתגוררת בשנגחאי: "העיר ריקה - כמו ביום כיפור"

יעל עינב, שחיה בסין, אמרה לחדשות 13 כי "אין אף אחד ברחובות העיר, מלבד כמה בודדים שיוצאים החוצה עם מסיכות" • צפו: כתבת חדשות 13 ביקרה באחד מחדרי הבידוד לחולים בנגיף, בביה"ח בשיבא

זמן צפייה: 09:13
הנגיף הסיני: וירוס הקורונה, שגבה את חייהם של 56 בני אדם, הפך את שנגחאי לעיר רפאים, בעקבות השבתת הלימודים בעיר והגבלת התנועה בה. יעל עינב, מנכ"לית YCHINA, ישראלית המתגוררת בשנגחאי, סיפרה היום (ראשון) לחדשות 13 כי העיר "נראית כמו יום כיפור, היא ריקה. אין אף אדם ברחובות מלבד בודדים שיוצאים החוצה עם מסיכות". עוד סיפרה עינב כי "בוטלו כל האירועים לעתיד הקרוב, עד מאי, לכן קיבלנו הודעה שהילדים שלנו לא יחזרו לבית הספר. אנו עומדים בפני חופשה של כמה שבועות". לטענת עינב, "מרגע שיצאה ההודעה על התפרצות הוורוס, יומיים לפני ראש השנה הסיני, יש תחושה של טיפול מדהים מצד השלטונות. רק בסין אפשר לסגור עיר של מיליונים. אם יצטרכו יסגרו כאן ערים נוספות, וככל הנראה זה עלול לקרות בימים הקרובים". לכתבות נוספות בנושא:  עקב הנגיף: משרד הבריאות ממליץ להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין דיווח: בסין החלו לפתח חיסון נגד הנגיף הקטלני הנגיף הסיני: מקרה מוות ראשון בשנגחאי; חולה אובחן בקנדה
יעל עינב, ישראלית המתגוררת בשנגחאי
יעל עינב, ישראלית המתגוררת בשנגחאי | צילום: חדשות 13
עינב המשיכה ואמרה כי "הבעיה המרכזית תהיה בסיום החג, הרשויות תצטרכנה לנקוט בצעדים חדשים. כבר הודיעו שמי שחוזר מווהאן וסביבותיה יצטרך להיות שבועיים בהסגר בבית". עינב סיפרה על תוכניותיה לעתיד: "אנחנו שוקלים את צעדינו מחדש כאן. העבודה שלנו, החיים שלנו והחתול שלנו כאן, כך שזה לא כזה פשוט לארוז את הכול ולצאת מכאן. עם זאת, אנחנו חושבים על אלטרנטיבות בסביבה". בישראל עוקבים בדאגה אחר קצת ההתפשטות של נגיף הקורונה. בכל בתי החולים ברחבי הארץ הוכנו חדרי בידוד למקרה שיגיעו אנשים שחשודים כחולים בווירוס. במרכז הרפואי שיבא שבתל השומר הוכן חדר בידוד המצולם 24 שעות ביממה, המיועד לחולה בנגיף וכאלה שחשודים כנושאים את וירוס הקורונה. מבקר שירצה ללוות את החולה בחדרו, יהיה מחויב ללבוש מסיכה, חלוק וכפפות. היום פרסם משרד הבריאות המלצה לציבור להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין בעקבות הנגיף קורונה. כמו כן הומלץ שלא להגיע כלל למחוז חוביי, מקור התפרצות הנגיף, והדגיש כי יש לעקוב אחר מגבלות התנועה המוחלות על ידי השלטון הסיני בערים השונות. עוד ציין המשרד כי מערכת הבריאות בישראל ערוכה ומוכנה ונמצאת בקשר מתמיד עם ארגון הבריאות העולמי ורשויות הבריאות בעולם. כמו כן הבהיר המשרד כי כל מי שהגיע מסין ואין לו סימני מחלה, לא צריך להיבדק. נוסף לכך, המשרד מסר כי התיירת מסין שאושפזה בבית החולים ברשות הפלסטינית לא חולה בנגיף. המשרד פרסם הנחיות למקרה של הופעת מחלה נשימתית, חום ושיעול, בעת הנסיעה או בתוך 14 ימים מהשהייה האחרונה בסין: יש לפנות בהקדם לרופא מטפל בקופת החולים או לחדר מיון. יש להודיע מראש טלפונית וליידע את צוות המיון שהמטופל סובל ממחלה נשימתית ושהה בסין בטרם ההגעה לבית החולים או לרופא המטפל בקופת החולים. כמו כן, יש להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית. עד לבדיקת הרופא, יש לכסות את הפה ואת האף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר. בכניסה למרפאה או לחדר מיון יש לדווח מיידית לפקיד הקבלה או לאחות על סמני המחלה ועל הקשר לשהייה בסין ב-14 יום טרם הופעת סמני המחלה. מוקדם יותר היום פורסם כי בסין החלו לפתח חיסון נגד נגיף הקורונה, לאחר שמדענים הצליחו לבודד את אחד הזנים של הווירוס - כך פורסם ב"יומון העם", עיתון יומי של המפלגה הקומוניסטית הסינית. כמו כן, בבייג'ינג הודיעו על דחיית פתיחת שנת הלימודים, ובארצות הברית התגלה מקרה שלישי של המחלה.

בתוך כך, במסיבת עיתונאים של הרשויות בסין, משרד הבריאות מסר כי המידע שיש על הווירוס הוא מוגבל. "לא ברור לנו מה מקור המחלה, אבל ככל הנראה מקורה בחיות בר", נטען, "נראה שהיכולת של הווירוס להתפשט הפכה לחזקה יותר, והוא פוגע באנשים בגילים שונים". עוד נמסר ממשרד הבריאות הסיני כי הצפי הוא שמספר הנדבקים ימשיך לגדול.

הלילה נודע כי מקרה מוות ראשון מהמחלה נרשם בשנגחאי, וכי 13 בני אדם נוספים במחוז חוביי - שבירתו היא העיר ווהאן שבה התפרץ הנגיף, מתו כתוצאה מהידבקות בווירוס הקורונה. בכך עלה מספר המתים ל-56 בני אדם.

כמו כן, הנגיף מוסיף להתפשט והגיע עד לקנדה - שם הודיעו הרשויות כי תושב המדינה, אשר חזר לאחרונה מטיול בסין, אובחן כנגוע בווירוס. קנדה מצטרפת לארצות הברית, צרפת, אוסטרליה, סעודיה ומדינות נוספות ברחבי העולם, שם התגלו בימים האחרונים מקרים ראשונים של הידבקות. משרד החוץ של ארה"ב הודיע כי בשל החשש מהתפרצות הנגיף הוא יפנה את עובדיו המוצבים בקונסוליה בווהאן. מספר המתים מהמחלה המסתורית עלה ל-56 בני אדם, בעוד כ-1,975 אנשים בסין וברחבי העולם אובחנו כי נדבקו בה.