ביהמ"ש הרוסי דחה את ערעור נעמה יששכר: תרצה 7.5 שנות מאסר

בתום דיון בנוכחות הצעירה הכלואה בגין הכנסת סמים לרוסיה, השופטים החליטו כי ערעורה לא התקבל וכי היא תמשיך בריצוי עונשה. נתניהו ליפה יששכר: "אני לא מוותר, אמשיך לפעול בכל דרך"

זמן צפייה: 06:00

ישראלית בכלא הרוסי: בית המשפט ברוסיה דחה היום (חמישי) את ערעורה של נעמה יששכר, שנידונה לשבע שנות מאסר וחצי בגין הברחת סמים, והיא תמשיך לרצות את 7.5 שנות המאסר שהוטלו עליה.

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-Asia-20191219-1813' autoplay='0' credit='' desc='יפה יששכר בשיחת טלפון עם נתניהו' kid='1_ds6ity8j' duration='28'']

לאחר ההכרעה, שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם אמה של נעמה, יפה יששכר, והבטיח לה: "חרף האכזבה מהחלטת בית המשפט - אני לא מוותר. אמשיך לפעול בכל דרך כדי להשיב את נעמה הביתה". יששכר אמרה לו: "מה זה ׳זמן׳? תגיד לי משהו, תן לי תקווה".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

נתניהו על נעמה יששכר: "מבטיח שאביא אותה הביתה"

בסביבת רה"מ מנמיכים ציפיות: "ייקח זמן להחזיר את נעמה יששכר"

נעמה יששכר לשופטים: "לא קניתי את החשיש – ולא שמתי בתיק שלי"

ממשפחת יששכר נמסר בתגובה לדחיית הערעור: "אנו מצטערים וכועסים. כולם ראו את הפארסה שהתנהלה כשנעמה מבודדת בתא זכוכית. נעמה לא צריכה לשאת על הכתפיים שלה את כל האינטרסים והמחלוקות בין ישראל לרוסיה. אנו מבקשים מראש הממשלה , תממש את התחייבותך. אל תאפשר מצב שבו פוטין נוחת בישראל לטקס ממלכתי בלי שנעמה שבה הביתה".

במהלך הדיון, יששכר פנתה לשופטים ואמרה: "אני לא קניתי את החשיש, לא לקחתי מאף אחד ולא שמתי בתיק שלי. השוטרים שמצאו את החשיש בתיק שלי חשבו שנכון להאשים אותי בפשע", הוסיפה נעמה, שדיברה מתוך תא זכוכית באולם שבו התקיים הדיון. "לא הסבירו לי את המשמעות של האירוע, אני מעולם לא הייתי ברוסיה, אני לא דוברת השפה ולא מכירה את החוקים במדינה".

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20191219-1747' autoplay='0' credit='' desc='נעמה יששכר ברגעי ההכרעה בבית המשפט במוסקבה' kid='1_8w4gtg1t' duration='32'']

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-20191219-0931' autoplay='0' credit='' desc='ליעד גולד, אחותה של נעמה, לפני הדיון' kid='1_lziadilq' duration='116'']

לדבריה, הרשויות אילצו אותה לחתום על הודאה. "התבקשתי לחתום על מסמכים בשפה הרוסית, למרות שאני לא מכירה אותה", טענה הצעירה. "לא הביאו לי מתורגמנים שיעזרו לי להבין ולמלא תשובות ולכן אילצו אותי לחתום מבלי שהבנתי. לא הייתי מודעת לכך שהפללתי את עצמי בכך שחתמתי".

"כאשר הכריחו אותי לחתום על המסמך ברוסית, כתבתי בכתב ידי שאני לא מבינה רוסית ושנשאלתי איפה אני עובדת ואיפה נולדתי", הוסיפה נעמה.

"חשוב לי להגיד שאני לא ידעתי שזה בתיק שלי, אך זה אכן היה שם", אמרה נעמה. "לא היו לי שום כוונות להבריח סמים לרוסיה, ולא לחצות את הגבול. עכשיו, אחרי שהרחבנו את צוות ההגנה שלי - אני מבינה שאני לא אשמה".

נעמה יששכר בתא זכוכית בדיון בערעור שהגישה
נעמה יששכר בתא זכוכית בדיון בערעור שהגישה | צילום: חדשות 13

בתום הדיון יששכר פנתה שוב אל השופטים: "לפני שעולים לטיסה בחברה ישראלית, נוסעים נשאלים האם הם לוקחים איתם משהו בתיק או שלמישהו הייתה גישה לתיק שלהם. האם הם ארזו את התיק בעצמם, האם מישהו נתן להם משהו להעביר. השאלות האלה נשאלות מכיוון שזה נפוץ להחליף בתרבות הישראלית להחליף מתנות וחפצים מסוימים בין חברים. השאלות האלה אינן 'מאשימות' אלא באות להגיע כדי להעלות מודעות".

"אני רוצה להדגיש שאף אחד מעולם לא שאל אותי האם הסמים הם שלי, מעבר לכך באותו רגע ממש נופנפנתי כשאמרתי שהם לא שלי", המשיכה. "אני מצטערת על חוסר המודעות שלי וחוסר הזהירות שלא ידעתי מה נמצא בתיק שלי. לא הייתה לי כוונה להחזיק את הסם ולהיכנס איתו לטריטוריה של רוסיה, לא יכולתי לבצע את הפשע כפי שתואר בסעיף האשמה. אני מתחתנת בפני בית המשפט שיכיר בכך שאני תשעה חודשים מאחורי סורג ובריח במדינה זרה, מבודדת גם מבחינת השפה ולכם כמעט לא מדברת".

לסיכום אמרה נעמה: "ההרשעה הזו תהרוס כל דבר טוב שעשיתי בחיי על בסיס שתי הרשעות שאיני אשמה בהן. אני מבקשת מבית המשפט שיזכה אותי מהרשעות אלה".

נעמה ויפה יששכר
נעמה ויפה יששכר | צילום: חדשות 13

עו״ד ואדים קלוגבנט שמייצג את יששכר, סיכם את טענותיו בפני השופטים, ואמר כי כל הפעולות שנעשו והראיות שנאספו פסולות חוץ מהפעולה של הכלב שאיתר את הסם. "אם אתם טוענים להברחה תוכיחו שהיא ידעה שיש לה סם בתיק, לקחתם טביעות אצבע מהסם בשקית, איפה הסם?", שאל. "הסם נהיה פנטום ואיפה אחד לא יודע איפה הסם? כל ישראל עוקבת אחרי התיק הזה, אחרי ההחלטה שלכם, ישראל שותפה של רוסיה, וארהב שותפה של ישראל. נעמה אזרחית של שתי המדינות. כולם אומרים שיש פן פוליטי בתיק ואני לא רוצה לערב את בית המשפט בספקולציות, מה הנזק שיגרם לרוסיה אם היא תשוחרר? ומה התועלת שתהיה אם תוחזק?"

מהתביעה נמסר בשלב הסיכומים: ”העבירה נעשתה בשעה שהמטוס חצה את הגבול עם רוסיה, לא היו טעויות בפרוטוקול, בהליך חקירה, כל העדויות תקינות, כל הטענות של צוות ההגנה כולל של נעמה כי הם הומצאו לא מבוססות בשטח הפדרציה הרוסית והאיגוד הסחר האירו-אסייאתי".

יששכר לקחה חלק בדיון כשהיא נמצאת בתא זכוכית, לאחר שלפני שבוע קיבלו השופטים את בקשתה להגיע לבית המשפט, בדיון הראשון בערעורה, שנדחה לאחר שהתחיל בעקבות טענתה כי מערכת הווידאו שבעזרתה דיברה איתה המתרגמת מאולם הדיונים אינה טובה, וכי אינה מבינה אותה כראוי. אמה, אחותה וחברתה של נעמה היו באולם יחד עם הממונה על השגרירות הישראלית ברוסיה, יעקב ליבנה, ובכירים מהקונסוליה האמריקנית.