הנקמה האיראנית: טילים בליסטיים שוגרו לעבר כוחות ארה"ב בעיראק

משמרות המהפכה הודיעו כי במסגרת "מבצע השהיד סולימאני" שוגרו טילי קרקע-קרקע מאיראן לעבר ריכוזי צבא ארה"ב. הפנטגון אישר כי שני בסיסים הותקפו. טראמפ: "מעריכים נזקים, עד כה הכול טוב"

זמן צפייה: 03:02

טילי קרקע קרקע נורו הלילה (רביעי) מאיראן לעבר יעדים אמריקניים בעיראק, בהם הבסיס אירביל שבצפון המדינה וכן הבסיס האווירי "עין אל-אסד" שבמערבה, שבהם נמצאים כוחות צבאיים אמריקניים. גורם רשמי בארה"ב מסר כי "לא ידוע על נפגעים כתוצאה מהתקיפה האיראנית, אך אנו עדיין אומדים את המצב". הטלוויזיה האיראנית, מנגד, מיהרה להודיע ש-80 אמריקנים נהרגו בתקיפה.

מהפנטגון נמסר כי "איראן שיגרה יותר מתריסר טילים בליסטיים לעבר צבא ארה"ב וכוחות הקואליציה בעיראק. ברור שמדובר בטילים ששוגרו משטחה של איראן. אנו עובדים על הערכת נזק ראשונית וננקוט בכל פעולה שתידרש להבטחת שלומם והגנתם של נציגי ארה"ב ובעלי בריתה באזור". במקביל, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושר ההגנה מארק אספר הגיעו לבית הלבן להתייעצות דחופה עם הנשיא דונלד טראמפ.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "טילים שוגרו מאיראן לעבר שני בסיסים צבאיים בעיראק. הערכת הנפגעים והנזק מתבצעת כעת. עד כה, הכול טוב! יש לנו את הצבא החזק והמצויד ביותר בעולם". עוד הודיע טראמפ כי יעניק הצהרה לתקשורת ביום רביעי בבוקר, זמן ארה"ב.

כתבות נוספות בחדשות 13 >> 

טראמפ: "ארצה להחזיר כוחות אמריקניים מעיראק בשלב מסוים"

ר"מ עיראק: מבקש מארצות הברית הבהרות בקשר למכתב "הנסיגה"

ר"מ עיראק: "ארה"ב אמרה לנו שישראל ביצעה חלק מהתקיפות בארצנו"

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-part-0801201127' autoplay='0' credit='' desc='שיגור הטילים לעבר עיראק כפי שפורסם בטלוויזיה האיראנית' kid='1_avrwag5b' duration='38'']

משמרות המהפכה האיראניים דיווחו בטלוויזיה האיראנית כי טהראן שיגרה "עשרות" טילי קרקע-קרקע לעבר ריכוזי צבא ארה"ב כנקמה על חיסולו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, במסגרת מבצע "השהיד סולימאני". שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "איראן נקטה באמצעים מידתיים מתוך הגנה עצמית. אנו לא מחפשים הסלמה או מלחמה, אך נגן על עצמנו מפני תוקפנות". גורם בכיר בלשכת המנהיג העליון חמינאי אמר כי "תקיפת הטילים הייתה התגובה ה'חלשה' ביותר בארסנל שלנו".

הארגון פרסם הודעה ובה איים כי "כל שטח שיהווה נקודת מוצא לתקיפה נגד איראן - יהפוך יעד לפגיעה וכל תוקפנות כלפי טהראן תענה בתגובה מרסקת. ממליצים לארה"ב להסיג את כוחותיה מהאזור כדי למנוע הרג חיילים נוספים. אנו בכוננות עליונה בכל בסיסי משמרות המהפכה באיראן. תגובה על התגובה האמריקנית, אם תהיה כזו, כבר הוכנה ואושרה". יועצו של נשיא איראן הזהיר כי "תגובה אמריקנית למתקפת טילים עלולה להוביל למלחמה כוללת במזרח התיכון".

משמרות המהפכה אף איימו על ישראל וציינו כי מבחינתם "גם ישראל היא חלק מהשלטון האמריקני שחיסל את סולימאני. בעלות בריתה של ארה"ב באזור יותקפו אם ישמשו את ארה"ב לתקיפות נגד טהראן". בכיר בצבא איראן אף הדגיש כי "אם ארה"ב תעשה מעשה טיפשי, נפגע ביישות הציונית" ובטלוויזיה האיראנית נשמע האיום כי "אם ארה"ב תגיב, איראן תשגר טילים לעבר דובאי וחיפה".

שרידי טילים שנורו מאיראן לעבר הכוחות האמריקניים בעיראק
שרידי טילים שנורו מאיראן לעבר הכוחות האמריקניים בעיראק | צילום: טוויטר

ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני דיווח כי גל שני של טילים שוגר לעבר הבסיס עין אל-אסד. עוד דווח בערוץ כי שיגור הטילים התבצע באותה השעה שבה חוסל קאסם סולימאני, 01:20 בלילה. גורם ביטחוני באיראן מסר ל"רויטרס" כי לפחות שבע טילים נפלו בתוך הבסיס. לפי חלק מהדיווחים, 15 טילים נורו מאיראן, ונתוני המעקב שלהם מראים כי פגעו במטרתם.

ראש ממשלת אוסטרליה מסר כי כל הכוחות האוסטרליים בעיראק, הצבאיים והדיפלומטיים, בריאים ושלמים. גם הצבא הגרמני דיווח כי לא נפגעו חיילים גרמניים שמוצבים בעיראק בתקיפה האיראנית. ראש ממשלת ניו זילנד אמר כי המשלחת הניו זילנדית בעיראק "בטוחה ככל שהיא יכולה להיות בנסיבות אלו".

גם הנשיא טראמפ, כאמור, דיווח כי טרם ידוע על נפגעים - אך יועצו של מפקד משמרות המהפכה באיראן אמר כי "יש נפגעים במתקפה נגד הבסיסים האמריקניים. ארה"ב מנסה להסתיר את העובדה שיש נפגעים". עוד אמר היועץ כי "הפעולות שלנו חשפו את חולשתה של מערכת ההגנה האווירית האמריקנית וכל הטילים שלנו פגעו במטרותיהם".

שרידי טילים שנורו מאיראן לעבר הכוחות האמריקניים בעיראק
שרידי טילים שנורו מאיראן לעבר הכוחות האמריקניים בעיראק | צילום: טוויטר

בעקבות המתיחות, רשות התעופה האמריקנית הטילה מגבלות חירום על הטיסה במרחב האווירי של המפרץ הפרסי, בשל "פוטנציאל לטעות בזיהוי", ואסרה על מטוסים אזרחיים לטוס מעל איראן, עיראק והמפרץ. "אנו עוקבים מקרוב אחרי המתרחש במזרח התיכון כדי לאתר סיכונים פוטנציאליים לתעופה אזרחית. נמשיך בשיתוף הפעולה עם המועצה לביטחון לאומי וננקוט באמצעים הדרושים כדי להבטיח את ביטחונם של הנוסעים", נמסר מטעם הרשות.

גם שר החוץ הפיליפיני הגיב למתיחות והורה לכל אזרחי הפיליפינים שנמצאים בעיראק להתפנות מהמדינה בעקבות התקיפה האיראנית. "הכוננות הועלתה לרמה 4, והדבר מחייב פינוי מלא", נמסר מהמשרד. במקביל, ראש ממשלת יפו שינזו אבה ביטל ביקור במזרח התיכון שתוכנן לסוף השבוע הקרוב, במסגרתו היה אמור לבקר בסעודיה, איחוד האמירויות ועומאן.

הלוויתו של קאסם סולימאני
הלוויתו של קאסם סולימאני | צילום: רויטרס

התקיפה האיראנית מגיעה לאחר שאמש הצהיר הנשיא טראמפ על כוונתו להסיג כוחות אמריקניים מעיראק בשלב מסויים. זאת, ברקע הסערה סביב המכתב שנשלח לממשלת עיראק מצבא ארה"ב, בדבר נסיגה אמריקנית מהמדינה.

"אנחנו לא רוצים להיות בעיראק לנצח", הצהיר הנשיא. "אני לא רציתי להיות שם מלכתחילה וכולם יודעים את זה, אבל עשינו החלטה ואנחנו שם. אני חושב שעשינו עבודה נפלאה, אבל בסופו של דבר נראה לצאת משם". עם זאת, הזהיר, "אני חושב שזה הדבר הכי גרוע שיכול להיות בשביל עיראק. זה אומר שלאיראן תהיה טביעת רגל גדולה יותר ואנשי עיראק לא רוצים את זה. בשבילנו זה יעבוד טוב".

בהתייחס למכתב, אמר טראמפ: "אני מבין שהיה מכתב לא חתום. אני לא יודע אם זה היה אמיתי או לא". טראמפ הוסיף כי "ארצות הברית רוצה שעיראק תדאג לביטחון של עצמה, ותשקול הטלת סנקציות עליה רק אם היא לא תנהג בכבוד כלפי ארה"ב".

עאדל עבד אל-מהדי, ראש ממשלת עיראק ודונלד טראמפ, נשיא ארה''ב
עאדל עבד אל-מהדי, ראש ממשלת עיראק ודונלד טראמפ, נשיא ארה''ב | צילום: רויטרס

מוקדם יותר התייחס ראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי למכתב שנשלח מצבא ארה"ב לממשלתו, ואמר כי קיים חוסר התאמה בין הגרסה הערבית והאנגלית של המכתב, ולכן מדינתו מבקשת הבהרה. במקביל, דיווח ה"וושינגטון פוסט" מפי גורמים בלשכת אל-מהדי כי ראש הממשלה רואה במסמך הצהרה אמריקנית מחייבת לנסיגה מהמדינה. זאת, חרף הכחשות הפנטגון בדבר תקפות המסמך.

הגורמים הבכירים בלשכת ראש הממשלה התייחסו להכחשת הרמטכ"ל האמריקני, שהצהיר כי מדובר בטיוטה לא חתומה שלא הייתה אמורה להתפרסם, ומסרו כי "איננו מתייחסים להצהרות שנמסרות לתקשורת - ומצפים לקבל מוושינגטון בקרוב לוח זמנים למהלך".

"כמדינה, אנו מתייחסים למכתבים רשמיים שאנו מקבלים - ונפעל בהתאם למכתב זה", הוסיף אחד מהגורמים הבכירים. "ראש הממשלה עבד אל-מהדי הצהיר כי אין כל אפשרות להביא ליציבות בעיראק ללא הסגת הכוחות הזרים הנמצאים במדינה. מובן שהנסיגה לא תיקח ימים או שבועות, ועל כן נמשיך להיות בתיאום עם ארצות הברית - ונבקש מהם להתוות לוח זמנים לנסיגה. ניצחנו את דאע"ש, ונוכחות ארה"ב במדינה מסבכת את העניינים עוד יותר".