גנרל במשמרות המהפכה מאיים: "גם ת"א נמצאת בטווח הפגיעה שלנו"

הבכיר האיראני אמר כי יש למדינתו 35 מטרות של ארה"ב, וציין גם את ישראל: "טהראן תעניש אמריקנים בכל מקום שבהישג ידינו" • בעקבות המתיחות: נאט"ו השהתה את אימוני כוחות הביטחון בעיראק

זמן צפייה: 06:18

חיסול קאסם סולימאניגנרל במשמרות המהפכה האיראניים, ג'ולאמי אבו-חמזה, איים היום (שבת) על ארצות הברית וישראל בריאיון לסוכנות ידיעות איראנית. לטענתו, "הרפובליקה האסלאמית תעניש אמריקנים בכל מקום שבהישג ידה - גם תל אביב נמצאת בטווח הפגיעה".

הגנרל חיזק את החשש מתקיפה איראנית במפרץ הפרסי, בעקבות חיסולו של מפקד כוח קודס. אבו חמזה טען כי "מצר הורמוז היא נקודה קריטית למערב, יש שם מספר גדול של ספינות אמריקניות. איראן זיהתה אותם לפני זמן רב".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

"מוות לאמריקה": אלפים במסע הלוויה של סולימאני בבגדד

אחרי הדיווח על עוד תקיפה אמריקנית בבגדד – בעיראק מכחישים

טראמפ: "חיסולו של סולימאני נועד למנוע מלחמה – לא לפתוח בה"

Kataib Hezbollah Iraqi Militia Hold The Picture Of The Iranian Major General Qassem Soleimani, As They Gather Ahead Of The Funeral Of The Iraqi Militia Commander Abu Mahdi Al Muhandis, In Baghdad
מסע הלוויה של קאסם סולימאני | צילום: רויטרס

בתוך כך, לאור המתיחות במפרץ, ארגון נאט"ו הודיע כי השהה את האימונים לכוחות הביטחון בעיראק שנלחמים בדאעש. כמו כן, בריטניה הזהירה את אזרחיה מנסיעה לאיראן ולעיראק. "מומלץ להימנע מהגעה לאזורים אלו, בגלל המתיחות הגוברת", נכתב בהודעת משרד החוץ הבריטי.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו שוחח עם נשיא עיראק על ההחלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לנקוט בצעדים, כדי להגן על אנשים והאינטרסים של האומה מעבר לגבול. בנוסף על כך, השר חזר על מחויבות ממשל טראמפ להימנע מהסלמה.

אסמאעיל קאאני, מחליפו של קאסם סולימאני כמפקד כוח קודס, עם האייתוללה עלי חמינאי
אסמאעיל קאאני, מחליפו של קאסם סולימאני כמפקד כוח קודס, עם האייתוללה עלי חמינאי

במקביל, אלפי בני אדם השתתפו במסע הלוויה של סולימאני בבגדד, כאשר רבים מהם צעקו "מוות לאמריקה". רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי שר החוץ של קטאר צפוי להגיע לביקור בטהראן, ועל פי הערכות מטרתו לתווך בין ארצות הברית לאיראן, כדי למנוע הידרדרות למלחמה.

כאמור, אלפים יצאו לרחובות בגדד כדי להשתתף במסע הלוויה של סולימאני וההרוגים הנוספים במתקפה האמריקנית - סגן מפקד המיליציה הפרו-איראנית "אל-חשד אל-שעבי", אבו מהדי אל-מהנדס ובכיר נוסף במיליציות השיעיות, מוחמד רידא אל-ג'אברי, האחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות. גופותיהם יובאו לערים השיעיות הקדושות נג'ף וכרבלאא. משם, גופתו של סולימאני תוטס לקבורה באיראן.

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים אחרי חיסול סולימאני
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים אחרי חיסול סולימאני | צילום: רויטרס

אמש ערך הנשיא טראמפ מסיבת עיתונאים בפלורידה, במהלכה התייחס לחיסולו של סולימאני: "נקטנו בצעד הזה כדי למנוע מלחמה - לא כדי לפתוח באחת. תפסנו את סולימאני בשעת מעשה, וחיסלנו אותו".

"כנשיא, התפקיד החשוב ביותר שלי הוא להגן על אזרחי ארה"ב", אמר הנשיא. "סולימאני השתתף בפעולות שערערו את המזרח התיכון. מה שארה"ב עשתה אתמול היה צריך להיעשות כבר ממזמן". לדברי טראמפ, "העתיד שייך לאזרחים איראנים שמחפשים שלום ודו-קיום, ולא לאלו המחפשים לפגוע. יש לנו את המודיעין הטוב ביותר בעולם, וכשמישהו מאיים עלינו אנחנו מחזיקים בכל הפרטים שלו. אני לא אהסס לפעול, ומוכן לפעול בכל דרך על מנת להגן על האזרחים האמריקנים. העולם הוא מקום טוב יותר ללא סולימאני".