בת 16 מאושפזת בתרדמת באיראן: "הוכתה על-ידי משטרת המוסר"

כשנה אחרי מותה של מהאסא אמיני, שהוכתה למוות על-ידי משמרות הצניעות באיראן כי לא עטתה חיג'אב "כנדרש", אושפזה במצב אנוש ארמיטה גרוואנד, בת 16, לאחר שלפי דיווחים היא הוכתה ברכבת התחתית על-ידי אנשי המשטר בנסיבות דומות. היא שקעה בתרדמת - וכעת האייתוללות בטהרן חוששים מחידוש "מחאת החיג'אב"

זמן צפייה: 02:10

ארמיטה ג'רוואנד, נערה איראנית בת 16, אושפזה ביום ראשון השבוע בבית חולים בטהרן לאחר שלפי דיווחים היא הוכתה קשות על-ידי אנשי "משטרת המוסר" ברכבת התחתית בבירת הרפובליקה האיסלאמית, ככל הנראה כי לא עטתה חיג'אב "כנדרש בחוק".

ארגון זכויות אדם איראני-כורדי פרסם תמונה של ג'רוואנד מבית החולים, כשהיא מחוסרת הכרה. בינתיים, כוחות של המשטר האיראני הציבו אבטחה כבדה סביב המרכז הרפואי כדי למנוע הפגנות. בנוסף, עיתונאית שדיווחה על מצבה של הנערה והנסיבות האלימות שבגינן אושפזה - נעצרה. הרשויות בטהרן אמרו כי היא "התעלפה", והוריה אמרו בריאיון לרשת טלוויזיה איראנית כי מדובר ב"תאונה".

ארמיטה בת ה-16 שאושפזה בתרדמת
ארמיטה בת ה-16 שאושפזה בתרדמת | צילום: Iran International
מחסה אמיני בת ה-22
מהסא אמיני בת ה-22, שמתה לאחר שהוכתה על ידי משטרת הצניעות האיראנית | צילום: מתוך טוויטר
ההפגנות בעקבות מותה של מחסה אמיני בטהרן
ההפגנות בעקבות מותה של מחסה אמיני בטהרן | צילום: רויטרס
מחאה באינסטבול לזכרה של אמיני | צילום: רויטרס

בחודש שעבר ציינו באיראן שנה למותה של הצעירה מהסא אמיני, שוכתה למוות על ידי משמרות הצניעות, בעקבות האופן שבו עטתה כיסוי ראש. מותה הצית הפגנות גדולות שנמשכו חודשים, בכמה מוקדים ברחבי איראן, ביניהם גם בבירה טהרן ובמחוז כורדיסטן (שם נולדה וגדלה אמיני). המחאות זכו לכינוי "מחאת החיג'אב".

בתיעודים שנפוצו ברשתות החברתיות מהמחאות ההיסטוריות, נראו כמה מפגינים בערים שונות, כשהם קוראים קריאות בגנות משטר האייתוללות. כמה מהם אמרו: "אנחנו אומה נהדרת, ניקח בחזרה את איראן". בחלק מהמקומות אף נשמעו קריאות "מוות לחמינאי". במקביל, נרשמו מחאות גם בארצות הברית ובמדינות באירופה.

Whatsapp Image 2023 07 28 At 2
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי | צילום: רויטרס

לפי ארגוני זכויות האדם במדינה, יותר מ-500 בני אדם, בהם 71 קטינים, נהרגו ב"מחאת החיג'אב". שבעה גברים הוצאו להורג לאחר שהורשעו בהשתתפות במחאות. מאות נוספים נפצעו ואלפים נעצרו על-ידי כוחות הביטחון, שפעלו ביד קשה כדי לדכא את ההפגנות. הממשל האיראני טען כי עשרות שוטרים נהרגו גם במהומות, וטען כי הן הובלו על-ידי "ממשלות חיצוניות ותקשורת עוינת".

עוד בטרם מותה של אמיני, פורסמו בשנים האחרונות עשרות סרטונים שבהם ניתן לראות את אנשי "משמרות הצניעות" כשהם נוקטים אלימות קשה נגד נשים שהסירו את החיג'אב שלהן, או שלא עטו את פריט הלבוש לפי חוקי השריעה שהונהגו במדינה.