בעיראק מברכים בסתר על התקיפות בשטחה המיוחסות לישראל • פרשנות

בשבועיים האחרונים הותקפו מטרות איראניות בעיראק. במדינה למודת הקרבות שעברה מיד ליד בשני העשורים האחרונים, מקווים שישראל תסייע למגר את נוכחות משמרות המהפכה בשטחה

זמן צפייה: 00:52

בשבועיים האחרונים הותקפו פעמיים מטרות איראניות בעיראק, ועל פי דיווח בעיתון "א שארק אל-אאוסט" – התקיפות האוויריות בוצעו על ידי ישראל. עיראק עברה בעשורים האחרונים תהפוכות רבות, ב-2003 האמריקנים פלשו אליה, ולאחר מכן העבירו אותה לידי השיעים שזכו שם בבחירות. בהמשך עברה השליטה לידי דאע"ש, וכעת משמרות המהפכה האיראניות נוכחות במדינה.

תושבי עיראק, וכל העולם המערבי, מעוניינים להוציא את איראן מהמדינה. עיתונאי עיראקי כתב לאור הדיווחים: "אנחנו אוהבים את ישראל, היא עושה פה סדר שאף מדינה ערבית לא עשתה". כעת, בעיראק ובעולם הערבי כולו, מוחאים בסתר כפיים לישראל.

כזכור, מקורות דיפלומטיים מערביים בכירים אמרו אתמול לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי ישראל עומדת מאחורי שתי התקיפות שאירעו בעיראק בחודש האחרון, לטענתם בהתאם להחלטת ירושלים.

לעוד כתבות בנושא:

דיווח: ישראל אחראית לתקיפה בעיראק שבה נהרגו כוחות איראנים

דיווח: אנשי משמרות המהפכה נהרגו בתקיפת בסיס טילים בעיראק

ישראל וארה"ב דרשו מרוסיה: נסיגה של איראן גם מלבנון ועיראק

תקיפת בסיס טילים בעיראק
תקיפת בסיס טילים בעיראק | צילום: החדשות 13

מטרת התקיפה האחרונה, לדבריהם, שבמהלכה הופצץ מהאוויר בסיס בצפון-עיראק, הייתה לפגוע ביועצים איראניים ובמחסן של טילים בליסטיים שהועברו לאחרונה מאיראן לעיראק. לטענתם, "ישראל הגדילה לאחרונה את טווח הלחימה שלה נגד ההתבוססות האיראנית באזור".

על פי הדיווח, בתקיפה הראשונה המיוחסת לישראל, שהתרחשה לפני כשבועיים, הופצץ הבסיס "אמרלי" השייך למיליציות "אל-חשד אל-שעבי", הנתמכות על ידי טהראן. לטענת המקורות, התקיפה התבצעה ע"י מטוסי F-35 של חיל האוויר הישראלי.

לפני כשבועיים נהרגו אנשי משמרות המהפכה האירניים וכן פעילים של ארגון חזבאללה במתקפה של מל"ט על בסיס בעיראק, שבו אוחסנו טילים איראניים - כך דיווחה רשת "אל-ערביה" הסעודית. כתב הרשת ציטט גורם בפיקוד המרכז האמריקני, שהצהיר כי הוא מודע לדיווחים על התקיפה - אך לדבריו כוחות אמריקניים אינם מעורבים.

זירת הפגיעה בעיראק
זירת הפגיעה בעיראק

לפי הדיווח, הבסיס שבו יושבת מיליציית "הגיוס העממי" השיעית, הנחשבת קשורה לרפובליקה האסלאמית, הותקף לאחר שהוצבו בו טילים בליסטיים אותם איראן העבירה לעיראק לאחרונה. גורמים באזור מסרו לרשת כי במקום נשמעו פיצוצי משנה רבים, היכולים להעיד על הימצאות כלי נשק וטילים בבסיס המופצץ.

נוסף לכך, על פי דיווחים בערוץ הטלוויזיה הסעודי "אל-חדת", ערב ההפצצה שהו בבסיס כ-20 לוחמי חזבאללה וכ-70 חברים במשמרות המהפכה האיראניים.

כזכור, ביום שלישי שעבר אמרו בכירים בממשל האמריקני לחדשות 13 כי ארה"ב וישראל הבהירו לרוסיה במהלך הפסגה המשולשת שהתקיימה בירושלים לפני כשלושה וחצי שבועות שכל "עסקה" על עתידה של סוריה חייבת לכלול נסיגה של הכוחות האיראניים, לא רק מסוריה – אלא גם מלבנון ומעיראק.

חלק גדול מהפסגה בין היועצים לביטחון לאומי של ישראל, ארה"ב ורוסיה עסק בהסדר מדיני עתידי לסיום מלחמת האזרחים בסוריה. הרוסים קיוו להשיג את תמיכת ארה"ב, וכתוצאה מכך גם את תמיכת ישראל, בייצוב משטרו של אסד וכן בהזרמת כספים לשיקום סוריה.