פוטין נפגש עם קים: "נסייע לצפון קוריאה לבנות לוויינים"

נשיא רוסיה צפון קוריאה נפגשו במרכז חלל בעיר ולדיווסטוק שבמזרח רוסי. זוהי פגישתם השנייה של המנהיגים מאז עלייתו של קים לשלטון - והביקור השני שלו ברוסיה. במוקד: עסקאות נשק. דיווחים: בזמן שקים מבקר ברוסיה - צפון קוריאה ביצעה ניסוי בטיל בליסטי

זמן צפייה: 00:19

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נפגש היום (רביעי) עם מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, במרכז חלל בעיר ולדיווסטוק שבמזרח רוסיה. זוהי פגישתם השנייה של המנהיגים מאז עלייתו של קים לשלטון - והביקור השני שלו ברוסיה. עם הגעתו של קים, בירך אותו פוטין: "שמח לראות אותך". הוא הציג בפניו את מרכז החלל החדש. השניים צפויים לדון בעסקאות נשק. דיווחים: בזמן שקים מבקר ברוסיה - צפון קוריאה ביצעה ניסוי בטיל בליסטי. במהלך הפגישה אמר פוטין כי רוסיה תסייע לצפון קוריאה לבנות לוויינים. כשנשאל האם הוא וקים ידונו בעסקאות נשק - השיב: "נדבר על כל הנושאים".

בתקופה האחרונה, שב קים ג'ונג און לכותרות. השליט הבלתי מעורער של צפון קוריאה ממשיך לדחוף את מדינתו, ואת כל העולם, לקצה, כשצפון קוריאה ממנפת את המומנטום בזירה הגיאופוליטית לטובתה, בעיקר ביחסיה עם רוסיה וסין.

בנוסף לפגישה בין המנהיגים, רוסיה יזמה תרגיל צבאי משותף בין הצי הרוסי לצי הצפון קוריאני. על-פי המודיעין הדרום קוריאני, אל התרגיל הזה הוזמנה גם סין - מה שמעלה דגל אדום וחשש לשיתוף פעולה בין שלוש מדינות המאיימות על המערב. ציר צפון קוריאני-סיני-רוסי יהווה איום משמעותי על המערב בראשות ארצות הברית, וחשוב לציין כי רק בשישי האחרון חשפה צפון קוריאה את שדרוג הצי שלה והציגה צוללת גרעינית.

קים ג'ונג און יורד מהרכבת שלו במחוז אמור שבמזרח הרחוק הרוסי, לקראת פגישתו עם פוטין
קים ג'ונג און יורד מהרכבת שלו במחוז אמור שבמזרח הרחוק הרוסי, לקראת פגישתו עם פוטין | צילום: רויטרס
פוטין וקים ג'ונג און
פוטין וקים ג'ונג און | צילום: רויטרס

בעקבות המלחמה באוקראינה, רוסיה נכנסה למשבר חסר תקדים. היעדים הצבאיים, המדיניים והאסטרטגיים נראים רחוקים שנות אור מהמציאות. מכיבוש קייב תוך שלושה ימים - לסנקציות כלכליות, טכנולוגיות וצבאיות חמורות ביותר. כשהסנקציות המערביות פוגעות לא רק בכלכלה, אלא גם בחידוש המלאי הצבאי. רוסיה מחפשת "מקור מזומן" - נשק זמין ונזיל. מנגד, צפון קוריאה סובלת באופן כמעט תמידי ממחסור במזון ותבואה. רוסיה בעלת המשאבים הטבעיים האדירים יכולה להציע בדיוק את זה, ובכך מסתמנת עסקת "תבואה תמורת נשק": רוסיה תספק לצפון קוריאה משאבים, תבואה ומזון - וצפון קוריאה תספק לרוסיה נשק.

דגלי רוסיה וצפון קוריאה
דגלי רוסיה וצפון קוריאה | צילום: רויטרס

היחסים בין המדינות עלו שלב בחודש שעבר, כששר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו ביקר בצפון קוריאה. קים הציג בפני שר ההגנה הרוסי את ארסנל הטילים המפואר של צפון קוריאה, ובירך על "היחסים המסורתיים והאסטרטגיים" בין המדינות. המצוקה אליה נקלעה רוסיה מכריחה אותה לפנות לצפון קוריאה, מדינה מבודדות ומוחרמת, כדי לחדש את מלאי הנשק הרוסי.