רוסיה: "מחבל מתאבד בן 23 התפוצץ במטרו"

הפיגוע בסנט פטרבורג שבו נרצחו 10 ונפצעו 45 בוצע על-ידי מחבל מתאבד - "בן 23 ממדינה במרכז אסיה". החשודים: דאע"ש או הצ'צ'נים

שעות לאחר פיגוע הטרור שהתרחש אתמול (שני) בסנט פטרבורג, סוכנות הידיעות "אינטרפקס" מדווחת כי מי שעומד מאחורי המעשה הוא מחבל מתאבד ממדינה במרכז אסיה. בזמן שהחקירה נמשכת, תושבי העיר התאספו סמוך לתחנת הרכבת התחתית שבה אירע הפיגוע, הניחו פרחים והדליקו נרות זיכרון לזכר הקורבנות. "חשבנו שזה לא יגיע לכאן", אמרו.
אתר הנצחה סמוך לתחנת הרכבת
אתר הנצחה סמוך לתחנת הרכבת | צילום: רויטרס
רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת על אף שבתחילה חשד זה נשלל, על פי הדיווח שהובא מפי גורם בגופי הביטחון ברוסיה, מחבל מתאבד הוא האחראי לפיצוץ ברכבת התחתית. לטענת הגורם, החשוד שזוהה הוא צעיר בן 23 ממרכז אסיה, שנשא עמו מטען נפץ בתרמיל גב.
''מפחדים לנסוע במטרו''
''מפחדים לנסוע במטרו'' | צילום: רויטרס
מוקדם יותר פורסמה ברוסיה תמונתו של אדם חובש כובע, בטענה כי הוא החשוד בהנחת המטען. בדיווח באינטרפקס: צוין כי החשוד יצר קשר עם המשטרה בסנט פטרבורג וטען כי אין לו כל קשר לפיגוע שאירע בעיר. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והביע את תנחומיו בעקבות מתקפת הטרור בה נהרגו 14 בני אדם. בהצהרת הבית הלבן נמסר כי: "הנשיא טראמפ הציע את תמיכתה המלאה של ארה"ב במתן תגובה למתקפת הטרור ועשיית צדק עם האשמים". בקרמלין דיווחו כי פוטין הודה לטראמפ על הסולידריות וכי השניים הסכימו להמשיך להאבק יחד בטרור. אף גורם לא נטל עדיין אחריות על הפיגוע, בו נהרגו 14 בני אדם וכ-50 נפצעו. במסגרת החקירה, גופי הביטחון ברוסיה חושדים כי אזרחים רוסים הפועלים במחתרת הצ'צ'נית שיתפו פעולה עם דאע"ש, ושבו לארצם כדי לבצע פיגועים. כמו כן, קיים חשש שהפיגוע אירע על רקע התקיפות שביצעה רוסיה נגד ארגונים אסלאמיים במזרח התיכון, דוגמת דאע"ש.
3 ימי אבל הוכרזו. סנט פטרבורג
3 ימי אבל הוכרזו. סנט פטרבורג | צילום: רויטרס
"חשבנו שזה לא יגיע לכאן" "לא יודעת איך אמשיך עכשיו", אמרה מריה אליינה (30) שהגיעה יחד עם ההמונים לתחנת הרכבת התחתית שנפגעה. "אני קצת חוששת עכשיו לנסוע במטרו. בעבר חשבנו שהטרור לא יגיע לסנט פטרבורג, אבל עכשיו גם העיר שלנו נמצאת תחת איום".
f444
הרשויות בסנט פטרבורג הכריזו על שלושה ימי אבל בעקבות האירוע הקשה. תוך זמן קצר הפכה התחנה לאתר הנצחה המכוסה בפרחים ונרות שהודלקו על ידי התושבים.
fc1
בין ההמונים שהתאספו במקום, גם כמה עדי ראייה שנכחו בתחנת הרכבת בזמן הפיגוע הקשה. הם סיפרו על רגעי האימה שבהם נשמע הפיצוץ ולאחריהם הופיעו בזה אחר זה פצועים המכוסים בדם. אחד מהם סיפר כי ראה ארבע גופות מונחות מול עיניו. "אחד מעובדי התחנה ביקש בדמעות סיוע לשאת את הגופות", שחזר.
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע | צילום: רויטרס