התפתחות במשבר במפרץ: הדרישה מקטר - סגירת רשת אל-ג'זירה

המדינות המחרימות את הנסיכות העבירו רשימה של 13 תנאים לסיום המשבר. בין הדרישות: ניתוק היחסים עם חיזבאללה ואירן, סגירת בסיס טורקי בשטחה

דוחא, בירת קטר
דוחא, בירת קטר | צילום: רויטרס
כווית העבירה לקטר הלילה (חמישי) רשימת דרישות מערב הסעודית ומדינות ערביות נוספות המחרימות אותה. הרשימה כוללת דרישה לסגור את רשת השידור אל-ג'זירה ולחסל את הקשרים הדיפלומטיים עם אירן, תוך 10 ימים. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת במסמך בן 13 נקודות שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP, דורשות המדינות מקטר לנתק את קשריה עם ארגון "האחים המוסלמים" ועם ארגוני טרור נוספים, ובהם: חיזבאללה, אל-קאעידה והמדינה האיסלאמית.
בין הדרישות: סגירת אל-ג'זירה
בין הדרישות: סגירת אל-ג'זירה | צילום: רויטרס
דרישות נוספות ברשימה כוללות את סגירת בסיס הצבא הטורקי בקטאר וסיום שיתוף הפעולה הצבאי עם נאט"ו. כמו כן קטר מתבקשת להעביר סכום לא ידוע של פיצויים. עוד נקבע כי על קטר להסגיר כל מי שמבוקש במדינות המחרימות במעורבות בטרור, להפסיק לממן ישויות שהוגדרו על-ידי ארה"ב כארגוני טרור וכן למסור פרטים לגבי גורמי אופוזיציה במדינות המחרימות שנטען כי קטר מימנה אותם. בקטר סירבו להגיב לרשימת הדרישות, אולם הרשימה כללה מספר תנאים לגביהם הודיעה הנסיכות בעבר כי לעולם לא תקבל. כמו כן, בהצהרה קודמת הודיעו בדוחא כי לא יתנהל כל משא ומתן עד שהמדינות הערביות יסירו את המצור מעל הנסיכות. ערב הסעודית, מצרים, איחוד האמירויות הערביות ובחריין ניתקו את היחסים עם קטר החודש, בטענה שהיא מממנת טרור. ארצות הברית דחקה בהן להציג רשימת תנאים לחידוש היחסים, כשכווית שימשה כמתווכת.
נחלצה לעזרת בת הברית. אירן
נחלצה לעזרת בת הברית. אירן | צילום: רויטרס
הסיוע מאירן: 5 מטוסי אספקה לקטר בעקבות ניתוק היחסים והכרזת המצור מצד מדינות המפרץ, מצרים, ולוב על קטר, נחלצה אירן לעזרתה של בת הברית שנמצאת במצוקה. לפני כשבועיים דיווחה סוכנות הידיעות AFP שלפחות חמישה מטוסי מטען אירניים עם מזון הגיעו לדוחא, בירת קטר. זוהי הפעם השנייה מאז הכרזת המצור שהאירנים ממלאים את הבטחתם לספק לקטר את המצרכים שחסרים לתושביה בעקבות החרם של שכנותיה, ובראשן סעודיה. האומה הקטנה נאלצת להסתמך על אספקת מוצרים בסיסיים ממדינות אחרות כבר כמה ימים. על פי הדיווחים באירן, בכל אחד מהמטוסים שהגיעו לקטר 90 טונות של מזון. בתוך כך, מטוסים נוספים מתכוננים לעשות את דרכם למדינה. רשת אל-ג'זירה שמדווחת מקטר טוענת שהמועצה לזכויות אזרח בנסיכות תגיש תביעות משפטיות נגד סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים על הפעלת עונשים קולקטיבים ופשעים בינלאומיים.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ