דוח חושף: "ישנו דימיון בין ה-BDS לקבוצות אנטישמיות בארה"ב"

הדוח בשם "האנטישמיות החדשה" שנכתב על ידי 23 ארגונים לא ממשלתיים, טוען כי תנועת החרם נוסדה ומגובה על ידי ארגוני טרור, וכי קיימת חפיפה בינה לבין מסרים של קבוצות עליונות לבנה

 פעילי BDS
פעילי BDS | צילום: חדשות 13

דוח חדש שפורסם הבוקר (שני) ב"פוקס ניוז" חשף "דימיון חסר תקדים בין תנועת ה-BDS ובין קבוצות ימין קיצוניות בהפצת אנטישמיות בארה"ב". כותרת הדוח הוא "האנטישמיות החדשה" ואורכו 120 עמודים, והוא מגובה על ידי 23 ארגונים יהודיים ונוצרים לא ממשלתיים. "הקואליציה הרחבה מאחורי הדוח מדגימה את הדאגה הגדלה בנוגע לאנטישמיות בארה"ב", כך לפי אחד מכותבי הדוח. "הרבה מהשנאה הזו לעתים קרובות מוסתרת מאחורי מסווה של קמפיין דה-לגיטימציה נגד ישראל".

הדוח הזהיר ש"ההתנהגות הזו לא נגמרת ביהודים, היא מאיימת לפרק את הערכים האמריקנים ותוביל לאלימות נרחבת", ציין אחד מכותבי הדוח לפוקס ניוז. "אנחנו רואים תופעה בקרב כל התנועות הרדיקליות, כשה-BDS מובילים אותה, שהופכת את האנטישמיות למיינסטרים כדי להסית לשנאה נגד יהודים", אמרה ליאורה רז, מייסדת תנועת "StopAntisemism". "אני חושבת שתנועת ה-BDS שמה את הזרקור על אנטישמיות. הם למעשה פתחו תיבת פנדורה".

הפגנת BDS
הפגנת BDS | צילום: חדשות 13

מארק גרינדורפר, אחד מהעומדים מאחורים הדוח, ציין שהם הגיעו לשתי מסקנות עיקריות: "הקבוצות היום שמפיצות אנטישמיות משתמשות באותו סגנון, מסרים ולעתים אפילו תמונות שאנטישמים השתמשו בעבר. החלק השני הוא ההצטלבות של הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני, שהם כעת באופן אחיד מפיצים את המסרים האלו. יש אלמנט טרוריסטי מאחורי זה וזה מה שאנחנו מנסים לחשוף".

כותבי הדוח אמרו שהוא מפרט כיצד תנועת ה-BDS "מניעה אנטישמיות באופן ישיר ומקצינה את השיח הציבורי בדמוקרטיות מערביות", בעוד הוא מביא יותר ממאה דוגמאות בארה"ב ובעולם כולו. אחד מראשי הארגונים שעומד בראש הדוח סיפר כי "עשינו מחקר על ה-BDS, איפה הוא נוצר, איך, מי תומך בו, ומה שמצאנו זה שמאחוריו עומד רכיב חזק מאוד של ארגון טרור במיסוד ובניהול".

הדוח טוען כי ישנה "ברית ציבורית, אינטלקטואלית ופילוסופית בין תנועת ה-BDS ותנועות ימין קיצוני" וכותביו טוענים כי הוא "שופך אור על מספר תקריות שבהן הרטוריקות האנטישמיות ששימשו קבוצות ימין קיצוני ועליונות לבנה – אומצו על ידי מנהיגים ואקטיביסטים של ה-BDS". "הדוח נבנה על הרעיון שהבידיאס מגובה על ידי טרור, אבל ספציפית הוא בוחן את הקשרים המתפתחים בין אנטישמיות בימין הקיצוני ובשמאל הקיצוני", אמר אחד הכותבים.

הפגנת BDS
הפגנת BDS | צילום: חדשות 13

בדוח נטען כי "תנועת ה-BDS והאג'נדה שלה נגד ישראל מקודמת גם על ידי קבוצות עליונות לבנה בארה"ב". בדוח הובאו דוגמאות לכך שמנהיג הקו קלאקס קלאן לשעבר אימץ במגוון פלטפורמות רטוריקה שונה ממה שנהג. "בפעם הראשונה אנחנו רואים שדייוויד דיו משנה את אוצר המילים שלו. במקום להשתמש במילה יהודים הוא שם במכז את ישראל ואת הציונות. וגם, לדעתי, זו תוצאה ישירה של הכניסה למשחק של הבי די אס", ציינה רז.

רז הוסיפה כי "במשך יותר מדי זמן, BDS היה יכול להסתוות כתנועת צדק חברתי באמריקה, בעוד הוא מפיץ שנאת יהודים ומסית לשנאה ולאלימות. על ידי החשיפה אנחנו מעצימים את האמריקנים להילחם בזה באפקטיביות". גרינדורפר התייחס לחתימה של נשיא טראמפ על דוח שמנסה להילחם באנטישמיות בקמפוסים בארה"ב ואמר כי "הוא עשה בדיוק מה שהדוח המליץ, אבל זה יהיה הרבה יותר מקיף אם גם הקונגרס יפעל".

צלבי קרס שרוססו על בתיהם של יהודים מניו ג'רזי
צלבי קרס שרוססו על בתיהם של יהודים מניו ג'רזי | צילום: TLS