50 גוונים של ירוק – 4 המלצות לטיול חוויתי בעמק הירדן

תחילת החורף זה זמן נפלא לבקר באחד האזורים היפים בארץ, עמק הירדן, המתכסה בפלומה ירוקה משגעת. בקיבוצי העמק תזכו לקורטוב נוסטלגיה וסיפורים מרגשים מתקופת קום המדינה לצד נקודות תצפית מיוחדות. רינת שוורץ ביקרה בעמק הירדן עם משפחתה וחזרה עם ארבע המלצות

חוויית נהריים בגשר. צילום: רינת שוורץ
חוויית נהריים בגשר | צילום: רינת שוורץ

חוויית נהריים בגשר- בואו נלמד איך מייצרים חשמל

בקיבוץ גשר שבעמק הירדן מסתתר מרכז מבקרים מיוחד בשם חוויית נהריים בגשר. הביקור במרכז לוקח את המבקר למסע אחורה בזמן ומתאר בצורה חווייתית את ההיסטוריה השזורה בעבר הקיבוץ.  

אם להיות כנה, הגעתי מעט סקפטית. חששתי מסיור היסטורי ולקוני שישעמם את הילדים. אבל, כאשר הגענו, קיבלה את פנינו דידי המקסימה, בת קיבוץ ותיקה, ולאט לאט החששות התפוגגו. דידי סיפרה לנו בגאוות יחידה על ההיסטוריה של הקמת הקיבוץ , הקשיים שלו בקום המדינה וכיצד פנחס רוטנברג, מייסד חברת החשמל, הפך חזון למציאות.  כולנו נדבקנו בהתלהבות והלכנו שבי אחרי סיפוריה.

התחלנו את הביקור בהסברים על פנחס רוטנברג וכיצד הוא הגה ויישם את הקמת תחנת הכוח ההידרואלקטרית הראשונה בגשר בסמוך למפגש הנהרות, הירדן והירמוך. לאחר התיאורים, נכנסנו אל תוך מיצג אור קולי גדול המדגים את פעילותה של תחנת הכוח. המיצג מרשים ואף מפתיע ועשוי ברמה גבוהה. פה כבר השלנו את הציניות והבנו שלא מדובר בסיור רגיל אלא באמת בסיור מושקע, מגוון ומלא ידע.

לאחר מכן עברנו בסיור למיצגים המתארים את החיים בקיבוץ בתקופת קום המדינה. כאשר עברנו דרך חדר הילדים הישן,  הילדים היו מהופנטים לנוכח מברשות השיניים הזעירות התלויות, המשחקים הישנים ומהמיטות הפזורות בחדר. המשכנו בסיור אל הבונקר שעשוי בצורה מצוינת והפלגנו בדמיון אל סיפורי המלחמה האמיצים כשצפינו במיצג מרגש בחדר האוכל הישן של הקיבוץ.

בסיום הסיור אפילו עברנו את גדר המערכת וצפינו אל עבר גדת הירדן ושלושת הגשרים ההיסטוריים הנטויים מעל הנהר ואפילו צפינו בציפורים נודדות שהשתלבו מצוין בתפאורה היפיפייה הזו.

אורך הסיור כשעה וחצי. יש לתאם סיור מראש.

בסופי שבוע הסיור חינם במסגרת פרוייקט "שבת ישראלית". לאחר הביקור אפשר לאכול במסעדת רוטנברג או במסעדת אגדת לחם בגשר הישנה.

אתר נהריים בגשר

חוויית נהריים בגשר. צילום: רינת שוורץ
חוויית נהריים בגשר. צילום: רינת שוורץ

 

משחקי הכס בגן לאומי כוכב הירדן

את הביקור בגשר כדאי מאוד להשלים עם ביקור בכוכב הירדן.  כוכב הירדן הינו גן לאומי ואתר ארכאולוגי בו שרידים של מבצר צלבני מפואר הבנוי מאבני בזלת שנחפרו מסביבתו. הגן הלאומי נמצא בתפר בין הגליל התחתון לבין עמק הירדן.

גולת הכותרת בביקור במבצר זה הנוף המשוגע שנשקף ממנו. 

ביקור במבצר ביום סגרירי וירוק מעניק לחוויה נופך חגיגי, כאילו נלקח מסט של סרטי אבירים. 

לאחר ביקור בשרידי המבצר, יצאנו להליכה קלילה של כ1.2 ק"מ  במסלול המקיף את המבצר. לאורך המסלול ניבט אלינו נוף ירוק מרהיב כאשר מאחורינו התנוסס המבצר השחור המרשים של כוכב הירדן. כאילו כל זה לא מספיק,  בתום המסלול, חיכה לנו פארק פסלים צבעוני ורחב ידיים של הפסל יגאל תומרקין.  

ללא ספק, מדובר באחד מהגנים הלאומים המרשימים ביותר בישראל. פשוט לא להחמיץ.

כוכב הירדן הינו גן לאומי של רשות שמורות הטבע והגנים, יש להירשם טרם הביקור באתר.

בשל הגובה שלו, האתר נסגר בתנאי מזג אוויר קשים. יש לבדוק מראש שאכן פתוח.

אמנם מסלול ההליכה קל אך הוא איננו סלול ובגשם אף נהיה בוצי ולכן איננו מתאים למוגבלי נגישות.

בגן לאומי כוכב הירדן הוכשר חניון לילה בכרם זיתים בו ניתן להקים אוהל ולהבעיר אש.

גן לאומי כוכב הירדן_צילום יובל מורן (4)
גן לאומי כוכב הירדן. צילום: יובל מורן

 

כתבות נוספות ב- Mood

 

אחת התצפיות המיוחדות בארץ- מצפה אבנר

אם עוד לא התעייפתם, מומלץ בחום לעבור בתצפית ייחודית בקיבוץ אשדות יעקב אל עבר נהר הירמוך והרי גלעד. התצפית הוקמה לזכרו של אבנר אלתר, בן הקיבוץ שנפל באסון המסוקים. בתצפית תפגשו מגדל שמירה ישן, עליו ניתן לעלות, פינת פיקניק ואפילו גן משחקים לילדים.  נפלא בשעות בין ערביים. 

ווייז: מצפה אבנר אלתר

תצפית על עמק הירדן. צילום: רינת שוורץ
תצפית על עמק הירדן. צילום: רינת שוורץ

 

אשדות יעקב על המפה האמנותית - מוזיאון בית אורי ורמי נחושתן

לאוהבי אמנות, כדאי לדעת את הבשורה - בקיבוץ אשדות יעקב מסתתר לו אחד מהמוזיאונים הפריפריאלים  לאמנות עכשווית המוערכים בארץ.

המוזיאון הוקם ב1958 לזכרם של 2 אחים, בני הקיבוץ, שנהרגו בנסיבות טרגיות. במוזיאון תמצאו תערוכות מתחלפות של אמנים הפועלים בישראל ומחוצה לה וכן תערוכות קבע מאוסף המוזיאון.

אין במוזיאון תערוכות המותאמות באופן מיוחד לילדים, אבל, בחגים ושבתות יש מדי פעם פעילויות איכותיות לילדים כגון הצגות תאטרון, פעילויות יצירה ברוח התערוכה המוצגת ועוד.  כדאי מאוד להתעדכן דרך אתר המוזיאון. אם נותרתם רעבים תוכלו לאכול ב"צל תמר"  - מסעדה ומעדנייה בקיבוץ אשדות יעקב.

אתר מוזיאון בית אורי ורמי נחושתן

* רינת שוורץ היא בעלת בלוג הטיולים "השפירית" ומנהלת את קבוצת הפייסבוק "ילדים מטיילים"