סקר בענף התיירות: "תחושת ביטחון" תהפוך לשיקול מרכזי בבחירתם של ישראלים לאן לטוס

40% מאנשי ענף התיירות סוברים שהישראלים יעדיפו לטוס אחרי המלחמה בחברות הישראליות, 53% סבורים כי הישראלים "יזכרו לטובה" חברות זרות שלא הפסיקו לטוס לישראל. 25% מחבריי הענף התיירות מעריכים, שהתאוששות בכמות ההזמנות לנסיעות לחו"ל תתרחש במהלך תקופת המלחמה. נתונים מעניינים בסקר שערכה חברת טרנובה, כחלק מכנס וירטואלי אודות "תיירות בזמן מלחמה"

שנת 2024
מגמות בענף התיירות לקראת שנת 2024 | צילום: Shutterstock

סקר מקיף בענף התיירות והתעופה, שערכה חברת טרנובה, כחלק מכנס וירטואלי אודות "תיירות בזמן מלחמה" קובע כי לדעת רוב אנשי ענף התיירות, "תחושת ביטחון" תהפוך לשיקול מרכזי בבחירתם של ישראלים לאן לטוס בעתיד. שיקול נוסף, שציינו אנשי התיירות, יהיה "גישה חיובית כלפי ישראלים במדינת היעד". על פי הסקר, שיקולים אלה יעלו בחשיבותם על פני שיקולים שהיו מרכזיים עד היום, וביניהם "תמורה לכסף", "בידור/קניות" או "וולנס". כך למשל יעדים כמו פראג או קפריסין שנתפסים הן בטוחים והן פרו ישראלים יהוו תחליף לפריז או לטורקיה.

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

אופטימיות זהירה

נתון מפתיע המופיע בסקר הוא כי 25% מאנשי ענף התיירות מעריכים, שהתאוששות בכמות ההזמנות לנסיעות לחו"ל תתרחש במהלך תקופת המלחמה, עוד בטרם תסתיים. לעומתם 34% סוברים כי ההתאוששות תתרחש תוך חודשיים מסיום המלחמה, והשאר – לאחר מכן או חושבים שמוקדם לדעת.

20% מאנשי התיירות סבורים כי בשנת 2024 תהיה עלייה במספר התיירים היוצאים מישראל לעומת תשעת החודשים הראשונים של 2023, מנגד 24% חושבים כי דווקא תהיה ירידה של בין 10-20 אחוז לעומת 2023 ו22% חוזים ירידה של מעל 20% בהשוואה לתשעת החודשים הראשונים של 2023.

משבר בתיירות
האם ענף התיירות יתאושש? | צילום: Shutterstock

 

נאמנות לחברות תעופה

לגבי היחס לחברות תעופה סוברים 40% מאנשי הענף כי הישראלים יעדיפו לטוס בחברות הישראליות, אל על, סאן דור, ארקיע וישראייר שלא הפסיקו לטוס ואף הוציאו טיסות חילוץ מיעדים שונים, גם אם חברות זרות יציעו מחירים תחרותיים יותר.

53% סבורים כי הישראלים "יזכרו לטובה" חברות זרות שלא הפסיקו לטוס מישראל ואליה במהלך המלחמה, ובראשן פליי דובאי, איתיחאד, TUS ובלו בירד ויעדיפו לטוס עימן.

 

 

תיירות בזמן משבר

תוצאות הסקר הוצגו בכנס אונליין ראשון מסוגו בענף התיירות והתעופה, "תיירות בזמן משבר", שאותו יזמה טרנובה. בכנס השתתפו כ-200 אנשי מפתח בענף, וביניהם היועץ המדיני לשר התיירות, פלג לוי, מנהל ישראל בארגון IATA, קובי זוסמן, כמו גם אנשי תקשורת ובכירים במשרדי התיירות של קטלוניה, קפריסין, הונגריה, אוסטריה ועוד.

במהלך הכנס הביעו מומחי תיירות אופטימיות לגבי קצב ההתאוששות הצפוי לתיירות הישראלית. למשל, רן פולק, מנהל המכירות של חברת התעופה הלאומית של אבו דאבי, "איתיחאד", אמר בכנס כי כמות ההזמנות של ישראלים בחברה לחודש דצמבר הקרוב גדולה מזו שציפו לה בחברה, וכי הדבר מצביע על האופי הישראלי, ועד כמה חשוב לישראלים החופש.

טלי לאופר, מנכ"לית התאחדות התיירות, צפתה התאוששות מלאה של התיירות לאחר המשבר. בנוסף ציינו משתתפים בכנס מגמה בולטת של חזרה של התיירים להשתמש בשירותיהם של סוכני נסיעות, וזאת לעומת הזמנת חופשות באופן עצמאי.

לגבי התפתחויות עתידיות בתיירות, צפו כמה מדוברי הכנס גידול של התיירות הישראלית ליוון, קפריסין, תאילנד וסיישל, כמו גם יעדים במזרח אירופה כהונגריה, צ'כיה, אוסטריה, בולגריה, גיאורגיה וליטא, והעדפה גוברת לטיולים ונופש באזורים כפריים הנתפסים כבטוחים יותר, ופחות בערים הגדולות.

Amazing Unuique Aerial Photo About The Hungarian Parliament Building
בודפשט - יעד שיתחזק | צילום: roman zsofia

 

דגש על קהלי יעד

כמה מדוברי הכנס שמו דגש על התאמת היעדים או מוצרי התיירות לקהלי יעד אשר הקריטריונים שלהם עשויים להשתנות בעקבות המלחמה. למשל בקרב קהל יעד של משפחות, הדגש על ביטחון יהיה משמעותי מתמיד, לא רק בבחירת היעד אלא גם בבחירת מקום הלינה, אותו יבדקו בשבע עיניים, אולי יעדיפו לשכור רכב מאשר להסתמך על תחבורה ציבורית מחשש למפגש עם אוכלוסייה עוינת בבירות אירופה וייתכן כי יעדיפו תיירות כפרית על פני ערים עמוסות.

קהל של צעירים לעומת זאת אולי ירגישו צורך "לחיות את החיים" ולנסוע ליעדים של פעם בחיים או יעדים שבהם יש דגש על חוויות אקסטרים.

נשאלה גם השאלה כיצד האווירה האנטי ישראלית בעולם תשפיע על טיולים מאורגנים, מחשש לפגיעה בקבוצה שמזוהה כישראלית.

בכנס הובעה גם השתאות מהעובדה כי הסכמי השלום עם מדינות המפרץ ("הסכמי אברהם") אינם נפגעים מהמצב הנוכחי, ושהצפי הוא שאיחוד האמירויות, כולל דובאי ואבו דאבי ימשיך להיות יעד חשוב בשוק הישראלי לאחר המלחמה.

20230302 122253
אבו דאבי - תמשיך להיות יעד חשוב | צילום: מיכל בן ארי מנור