בפסח הזה מטיילים: הצטרפו לסיורים חינמיים בשביל החדש בגליל

כחודשיים לאחר השלמת פריצת שביל פארעם בחלקה העליון של חצור הגלילית על ידי המועצה המקומית, רשות ניקוז ונחלים כינרת, מדרשת אורות הגליל, הרשות לפיתוח הגליל, שותפות צח"ר, מתנ"ס חצור הגלילית ובתמיכת ארגון ארץ עיר משיקים לקראת הפסח בשיא פריחת האביב סדרה של סיורים מודרכים ללא תשלום לכל המשפחה

Fszugt

הסיורים יתקיימו במהלך חול המועד פסח, בימים א-ג, 17-19.4 כאשר מידי יום יתקיים סיור בוקר בשעה 10:00 וסיור צהריים בשעה 13:00 בהדרכת מדריכים ממדרשת אורות הגליל כאשר נקודת  המפגש הינה קבר חוני המעגל, לינק לוויז: https://waze.com/ul/hsvc78s77q המסלול שיימשך כשעתיים הינו מסלול מעגלי באורך כ 3 ק"מ בדרגת קושי קלה המתאימה למשפחות אך לא נגיש לעגלות וכיסאות גלגלים. במהלך הסיור נטייל במורדות הר כנען, נראה את שרידי הכפר העתיק וכרמי זיתים מרשימים ששימשו את היישוב מימי המשנה והתלמוד ועד קום המדינה.

2pxbsq
הכניסה לשביל

כמו כן לצד פריחה אביבית העוטפת את האזור כולו נגיע לנקודת תצפית קסומה לעבר הנוף של רמת כורזים, העמק ומורדות הגולן, נחשף למעיין נסתר ויפהפה עם מים זורמים ובריכות קטנות. מדריכי אורות הגליל יספרו את סיפורם המיוחד של הקרקעות, הפריחה והגידולים הייחודיים של האזור, מפעלי התעשייה ששירתו את חלוצי שנות ה50 בעיירה חצור הגלילית, ומפעל הנטיעות של יער בירייה- היער הגדול בגליל, תחשפו לכתובת עתיקה בעברית שנמצאה במקום,

במרכז המסלול נובע עין פארעם כל ימות השנה וסביבו התפתחה התיישבות בתקופות שונות. בתקופה הרומית עד ימי הביניים היה במקום כפר יהודי שלא ידוע לנו את שמו. בסקר שנערך בתחומי הכפר וסביבתו נמצאו שרידים רבים של מבנים, גתות, מערות קבורה, מערכות מסתור וחרסים. ובינהם בין היתר נתגלו פריטי בניה, כולל משקוף ובסיסי עמודים של בית כנסת קדום. ממצא מיוחד של משקוף מעוטר ובסיס עמוד הדומה לבסיסי עמודים מבתי הכנסת בסביבה בדומה לבתי כנסת אחרים בגליל העליון, כמו מרות, ברעם ונבוריה.  על משקוף נוסף שהתגלה במקום, יש כתובת דו-לשונית ארמית-יוונית בעברית ויוונית המציינת את השם "יוסף בר עזי".

1pxeej
יש גם מים!

החל מהמאה ה-13 היה במקום כפר ערבי עם מיעוט יהודי בשם פ'ירעם המוזכר בתיאורי עולי רגל יהודים בימי הביניים בין צפת לציון חוני המעגל שלמרגלות הכפר. הכפר פ'ירעם ננטש בשנת 1948 במסגרת מבצע "יפתח" לשחרור הגליל העליון. וכיום ניתן לראות שרידי בתים וטרסות באיזור.במרץ 1950 (ערב פסח תש"י) הוקם במקום כפר עבודה שאוכלס על ידי עולים מתימן בשם "פאר-עם"  כחלק מכפרי עבודה חקלאיים שהוקמו באזורים הרריים בהרי יהודה ובגליל.עם הקמת העיירה חצור הגלילית ב-1953, עזבו תושבי כפר העבודה את האזור ועברו למושבים חקלאיים במרכז הארץ. הפריחה בעיצומה בואו לטייל!