ממלון נופש מפואר לבית חם ועוטף: סיפורם של בתי המלון שמארחים מפונים

חודש עבר מאז הטבח הנוראי בעוטף עזה והמלחמה שגרמו לאנשים להתפנות מביתם, כיום יש למעלה מ-100 אלף מפונים בבתי מלון שונים ברחבי הארץ. פנינו למספר מלונות שמארחים את תושבי הדרום והצפון כדי לשמוע איך עבר עליהם החודש האחרון

מלון סופיה בטבריה
בריכת האינפיניטי במלון סופיה בטבריה | צילום: יחצ

מלון קדם, טירת הכרמל 

 

כמה משפחות מתארחות אצלכם במלון ומאיזה אזור בארץ? 

במלון קדם מתארחות כ-60 משפחות רובם ממושב ישע בעוטף, שהגיעו כבר ב8.10, ומספר משפחות מקרית שמונה, שלומי ושתולה.

 

עברתם פאזה, מבתי מלון שמציעים נופש והנאה לאירוח בשעת חירום. מהו האתגר הגדול ביותר שלכם בימים אלו? 

בימים כתיקונם מלון קדם הוא מלון למבוגרים בלבד. עשינו המון התאמות במטרה לאפשר למשפחות שחוו טראומה ונאלצו לעזוב את בתיהן להגיע עם הילדים ואפילו עם כמה כלבים שבעליהן בקשו שלא להיפרד מהם ואנחנו על אף האתגר עשינו הכל ע"מ לאפשר זאת ולתת להם להרגיש בנוח במלון שמשמש עבורם כבית.

 

ספרו לי על מקרה שהתבקשתם לסייע בבקשה יוצאת דופן 

התבקשנו לסייע בארגון חגיגית יום הולדת לילד בן 12 שפונה מביתו. דאגנו לו לשמחה גדולה עם חדר מקושט בבלונים עוגה וברכות מהרבה מפורסמים כמו שחלם.

התבקשנו לערוך הפרשת חלה לתפילות עבור החטופים והנעדרים וליצור פינת זיכרון לנרצחים והנופלים מהישוב.

 

איך הייתה ההתאקלמות הראשונית ומה המצב כעת?

השבוע הראשון של ההתאקלמות היה לא פשוט. אבל תושבי העיר (טירת הכרמל) והסביבה עטפו את המפונים בהמון אהבה ודאגה. לאחר שבוע הם ביקשו להירגע ולנסות לייצר לעצמם שיגרה עם כיתות לימוד לילדים בבוקר, חוגים אחהצ וניהול חיי קהילה ככל שניתן בהתחשב בנסיבות.

מלון קדם. צילום: הילה בן חנוך לוי
מלון קדם ממלון למבוגרים בלבד למלון המותאם למשפחות מפונים | צילום: הילה בן חנוך לוי

 

איזה סיוע המלון מציע למפונים? 

אפשרנו להשתמש בכל האולמות וחלל המסעדה של המלון לטובת כיתות, בנוסף, חלק מחדרי הטיפולים בספא המלון הוסבו לטובת חדרים לשיחות עם אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש ובחלק מהחדרים הללו אנחנו מאפשרים למפונים ליהנות מטיפולי גוף מרגיעים.

 

עם אלו אתגרים מתמודדים המפונים כעת?

אחד האתגרים הקשים ביותר הוא לחיות כמשפחה בחדר אחד, לצד הרצון העז לחזור לשיגרה כלשהיא יש מורכבות לא פשוטה כי יש את הילדים שצריכים לייצר להם מסגרת לימודית לצד המבוגרים שמתמודדים עם עניין התעסוקה (חלקם חקלאים שהשאירו הכל מאחור) והשכול שהוא אחד האתגרים הקשים ביותר להתמודדות עבור מפוני הדרום בעיקר.

 

איזה קשר נוצר בין עובדי המלון למפונים? 

לי (אורנית שטרית בעלי מלון קדם) באופן אישי נוצר קשר מדהים עם המפונים. אני מכירה את רובם וקשובה לצרכים שלהם מבוקר עד ערב. השיחות שלנו הפכו לשיחות אישיות ואני מסייעת להם בכל מה שדרוש ומוזמנת לימי ההולדת שהם מקיימים במלון. בדיוק בימים אלו אנחנו עסוקים בארגון חגיגת בר מצווה לאחת המשפחות וההתרגשות גדולה. על אף הנסיבות המצערות בגללן הגיעו המשפחות למלון הפכנו כולנו למשפחה אחת גדולה ומחבקת.

מפונים ועובדים מפריחים יחד בלונים למען החטופים במלון קדם
מפונים ועובדים מפריחים יחד בלונים למען החטופים במלון קדם | צילום: אורית שחם וולך

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

מלון גולדן קראון חיפה ומלון בוטיק טמפלרס מרשת מלונות גולדן קראון 

 

כמה משפחות מתארחות אצלכם במלון ומאיזה איזור בארץ? 

רשת גולדן קראון מארחת בשני מלונות הרשת בחיפה גולדן קראון חיפה ומלון בוטיק טמפלרס חיפה כ- 130 משפחות מהיישוב שלומי ומקרית שמונה.

 

מהו האתגר הגדול ביותר שלכם בימים אלו? 

כרגע המלונות משמשים כבית לכל דבר ועניין עבור משפחות המפונים שנאלצו לעזוב את בתיהן והאתגרים הם גדולים, המלון מנסה לסייע למפונים לשמר שגרת חיים ככל הניתן, אנחנו קשובים לצרכיהם ולרצונות ברמה הקולקטיבית וברמה האינדיבידואלית. מפעילויות ותעסוקה לילדים ועד תספורת, אנחנו משלבים אותם בעשייה ההתנדבותית, ובעת הזו משמשים גם כגוף המקשר בין המפונים לרשויות המקומיות, חינוך רווחה, עובדים סוציאליים, פיקוד העורף וכו'.

 

ספרו לי על מקרה שהתבקשתם לסייע בבקשה יוצאת דופן

פנה אלינו מפונה, אב לילד בעל צרכים מיוחדים, שביקש לקיים סדנא שהוא פיתח לראשונה, סדנת עיצוב אוכל לילדים, כמובן שהמלון נענה לבקשתו בחיוב, נרתם למשימה וסיפק בסיוע שף המלון את כל הדרוש לקיום הסדנא והגשמת החלום.

 

איך הייתה ההתאקלמות הראשונית ומה המצב כעת?  

ההתאקלמות הראשונית לוותה בקושי טבעי. בחלק מהמקרים היה חוסר התאמה בין מפונים שהגיעו למלון לבין הרשימות שהתקבלו מהחמ"לים השונים והסתגלות האורחים לחדרי המלון  ובקשות מיוחדות שנפתרו עוד באותו היום. לאחר שהתקבלו כל המפונים נכנסנו לשגרת אירוח יום יומית הכוללת (3 ארוחות ביום, ניקיון החדרים, מענה לצרכים ורצונות).

מלון גולדן קראון חיפה
מלון גולדן קראון חיפה

 

איזה סיוע המלון הציע ומציע למפונים? 

המלון משתדל לתת מענה לכל בקשה סביב השעון, פתחנו את כל המרכזים העסקים של המלון כמקום לפעילויות, אזורי משחק ופגישות מקצועיות לרשויות, עריכת ימי הולדת, הופעות אמנים והפעלות לילדים בנוסף יצרנו קשר עם מוקדי התנדבות כמו צופים, מכינות ופיקוד העורף שהגיעו למלון לקיים פעילויות לילדים בכל שעות היום. המלון סייע בקבלת תרומות ממוקדי סיוע אזרחי ואנשים פרטיים המבקשים לעזור ולתרום של ביגוד, ציוד הגייני, וצעצועים, המלון מסייע גם במענה לציבור שומרי השבת ואף רכש ציוד לפעילויות יצירה ומשטחי פעילות לפעוטות באלפי שקלים. המלון מסייע ומארח באהבה גם את בעלי החיים שהגיעו עם המפונים וכוללים: כלבים, חתולים ואפילו תוכי.

 

עם אלו אתגרים מתמודדים המפונים כעת? 

שגרת היום יום, יציאה לעבודה לאזורים המפונים, תעסוקה לאלו שאינם עובדים, הכנסת הילדים למסגרות חינוכיות חלופיות בחיפה, שירותי כביסה, הסעות ושינוע לקופות חולים, מוסדות וכו', חרדות קיום יומיומיות ברמה האישית הביטחונית והכלכלית.

 

 איזה קשר נוצר בין עובדי המלון למפונים? 

המלון למעשה אימץ את המפונים, הפכנו למשפחה האחת גדולה, נוצרו לא מעט קשרים אישיים בין הצוות למפונים במלון שללא ספק ימשיך גם אחרי שיחזרו לבתיהם, אנחנו מספקים מעבר לתחושת בית גם אוזן קשבת לחרדות והפחדים ומנסים לשדר חוסן, לתת כתף ואפילו לנגב דמעה בעת הצורך, תחושה של ביחד, וביחד ננצח!!!

פינת יצירה לילדים במלון גולדן קראון חיפה
פינת יצירה לילדים במלון גולדן קראון חיפה

 

מלון סופיה כנרת  

 

כמה משפחות מתארחות אצלכם במלון ומאיזה אזור בארץ? 

במלון סופיה מתארחות כ – 116 משפחות כולן ממטולה.

 

מהו האתגר הגדול ביותר שלכם בימים אלו? 

כל האורחים שלנו הם מבוגרים. האתגרים שלנו היו בעיקר סביב נושא האוכל מכיוון שחלק מהאורחים נדרשים לתזונה מותאמת. למדנו את הצרכים ועשינו מאמצים גדולים כדי להיענות לכל בקשה ולבצע התאמות כנדרש. הכל כמובן נעשה באהבה גדולה.

 

איך הייתה ההתאקלמות הראשונית ומה המצב כעת?  

רובם המכריע של האורחים שלנו למודי מלחמות לצערנו הרב. העובדה שנאלצו לעזוב את בתיהם כמובן שגרמה להם לחששות ולקח כמה ימים לעכל את המצב ולהרגיש בבית גם מחוצה לו. בשלב הזה כולם כבר מרגישים בנוח ומצליחים לרגעים אפילו ליהנות על אף הסיטואציה שנכפתה עליהם. אנחנו שואבים מהם המון השראה וכוח.

25 1fb
מצליחים לרגעים אפילו ליהנות - מלון סופיה | צילום: אורי אקרמן

 

איזה סיוע המלון מציע למפונים? 

כל שטחי המלון עומדים לרשות המפונים, אחת לשבוע מגיע לכאן ספר ופדיקוריסטית, ומתקיימות סדנאות של מתנדבים.

 

עם אלו אתגרים מתמודדים המפונים כעת? 

אחד האתגרים הקשים ביותר עבור אוכלוסיית המפונים שנמצאת אצלנו הוא היעדר הפרטיות והניתוק מהבית ומהמשפחה הגרעינית. אנחנו עושים ככל שביכולתנו ע"מ לאפשר אצלנו את המפגש עם הילדים והנכדים שפונו למלונות אחרים בסביבה תוך שמירה על הנחיות פיקוד העורף.

 

איזה קשר נוצר בין עובדי המלון למפונים?

למדנו את האורחים שלנו, אנחנו מכירים את הצרכים ואת הרגישויות. הפכנו למשפחה אחת גדולה ומחבקת. זו זכות אדירה עבורינו ואין לנו ספק שניפגש בעתיד כשהם יחזרו לכאן ליהנות מחופשה אמיתית.

ערב שירה במלון סופיה כנרת
ערב שירה במלון סופיה כנרת