שלוליות או לא להיות - זה בדיוק הזמן להכיר 4 שלוליות חורף מקסימות

אחרי המבול (ובמהלכו) זה הזמן האידאלי לטיול מלא בכיף ובבוץ באחת מבריכות החורף. הכינו את המגפיים והמטריות, הצטיידו בבגדים להחלפה וצאו לקפץ בשלוליות

תל מיכל - הרצליה
בדרך לבריכת החורף בהרצליה | צילום: עינב לנדאו

שלוליות החורף, שנקראות גם בריכות חורף, הן מקווי מים עונתיים, המתפקדים כבית גידול עשיר לבעלי חיים רבים (קרפדות, צפרדעים, טריטונים, אילניות, סרטנים לצד ציפורים חורפות וקבועות ועוד). בעבר הרחוק בריכות החורף היו מחזה נפוץ בארץ, אולם פיתוח מואץ ועיור כמעט גרמו להכחדתן.  למרבה המזל בשנים האחרונות נעשים מאמצים להגן על המעטות שנשארו, לכן חשוב לטייל בשלוליות, להכיר צפרדע או טריטון ולשמור על המערכת האקולוגית החשובה הזו.

בריכת חורף לב השרון
בריכת חורף לב השרון | צילום: עינב לנדאו

 

תל מיכל - הרצליה

מסלול טיול מול קניון ארנה בהרצליה? אז כן תאמינו או לא אבל מול ארנה ישנו תל שהיה עיר נמל קדומה בשם תל מיכל.

התחלת המסלול שלנו היא בסמוך לצומת הרחובות אבא אבן ווינגייט, תזהו בקלות את הנוף החולי ובחרו את אחד השבילים שמוליך מעלה, לאורך השביל תזהו שלטי הסבר.

לאורך כל הטיול תפגשו את הצמחייה האופיינית לטבע החולי, המון חמציצים, שלולית חורף קטנה וחמודה. מראש הגבעה ישנה תצפית נהדרת על הים והחוף ואז כבר תוכלו לזהות את המבצר מצד שמאל. פשוט ממשיכים עם השביל עד למבצר. לאחר שכבשנו את היעד, ניתן לחזור חזרה לרכב באותה הדרך או להמשיך ואז המסלול מסתיים מול מלון הדירות הסמוך לארנה.

המסלול קליל ונחמד, אורך כ 1 ק"מ לערך והשביל הוא חולי ולכן אינו מתאים לעגלות.

הטיפ שלנו: בסמוך נמצאת טיילת חוף הרצליה, הזדמנות לטיול קליל לאורך הים

כתובת: רח' אבא אבן, פינת רחוב וינגייט, הרצליה

תל מיכל - הרצליה
תל מיכל - הרצליה | צילום: עינב לנדאו

תל מיכל - הרצליה
תל מיכל - הרצליה | צילום: עינב לנדאו

כתבות נוספות ב- Mood

 

אגמון אודים

היו הייתה פעם גבעת כורכר קטנה ליד מושב אודים, הגבעה הקטנה הפכה למחצבת כורכר בשנות ה 50, המחצבה נגסה בגבעה עד שהגיעה בקרקעית למי תהום, חשפה אותו לעולם, וכך נוצר אגם קטן של מים מתוקים כל השנה. סביב האגם הנחמד ישנו פארק עם שביל נגיש, תצפיות ציפורים, פינות לפיקניק, והכי חשוב – עגלת אוכל עם המבורגרים, נישנושים ובירה קרה. טיול מעולה לשבת בבוקר, קפיצה קטנה לטבע!

הטיפ שלנו: יש באודים שמורה נוספת, סמוכה לנחל פולג, באביב ובחורף מומלץ לתת קפיצה גם לשם. ואם בא לכם להתגלגל בדיונה אז שמורת פולג נמצאת ממש ממול.

ווייז: אגמון אודים

אגמון אודים
אגמון אודים | צילום: עינב לנדאו

 

בריכת החורף ביער חדרה ופארק השרון

יער חדרה הוא למעשה יער אקליפטוסים גדול שניטע בקום המדינה במטרה לייבש את ביצות האזור. אומנם האקליפטוסים לא עזרו לייבוש הביצות אך אנו לפחות זכינו ביער מקסים!

עונת החורף היא העונה בה יער חדרה מתגלה בשיא יופיו, בריכות חורף מופיעות בכניסה ליער ובאזור החניון הדרומי, בנוסף לבריכות מצטרפת פריחה מקסימה באביב. הטיול שלנו מתחיל בכניסה ליער ליד תחנת הרכבת,  יש להמשיך עם הרכב בדרך עפר עד לחניון הדרומי לפי השילוט.

בחניון הדרומי נמצאים שולחנות פיקניק ואין בו מתקני שעשועים, אבל מי צריך מתקנים שיש דיונות חול לרוץ בהם? החניון הדרומי גובל בפארק השרון שמאופיין בעצי אלון הפזורים בין דיונות קטנות ואם ממשיכים לתוך הפארק בחורף מתגלה בריכת יער.

הטיפ שלנו: הבריכה משמשת כבית גידול למגוון עופות ובעלי חיים כגון ברכיות, אגמיות, שחפים, טבלנים, מגלנים, צבי ביצה ובעבר אף שכנו בביצות תאואים (ג'מוסים)!

ווייז: יער חדרה ופארק השרון

בריכת החורף ביער חדרה
בריכת החורף ביער חדרה | צילום: עינב לנדאו

 

בריכת חורף לב השרון

הנה טיול שמתאים ליום גשום, אז קחו מטריה ומגפיים ותנו קפיצה לבריכת החורף לב השרון. מדובר בטיולון קצרצר בבריכת חורף מקסימה ליד עין שריד. מסלול נגיש לעגלות ונוח יוביל אתכם בשמורה אשר בבעונת החורף והאביב מלאה בפריחה משגעת של כלניות, תורמוסים, חרציות, פרגים ועוד ועוד. מומלץ לקרוא עם הילדים את שלטי ההסבר ולחפש את החיות הרבות שמתחבאות בשמורה.

הטיפ שלנו: הביקור בשמורה קצר, אם לא תפס אתכם הגשם, תנו קפיצה ליער קדימה הסמוך או תלכו לשתות קפה בעגלת הקפה הנחמדה ביישוב עין שריד, 'קופסא קפה בחוץ', אם הגשם התחזק תוכלו לתפוס מחסה באחד מבתי הקפה המקורים של קדימה או לבקר במוזיאון הטרקטורים בעין ורד.

ווייז: בריכת חורף לב השרון, עין שריד

בריכת חורף לב השרון
בריכת חורף לב השרון | צילום: עינב לנדאו

 

* המסלול באדיבות אפליקציית הטיולים החינמית 'מפה לשם' מבית שורש, הכוללת מבחר גדול של מסלולים, הוראות ניווט וסיפור דרך קוליים. הורדת האפליקציה לאנדרואיד. להורדה לאייפון