קירות מדברים: אמני הגרפיטי מתגייסים למען האמנית החטופה וגיבורות המלחמה

גרפיטי של גיבורי וגיבורות המלחמה בתל אביב, מיזם מחווה לאמנית הגרפיטי ענבר הימן ברעננה וכתובת הגרפיטי הגדולה בישראל למען החטופים. 3  יוזמות של אמנות רחוב שרוססו במהלך המלחמה

ענבל ליברמן מככבת בציור קיר של גרפיטיול
ענבל ליברמן מככבת בציור קיר של גרפיטיול | צילום: באדיבות גרפיטיול

תל אביב: ציורי הרחוב של גרפיטיול

אלינוי קיסלוב, היא הבעלים של חברת 'גרפיטיול', חברה המוציאה סיורי גרפיטי בתל־אביב, בחיפה, בירושלים ואפילו באתונה. מייד עם תחילת המלחמה היא והצוות שלה החליטו ליצור אמנות רחוב שתשרטט את רוח התקופה.

 

כיצד עלה לכן הרעיון לצייר גרפיטי של גיבורות המלחמה?

אני הרגשתי ממש צורך לצאת ולרסס ולהביע את כל הפחד והתיסכול שהיה לי על המצב, הצעתי לעוד חברות מהצוות של גרפיטיול להצטרף ושתיים זרמו איתי. כששיתפתי ברעיון שתיכננתי, גלית מימרן, אחת מהשתיים, אמרה שהיא חושבת שיש מספיק שליליות מסביב ושווה להעלות את המורל והציעה את רחל מאופקים. בחיפוש מהיר מצאנו איור של דניאל עמית, ביקשתי את רשותו לעשות לציור שלו מחווה ושעה אחרי כבר יצאנו יחד עם יעל לוי לרסס. בחרנו לרסס ברחוב אברבנאל, בשכונת פלורנטין, היכן שהייתה פגיעה ישירה של טיל. היה לנו ברור שזה המקום שבו צריך לשתול נקודת אור.

הציור זכה לכזו אהדה ואהבה שהיה לי ברור שצריך להמשיך, המשכנו את שיתוף הפעולה עם המאייר האלוף דניאל עמית והצעתי לעוד אנשים להצטרף לריסוסים, החבורה הלכה וגדלה והגענו להיות חבורה של 10 אמנים כל פעם במיקום אחר.

רחל מאופקים
אלינוי, גלית ויעל ביחד עם רחל מאופקים | צילום: באדיבות גרפיטיול

 

מדוע החלטתן גם לצייר את ענבר הימן?

ענבר הימן (פינק) היא אמנית גרפיטי בעצמה, שנחטפה ומוחזקת בידי החמאס. אנחנו לא מכירות אותה אישית אבל שמנו את עצמנו בנעליים שלה והזדעזענו מהמחשבה שהיא בשבי. יעל לוי, אחת מהאמניות בצוות שלנו, הייתה אחת מהמובילות של יצירת גרפיטי עצום להחזרתה.

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

אלו עוד גרפיטי ציירתן ומתכננות לצייר בקרוב?

לכבוד הביקור של נשיא ארצות הברית, ביידן, בארץ החלטנו להרים לו בדרך מיוחדת עם גרפיטי שלו שמזכיר את אחד הנאומים הכי מרגיעים מתחילת המלחמה (הפטיש 1, תל אביב) ואת ענבל ליברמן, שבזכות החלטה ומנהיגות שהיא לקחה, בניגוד להוראות שקיבלה, הצליחה להציל קיבוץ שלם (שביל המרץ 2, תל אביב),  ציירנו חייל חמאס ודאעש מתנשקים (שביל המרץ 10, תל אביב) ואנחנו מתכננות לצייר את שלושת האלופים שיצאו על דעת עצמם לעזור ולהציל יישובים בדרום ועוד כמה עבודות יותר פוליטיות וביקורתיות שאני עדיין לא יכולה לשתף בתוכן שלהן.

הנשיא ביידן גיבור-על
הנשיא ביידן גיבור-על | צילום: באדיבות גרפיטיול

 

מה התגובות ברחוב? 

אנשים שעברו ברחוב ממש פירגנו וזיהו מהר את הדמויות, מישהו גם ביקש לקחת חלק וצירפנו אותו לחבורה.

וגם המשטרה שלרוב זה מטריד ומפריע להם, פירגנה ועודדה אותנו להמשיך.

 

איזו פעילות אתן מציעות כיום במסגרת גרפיטיול?

אנחנו מציעות לתושבי הדרום והצפון להצטרף לסיור גרפיטי בתל אביב בחינם ולתושבי המרכז ב50% הנחה, כדי להתאוורר ולזכור שגם כשהמצב קשה יש תקווה.

בנוסף, מי שרוצה ממשיך לסדנת גרפיטי, בתשלום סמלי, להוציא את כל מה שהצטבר ולשחרר את היצירתיות.

חוץ מזה שאנחנו מגיעים ליישובים, מקלטים, מקומות עבודה ועושים יחד עם האנשים סדנת גרפיטי חוויתית ששוברת שגרה ואנחנו גם מציירות בתשלום ביישובים או מקומות עבודה, לפי בקשה אישית של אנשים.

האתר של גרפיטיול

Hamas is ISIS
Hamas is ISIS | צילום: באדיבות גרפיטיול

 

רעננה: חומת הגרפיטי למען ענבר הימן וכל החטופים

ברעננה, ביוזמתו של רפי בלר ובאישורו של חיים ברוידא, ראש עיריית רעננה, נוצר קיר גרפיטי ענק עם יצירות של עשרות אמני רחוב כמחווה לענבר הימן.

החומה המפרידה בין רעננה לכביש 531 נצבעה כולה בציורי גרפיטי על ידי אומנים מכל הארץ ובשיתוף תושבים שהציבו כסאות כסמל להשבת החטופים, אותם צבעו  והפכו למיזם אומנות..

הפרוייקט כולל שני חלקים: יצירות על החומה הגדולה - על ידי קהילת האמנים מהעיר וקהילת אמני רחוב מכל הארץ ויצירה חופשית במיצב של 'כסאות מחכים לחזרתם של כל החטופים'. החלק זה היה פתוח למשפחות וילדים וכל מי שרצה הגיע להשאיר את חותמו.

Graffiti חומה של תקווה ברעננה
חומה של תקווה | צילום: עיריית רעננה

 

קריות: קיר הגרפיטי למען ענבר הימן וכל החטופים

כתובת הגרפיטי הגדולה בישראל, צויירה בקריית מוצקין על ידי עשרות אמני גרפיטי, המשפחה והחברים הטובים של אמנית הגרפיטי ענבר הימן ונציגי מטה החטופים. הכתובת, שצויירה על קיר אקוסטי ענק של כ-300 מטר אורך ו-6 מטר גובה, מעבירה במילים את המסר: BRING THEM HOME NOW. 

הכתובת בקריות מצטרפת לכתובת גרפיטי נוספת שצויירה למען ענבר והחטופים ונמצאת בכביש 471, צומת פתח תקווה/קריית אונו, במחלף ענק ובולט לעיניהם של אלפי נהגים שחולפים על פניו מדי יום.

 

חיפה: גרפיטי למען החטופים

האמן בנצי ברופמן, נכח במסיבה ברעים, שם צייר קיר גרפיטי בלייב. הוא עזב את המסיבה יום לפני הטבח והחליט להקדיש ציור קיר לחטופים. לגרפיטי שצייר, המשתרע על פני עשרה מטרים, יש גם חשיבות בהסברה של נושא החטופים מול העולם.

בציור יש דמויות דמיוניות של ילדים חטופים בעזה, המבטאים תחושות חרדה עם הכתובת "Bring them home NOW".

כתובת: שדרות ההסתדרות בחיפה

גרפיטי בחיפה לשחרור החטופים
גרפיטי בחיפה לשחרור החטופים | צילום: בנצי ברופמן