להרגיש בבית: 3 יוזמות נשיות מחזירות למפונים את תחושת הבית החסרה

עבר חודש ושבוע מאז תחילת המלחמה, המפונים במלונות מתחילים לחשוב על פתרונות זמניים שיאפשרו להם לחזור ולנהל חיי שגרה. אבל איך בונים מחדש בית הרחק מהבית? שלוש יוזמות פרטיות מסייעות לתושבי הדרום והצפון למצוא דירות ובתים, ולעצב ולרהט אותם

חזית הבית
הכי קרוב לבית - הרחק מהבית | צילום: מיכל בן ארי מנור

עושות בית

עתר שיבק דקל מוכרת להרבה נשים כבעלת החנות "הפרלמנט של עתר", חנות בגדי מעצבים בשרון, ואכן בתחילת המלחמה תרמה עתר בגדי מעצבות למפונות ובחנות שלה, במתחם הרכבת של בית יהושע, ישנו עדיין חמ"ל מעצבות פעיל שאוסף ותורם בגדים למפונים.

בשלב מסויים פנתה אליה מישהי ואמרה שיש לה דירה ריקה וביקשה ממנה לפרסם את זה. מהרגע בו עתר פרסמה את הדירה, הגיעו לפתחה עוד ועוד דירות. בהתחלה, ביחד עם חברות ומשפחה, הן עשו הכל בעצמן - ניקו את הדירות, ארגנו אותן עם רהיטים, עציצים ומוצרי חשמל, עד שבשלב מסוים היא הבינה שזה פרוייקט גדל שצריך להיות מאורגן, היא גייסה שותפות לצוות (אורית זמיר, עדנה שגב, ליאת בליצבאו, שני דואדי וגאולה זיקרי) וכך נולד מיזם "עושות בית".

המיזם מחבר בין בתים ריקים (בין אם בתים ישנים או בתים חדשים מקבלן) לבין מפונים. הם קיבלו בתרומה האנגר במושב בשרון ואז התחילה אופרציה שלמה סביב השעון: אנשים פרטיים, מעצבות, חנויות עיצוב וחברות מסחריות ביקשו לתרום ריהוט, מוצרי חשמל ואביזרים והובלות מטעם המיזם הגיעו בית בית ואספו את המוצרים והביאו אותם להאנגר. את המוצרים ההובלות משנעות אח"כ לבתים שאליהם נכנסות המשפחות.

ריהוט שנתרם מחכה בהאנגר במושב חירות
ריהוט שנתרם מחכה בהאנגר במושב חירות | צילום: עתר שיבק דקל

יש להן מאגר של דירות ריקות ומאגר של מפונים ושתי נשות צוות - אחת אחראית על הדירות והשנייה על הצרכים המדויקים של המשפחות. ביחד הן מייצרות את המאץ' בין הדירה/בית למשפחה.

לאחר שיש מאץ', צוות עם מעצבת, מתנדבות והאנדימן מגיע לדירה ותוך 48 שעות יש בית עם כל מה שצריך. אבל זה לא נגמר בזה - לכל משפחה יש גם "אמא מאמצת" שדואגת לארוחה חמה ראשונה ולכל מה שצריך בהתחלה.

"יוצאים בתים שאי אפשר לתאר כמה הם יפים" מתרגשת עתר "מגיעות אלינו משפחות מקיבוצי העוטף עם סיפורים קשים, משפחות משדרות, נתיבות ואשקלון שנפלו בין הכיסאות ואנחנו עוזרים לכל מי שצריך בלי סינון".

במיזם "עושות בית"
יוצאים בתים שאי אפשר לתאר כמה הם יפים | צילום: עתר שיבק דקל

המיזם ערוך כיום לטפל בכמה שיותר דירות, יוצאות 4 משאיות של הובלות ביום, וזה ימשיך כל עוד יש צורך. לצד המסלול המלא של "עושות בית" יש גם אופציה למשפחות שכבר יש להן דירות, אבל חסר להן ריהוט או אביזרים, הן יכולות להגיע בתיאום מראש להאנגר ולקחת מה שחסר.

"אני יודעת שהטוב עוד לפנינו" מסכמת עתר "והמיזם הזה הוא חלק מתהליך ההחלמה של החברה הישראלית. אני מקווה שנצליח לשמור על הרוח התנדבותית והנתינה הזו שיש בינינו גם בשש אחר המלחמה"

צוואר הבקבוק של המיזם הוא ההובלות, אמנם הן מקבלות מחירים ידידותיים מסבלים ומאנשי הובלות, ועד כה מימנו את ההובלות על חשבונן, אבל בשלב הנוכחי הן כבר חייבות לגייס כסף עבור מערך השינוע.

לינק לתרומת כסף למערך השינוע

במיזם "עושות בית"
חללים שעוצבו למשעי במיזם עושות בית | צילום: עתר שיבק דקל
אחת הדירות במיזם "עושות בית"
אחת הדירות במיזם "עושות בית" | צילום: עתר שיבק דקל

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

חזית הבית

בלב הפרדסים של עמק חפר שוכן האנגר גדול שאי אפשר לנחש מהמראה שלו מבחוץ אלו אוצרות מסתתרים בפנים.

ברוכים הבאים ל"בית" של מבצע "חזית הבית" - מבצע שנועד להלביש את בתי משפחות העוטף שעזבו בחטף את ביתם והשאירו את הכל מאחור, כדי להעניק להם הן את כל צרכי הבית שהם צריכים והן תחושה חמה ועוטפת.

את המיזם יזמו אורלי רובינזון, מעצבת וסופרת בתחום האדריכלות, ביתה, עדיה רובינזון, משפיענית רשת בתחום העיצוב, ובנה עידו רובינזון.

הם קיבלו בתרומה האנגר של 1500 מטר שהפך לחנות מדהימה (וחינמית כמובן עבור תושבי העוטף)

ההאנגר מכיל כיום אלפי מוצרי בית המגיעים מתרומות של אנשים פרטיים וחברות העיצוב- טקסטיל/כלי מטבח/ריהוט/ מכשירי חשמל ועוד.

מבצע חזית הבית מתקתק כמו מבצע צבאי - יש מתנדבות שאחראיות על סידור החפצים שמגיעים, יש מתנדבות המכונות קמב"ציות שמקשרות בין המשפחות לבין מעצבות הפנים ויש את מעצבות הפנים המתלוות למשפחות ובוחרת איתן או עבורן את הפריטים עבור הבית העתידי.

כל משפחה שרוצה להגיע להאנגר ממלאת טופס שעובר לאחראית על המשפחות, שמשבצת לה מעצבת שעוזרת ללקט את הדברים. יש גם קטלוג דיגיטלי עבור מי שרוצה לתרום (בעיקר דברים כבדים) אבל אין לו אופציית שינוע, וכך אפשר לאסוף מהם ישירות.

מאז שנפתח ההאנגר לפני שלושה שבועות הגיעו אליו כבר מאות משפחות מהעוטף שזכו להרגיש שוב בבית.

פרטים על התנדבות בחזית הבית

לינק לתרומות למיזם 

20231030 144707
האנגר עמוס בפריטים | צילום: מיכל בן ארי מנור
חזית הבית
כלי וינטג' לצד פריטים חדשים מחנויות עיצוב | צילום: מיכל בן ארי מנור
חזית הבית
כמו איקאה אבל בחינם לתושבי העוטף | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

קהילה יוצרת בית

כשבוע מפרוץ המלחמה החליטו מספר פעילות ברמת חן להרים את הכפפה והיום ישנם 125 מתנדבים שעושים לילות כימים במטרה לעשות בית למשפחות מפונים מהעוטף, הדרום והצפון.

בקהילה דואגים למשפחות וזוגות המפונים מבתיהם בדרום ובצפון זקוקים לבית -רחוק מהבית באופן מיידי ולתקופת זמן לא ידועה.

המיזם שהחל ברמת חן, שוכפל ומיושם כיום בערים נוספות במרכז.

כמה עובדות ומספרים: יש 125 מתנדבים בקהילה, אותרו עד כה כ-53 נכסים והיד עוד נטויה, הם שיכנו 48 משפחות וגייסו כ-50,000 ש"ח בכסף ומאות אלפי שקלים בתרומות של ריהוט ומוצרים.

הפעילות מתחילה באיתור דירות ובתים ריקים שבעליהם מוכנים להעמידם לרשות המשפחות ללא תמורה. המתנדבים והמתנדבות משנעים את הריהוט ומוצרים החשמל, מנקים את הדירות, מעצבים ומרהטים את הדירות הריקות ואף מספקים ארוחת ״ברוכים הבאים״ וסל מוצרי מזון בסיסי.

הייחוד של הפרויקט הוא שלכל משפחה מפונה הם מצמידים משפחה מלווה בקהילה שמסייעת לה בכל הדרוש בזמן שהיא בביתה הזמני.

כל זאת בכדי ליצור למשפחות ולילדים בית, רחוק מהבית. כך למשל הם חגגו ימי הולדת לילדי המפונים ואף סייעו להכניס שני תינוקות בברית.

לינק לאתר להצטרפות למערך המתנדבים ותרומות

קהילה יוצרת בית
מתנדבים מסדרים את הציוד במרכז הלוגיסיטי | צילום: קהילה יוצרת בית
קהילה יוצרת בית
הצוות ששינע וסידר את אחת הדירות | צילום: קהילה יוצרת בית