מלאו אסמינו בר: 5 המלצות לבילוי זוגי בקיבוץ ובמושב

חג השבועות הוא חגם של החקלאים, בני ההתיישבות העובדת. אז יצאנו לבקר בקיבוצים ובמושבים וגילינו עגלות קפה מיוחדות, יקבים משובחים, חוות חופש מרגשת ושני שוקי איכרים.

סוסקפה, שדי חמד
סוסקפה, שדי חמד | צילום: Zohar Segev Assus

1. עגלת פתפותים, קיבוץ עמיעד

אתר קופיטרייל, אתר עגלות הקפה של ישראל, בו ניתן למצוא את כל המידע על העגלות באופן מהיר, נגיש ועדכני. ממליץ על עגלת פתפותים, כי מה יותר מתחבר לחג הקציר מאשר עגלת קפה המציעה, לצד הקפה, לחמים ומאפים ייחודיים 100% קמח כוסמין. כל הלחמים והמאפים שמוגשים בעגלה הם תוצרת המאפייה 'פתפותים' שבבעלות קרן זיו רבובסקי וקייטי בול, שהינן גם בעלות העגלה.

בעצם הכל התחיל מהמאפייה, אותה הקימה קרן, בת קיבוץ עמיעד, ואליה הצטרפה חברתה קייטי. המאפייה גדלה ועברה לפארק דלתון, ובכניסה לקיבוץ נפתחה העגלה הורדרדה. בעגלה מציעים לחם שקרן וקייטי פיתחו במיוחד לחולי קרוהן וקוליטיס, ומוצרים כמו עוגיות, עוגות, קרקרים, גרסיני מסוגים שונים ועוד, המותאמים לטבעונים, לחולי סכרת, לאנשים בעלי רגישות לגלוטן ואף לחולי צליאק. "היתרון בדגן הכוסמין הוא שיש בו פחות גלוטן" מסבירות קרן וקייטי "הוא קל לעיכול, מתפרק לאט בקיבה ומונע קפיצות ברמות האינסולין והסוכר".

העגלה גם דוגלת בגישה אקולוגית, הן משתמשות בכלים מתכלים, בחומרי גלם עונתיים וטריים ואת שאריות הקפה הן מחלקות ללקוחות למטרת דשן.

העגלה שוכנת ליד יקב עמיעד, המתמחה בהכנת ליקרים מפירות טבעיים שוקולדים קרמים ומרכז את רוב היינות ממיטב היקבים שבגליל ובגולן.

היכן: כביש 8651, בכניסה לקיבוץ עמיעד

עגלת פתפותים בעמיעד
עגלת פתפותים בעמיעד | צילום: יובל רבובסקי
עגלת פתפותים בעמיעד
לחם כוסמין בעגלת פתפותים בעמיעד

 

 כתבות נוספות ב-mood תיירות:

 

2. סוס קפה, מושב שדי חמד

אתר קופיטרייל ממליץ גם על עגלת 'סוסקפה' שנמצאת בחווה הטיפולית "רוכבים בטבע" במושב שדי חמד, בלב הנחלה החקלאית של גלעד ורותי בן דוד. גלעד, הבעלים של "רוכבים בטבע" וראש החוג של המסלול להכשרת מטפלים ברכיבה טיפולית במכללת וינגייט, הקים את העגלה כדי לשרת את האנשים שמגיעים לרכב בחווה. מההתחלה היה חשוב לשני בני הזוג להעביר גם בעגלת הקפה את הערכים שמובילים אותם בעולם הטיפול ובראש ובראשונה דאגה וסיוע לחלשים.

העגלה משתלבת בעיצובה בצורה נהדרת עם החווה בה היא שוכנת ומציעה, לצד קפה משובח גם כריכים, מאפים מלוחים ומתוקים, סלטים, עוגות פאי ופיצות.

העגלה כשרה עם תעודת כשרות.

כתובת: שבעת המינים 1, שדי חמד

סוסקפה
סוסקפה - גם סוסים וגם מאפים טעימים | צילום: Zohar Segev Assus

 

3. חוות החופש, מושב עולש

חג הביכורים, שהינו אחד החגים שהכי מחוברים לטבע, הוא זמן מתאים לבקר ולשמוע את הסיפור הייחודי של חוות החופש.

על הנייר חוות החופש היא מרכז חינוכי חברתי לחיבור מחודש בין בני האדם לבין בעלי החיים ניצולי תעשיות המזון, בפועל מדובר במקום מרגש, ראשון מסוגו, בו לכל בעל חיים יש שם ואישיות, רגשות, תחביבים וסיפור חיים משל עצמו, מקום בו זוכים למפגש עוצמתי והיכרות מעמיקה עם בעלי-חיים שאת מרביתם פוגשים מרחוק ובתנאי גידול שאינם מתאימים להם.

כאמור, כל בעלי החיים בחווה ניצולי תעשיות המזון שזכו בחיי חופש והחווה משמשת להם כמקלט הצלה ושיקום בה הם  מקבלים טיפול ויחס צמוד, מכבד ושיוויוני.

החווה, אותה הקימו עדית רומנו ומיטל בן ארי, היא ארגון הפועל ללא מטרות רווח כאשר מרבית הפעילות השוטפת נעשית על ידי מתנדבים וכל ההכנסות לחווה מגיעות מתרומות.

ניתן להגיע לחווה במסגרת סיור בתאום מראש או במסגרת התנדבות בחווה.

יש מגוון של סיורים בהם שומעים את סיפורי החיים וההצלה של דיירי החווה, זאת תוך מתן מידע על תעשיות המזון מהחי מהן הגיעו מרבית דיירי החווה.

קיימים סיורים שבועיים למבוגרים (החל מגיל 10), סיורים לגיל הרך ולמשפחות (גילאי 4-6) וסיור משפחות (גילאי 4-99). בנוסף, מתקיימים סיורים פרטיים וסיורים לאוכלוסיות מיוחדות.

כתובת: רחוב המורג, מושב עולש, עמק חפר

אתר חוות החופש

חוות החופש
חוות החופש | צילום: מיכל בן ארי מנור
חוות החופש
חוות החופש | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

4. יקב צרעה, קיבוץ צרעה

יקב צרעה השוכן, כעולה משמו, בקיבוץ צרעה, נוסד על ידי הינן והכורם רוני ג'יימס ז"ל. היינות של היקב, המופקים אך ורק מענבים אשר גודלו וטופחו בכרמי היקב, מבטאים את הטרואר הייחודי לכל כרם, ונקראים על שם מקור מוצאם: 'הרי יהודה', שורש ו‘מיסטי הילס‘.

יקב צרעה מזמין את חובבי היין לטעימת יינות היקב בשילוב הדרכה מקצועית שתעמיק את היכרותם עם עולם היין ותפישת הטרואר המיושמת ביקב, והן זמינות בתיאום מראש לקבוצות של עד 20 איש.

הטעימות מועברות בשפות עברית, אנגלית או רוסית ומלוות בגבינות, לחם טרי ושמן זית.

ימי ושעות פעילות: ימי ראשון עד חמישי 09:00-16:00. ימי שישי 09:00-13:00

אתר יקב צרעה 

יקב צרעה
יקב צרעה | צילום: אילן נחום

 

5. שוקי איכרים לשבועות במושבי הערבה התיכונה 

שוק אורגני במושב עין יהב

רונית ותומר טנא, חקלאים מעין יהב שמגדלים כ- 40 גידולים לאורך כל ימות השנה, מזמינים להגיע לשוק ייחודי שייערך במשקם, ולהנות משפע בריא וטעים של ירקות ופירות אורגניים, בין הגידולים: דובדבן היהודים (שלפח), סלקים צבעוניים, עגבניות שרי מזנים שונים, פלפלים, בצלים, תירס ועוד. ניתן להרכיב סל אורגני חגיגי ואישי במקום.

מתי: ימים רביעי וחמישי 24-25.5, שעות פתיחה: רביעי, בין השעות 17:00-20:00, חמישי, בין השעות 9:00-13:00.

לפרטים: תומר 052-3666606, רונית 052-8360088

שוק אורגני בעין יהב
שוק אורגני בעין יהב | צילום: רונית טנא

שוק איכרים ביקב 'מואה' במושב צופר

צביה ויהודה פרידמן, זוג חקלאים ותיקים מהערבה שפתחו את יקב 'מואה' במטרה לחבר בין ענף החקלאות לענף היין, מזמינים ליהנות מתוצרת מקומית של חקלאי האזור בשוק האיכרים שמתקיים בחצר היקב ומיין מדברי בעל ארומה מיוחדת המיוצר מענבים שנבחרים בקפידה על ידי ייננים, באווירת רגועה. בימי חמישי מציע השוק מגוון דוכני ירקות ופירות מקומיים, ובימי שישי מתווספים לצד אלה דוכני יצירות של אומנים תושבי המקום. המבקרים מוזמנים ליהנות מטעימות יין מודרכות (בתשלום) להירגע עם כוס יין ופלטת גבינות, ובהזמנה מראש ניתן להזמין סלסלת פיקניק.

מתי: שעות פעילות היקב: כל ימות השבוע בין 12:00-18:00. השוק: בימי חמישי, בין השעות 11:00-16:00, ימי שישי, בין השעות 10:00-15:00.

לפרטים: 052-3666095

שוק איכרים ביקב מואה צופר
שוק איכרים ביקב מואה צופר | צילום: תם אלדר